HOLLANDA SOSYAL YARDIM ALAN 12 BİN TÜRK VATANDAŞINI TAKİBE ALDI

0
1779

HOLLANDA SOSYAL YARDIM ALAN 12 BİN TÜRK VATANDAŞINI TAKİBE ALDI

Hollanda’da, hem sosyal yardımlardan faydalanıp hem de Türkiye’de yatırımı olan 12 bin kişinin tespit edildiği ve bu kisilerin teknik takibe alindigi ogrenildi.

NOS Haber sitesinde yer alan habere göre Türkiye’de mal varlığı olanlara yönelik araştırmaları sürdüren Hollanda, sosyal yardım alarak yasamini surduren ve ayni zamanda da Türkiye’de evi ve parası olan 12 bin Türk’ün tespit edildiği ve bunlarin teknik takibe alindiklari ogrenildi.

Gazeteni hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberde, 2016 ile 2017 yılında 625 kişinin dosyasının incelendiği savunuldu. Bu araştırmalarda sosyal yardim alarak yasamlarini surduren ve Turkiye de ev yada parasi olanlarin Hollanda devletinden tam 17 milyon Euro’yu gizledikleri tahmin edildigide bilgiler arasinda. Cogunluykla bu mal varlığına çifte vatandaş olanların sahip olduğu, bu kişilerin Hollanda’da yardım alıyor olmasının yasal olmadığı kaydedildi. Yurt dışında mal varlığı olan kişilerin Hollanda’da yardım alma haklarının olmadığı aktarıldı.

Hollanda’da sosyal yardımlardan faydalanan kişilerden T. C. kimlik numarası istenmeye başlamıştı. Hollanda Sosyal Sigortalar Kurumunun dört yıl önce başlattığı Türk vatandaşlarının TC kimlik numaralarını vermesi mecburiyetini Yüksek İdare Mahkemesi de onaylamıştı.

Sadece Türk vatandaşlarına yönelik uygulamaya göre Türk vatandaşlarının ek sosyal ödenek alabilmesi için TC kimlik numaralarını vermeleri tekrar mecbur hale getirildi.