• Cum. Tem 19th, 2024

Türk Kökenli Siyasetçiye Hakaret Niteliğinde Adaylık Teklifi

ByHaber Merkezi

Eki 4, 2023

Türk Kökenli Siyasetçiye Hakaret Niteliğinde Adaylık Teklifi

Özcan Özbay

Hollanda’nın siyasi sahnesinde dikkat çeken bir olay yaşandı. Çiftçi Vatandaş Hareketi Partisi (BBB), Hollanda’da yaşayan Türk kökenli siyasetçi Yasin Makineli’ye adaylık teklif etti ancak teklif, Filistin’i savunduğu sözler ve Ermenilere soykırım yalanı hakkında özür dileme şartıyla sunuldu.
RADYODENIZ DINLEMEK ICIN TIKLAYINIZ
BBB, Mart ayında gerçekleşen eyalet seçimlerinde büyük bir sürprize imza atarak tüm eyaletlerden birinci parti olarak çıkmış ve Kasım ayında yapılacak olan genel seçimlere hazırlanıyordu. Bu parti, Hollanda Temsilciler Meclisi’nde 150 sandalyeden birini kazanmıştı.


Adaylık teklifi, Veenendaal Belediye Meclis üyesi olan ve daha önce DENK Partisi’nde siyaset yapan Türk kökenli Yasin Makineli’ye yapıldı. Makineli, BBB’den gelen bu teklif hakkında basın açıklaması yaparak, şartların kendisi için hakaret niteliği taşıdığını ifade etti. Parti yönetimi, Makineli’den Filistin’i savunduğu için özür dilemesini ve Türkiye’nin Ermenilere soykırım uyguladığı yalanını kamuoyuyla paylaşmasını istedi. Makineli, bu şartların milletvekili olma isteğine engel olduğunu vurguladı.
DENIZ TV IZLEMEK ICIN TIKLAYIN
BBB’nin adaylık teklifi, parti içindeki yabancı ve Müslüman üyelerin olmamasına rağmen Türk kökenli bir siyasetçiye yönelik olmasıyla dikkat çekti. Makineli, aynı zamanda adaylık teklifinin Ermeni Lobisi tarafından engellendiğini ve bu lobinin DENK Partisi yöneticileri tarafından kışkırtıldığını iddia etti.Bu gelişme, Hollanda’daki siyasi arenada tartışmalara yol açarken, BBB’nin genel seçimler öncesindeki stratejileri de merak konusu haline geldi. Yasin Makineli’nin bu teklife yanıtı ve olayın siyasi etkileri yakından takip ediliyor.Bir cevap yazın