• Cum. Tem 19th, 2024

Hollanda’da Yaşlanan Nüfusta Düşme Sonucu Hayatını Kaybedenlerin Sayısı Artıyor

ByHaber Merkezi

Eki 3, 2023

Hollanda’da Yaşlanan Nüfusta Düşme Sonucu Hayatını Kaybedenlerin Sayısı Artıyor

Özcan Özbay

Hollanda’da yaşlı nüfusun artışı, sokakta veya evde meydana gelen düşme, tökezleme ve kayma gibi kazalar sonucu yaşamını yitirenlerin sayısını son on yılda iki katına çıkardı. Merkezi İstatistik Bürosu (CBS) verilerine göre, bu tür kazaların artışı, Hollanda’daki yaşlanan nüfusa bağlanıyor.
RADYODENIZ DINLEMEK ICIN TIKLAYINIZ
2021 yılında, sokakta veya evde yaşanan kaza sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 5 bin 400 kişi olarak kaydedildi. Ancak, geçen yıl bu sayı hızla artarak 6 bin 228 kişiye yükseldi, yani her gün ortalama 17 kişi bu tür kazalar sonucu yaşamını yitirdi.


CBS’nin açıklamalarına göre, düşme olaylarının artışı özellikle 80 yaş ve üstündeki kişiler ile demans hastalığı nedeniyle bakım gören kişiler arasında belirgin bir şekilde görülüyor. Geçen yıl yaşamlarını kaybeden erkeklerin ortalama yaşı 82 iken, kadınların ortalama yaşı 87 olarak belirlendi. Bu, on yıl öncesine göre bir artışı temsil ediyor; on yıl önce erkeklerde ortalama yaş 79, kadınlarda ise 86 idi.

CBS verilerine göre, düşme olayları, doğal olmayan ölüm nedenleri arasında en yaygın olanıdır. Geçen yıl, bu tür kazalara bağlı olarak ölen kişilerin sayısı bin 9 yüz iki kişi olarak kaydedildi. Ayrıca, trafik kazaları sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı da yaklaşık 800 kişi oldu.


Verilere göre, 2012 yılında 90 yaş ve üzeri kadınların 100 bin kişi başına düşme sonucu ölüm oranı 8,3 iken, 2022 yılında bu oran 17,3’e yükseldi. Aynı yaş grubundaki erkeklerde ise bu oranlar sırasıyla 8,6 ve 14,5 olarak kaydedildi. Yaşlı nüfusun artışıyla birlikte düşme sonucu ölümlerdeki bu artış dikkat çekiyor.
DENIZ TV IZLEMEK ICIN TIKLAYIN
Hollanda, yaşlı nüfusunun artışı ve bu tür kazaların sayısındaki yükselme ile başa çıkmak için önleyici tedbirler ve yaşlı bakımı konusunda daha fazla kaynak tahsis etme ihtiyacıyla karşı karşıya gibi görünüyor.

Bir cevap yazın