• Cts. Tem 13th, 2024

Hollanda’da İstanbul Sözleşmesi’ne Uygun Yeni Cinsel Suçlar Yasası Yürürlüğe Girdi

ByHaber Merkezi

Tem 1, 2024

Hollanda’da İstanbul Sözleşmesi’ne Uygun Yeni Cinsel Suçlar Yasası Yürürlüğe Girdi

Hollanda’da, İstanbul Sözleşmesi uyarınca hazırlanan yeni yasa kapsamında 1 Temmuz’dan itibaren rıza dışı tüm cinsel eylemler tecavüz suç sayılacak.

Cinsel saldırı suçlarının cezası en üst düzeye çıkarılırken internet üzerinde 16 yaşından küçük çocuklara cinsel amaçlı sohbet de cezalandırılacak.

Yasanın uygulanması için 25 bin polis ve 250 savcı özel olarak eğitildi.
RADYODENIZ DINLEMEK ICIN TIKLAYINIZ
Hollanda Senatosu tarafından Mart ayında onaylanan yeni Cinsel Suçlar Yasası, bugünden itibaren yürürlüğe girdi.

Yasa, cinsel taciz olaylarına karşı dünya çapında gerçekleştirilen #metoo kampanyalarının ardından hazırlandı.

Hollanda hükümeti, taraf olduğu İstanbul Sözleşmesi ve Avrupa Birliği (AB) düzenlemelerine uyum sağlamak ve çoğu zaman sonuçsuz kalan cinsel istismarı önlemek için Cinsel Suçlar Yasası’nı hazırladı.

Yeni yasa ile İstanbul Sözleşmesi’nde altı çizilen, “karşılıklı rıza olmadan yapılan cinsel eylemlerin ağır şekilde cezalandırılması” ilkesi hayata geçirildi.

Cinsel şiddet ve kabul edilemez davranışlardan doğan mağduriyetleri daha iyi korumayı amaçlayan yasa kapsamında, her türlü rıza dışı cinsel ilişki tecavüz sayılacak.

Tecavüz mağdurları, rızasız cinsel ilişkinin şiddet ve tehdit yoluyla gerçekleştiğini kanıtlama yükümlülüğünden muaf tutulacak.

Yasa uyarınca bir kişi, birlikte olduğu kişinin seks istemediğine dair beyanı ya da davranışına rağmen cinsel ilişkiye devam ederse cezalandırılacak.

Cezalar artırıldı
Yeni yasa ile tecavüz ve cinsel taciz suçlarında uygulanan cezalar önemli ölçüde artırıldı.

Cinsel taciz suçlarında 2 ile 8 yıl; tecavüz suçlarında ise 4 ile 15 yıl arasında değişen hapis cezaları uygulanacak.

Karmaşık cinsel suçlarda, vücuttaki izler, kamera görüntüleri veya kısa mesaj gibi destekleyici kanıtlar istenmeye devam edilecek.

Tecavüz suçlarında zaman aşımı olmayacak. Cinsel saldırı ve taciz mağdurlarının şikayette bulunması kolaylaştırılacak.

Mağdurlar, herhangi bir karakol ya da “0900-8844” numaralı hattı arayarak şikayette bulanabilecek. Cinsel Şiddet Merkezi’ne ait “0800-0188” numaralı hat aracılığıyla mağdurlara 24 saat destek sağlanacak.
DENIZ TV IZLEMEK ICIN TIKLAYIN
Merkez tarafından cinsel şiddet mağdurlarına sürekli psikolojik ve tıbbi destek veriliyor.

Sokakta ve alışverişte takip de suç
Yeni yasaya göre, internet üzerinden 16 yaşından küçük çocuklarla cinsel amaçlı sohbet ve her türlü yaklaşım da suç sayılacak.

Zihinsel engelli veya psikolojik bozukluğu olan 16 – 17 yaşındaki çocukları hedef alan cinsel içerikli sohbet, kısa mesaj veya elektronik postalar da suç kapsamına alındı.

Cinsel Suçlar Yasası, sokaktaki ve sosyal medyadaki her türlü cinsel tacizi suç kapsamına alıyor.

Sokakta ya da alışverişte takip, fiziksel temas ya da müstehcen yorumlar ile sosyal medya üzerinden taciz de yeni yasa kapsamında cezaya tabi olacak.

Yasa yürürlüğe girmeden önce Hollanda’da 25 bin polis memuru ile 250 savcıya cinsel suçlar konusunda özel eğitim verildi.

Polise göre yeni yasa, eşit ve gönüllü cinsel etkileşimlere yol açacak bir davranış değişikliğini hedefliyor.

Hollanda Güvenlik ve Adalet Bakanı Dilan Yeşilgöz, yasanın amacını şu sözlerle açıkladı:

“Bu yasayla net bir standart belirliyoruz; seks her zaman isteğe bağlı ve eşit olmalıdır. Bir kişi, diğer kişinin istemediğini ama yine de devam ettiğini biliyorsa veya bilmesi gerekiyorsa suç işlemiş demektir.”

Kaynak – BBC

—/—

Nieuwe wet op seksuele misdrijven, in overeenstemming met het Verdrag van Istanbul, treedt in werking in Nederland

In Nederland zullen, binnen de reikwijdte van de nieuwe wet die is opgesteld in overeenstemming met het Verdrag van Istanbul, vanaf 1 juli alle seksuele handelingen zonder toestemming als een misdaad worden beschouwd.

Hoewel de straffen voor seksuele misdrijven zullen worden gemaximaliseerd, zal ook het chatten met kinderen onder de 16 jaar voor seksuele doeleinden op internet worden bestraft.

25.000 politieagenten en 250 aanklagers zijn speciaal opgeleid om de wet te handhaven.

De nieuwe Wet op de seksuele misdrijven, die in maart door de Eerste Kamer werd goedgekeurd, is vanaf vandaag in werking getreden.

De wet is opgesteld naar aanleiding van de wereldwijde #metoo-campagnes tegen seksuele intimidatie.

De Nederlandse regering heeft de wet op seksuele misdrijven opgesteld om te voldoen aan het Verdrag van Istanbul en de regelgeving van de Europese Unie (EU), waarbij zij partij is, en om seksueel misbruik te voorkomen, wat vaak geen uitsluitsel geeft.

Met de nieuwe wet werd het beginsel van “zware bestraffing van seksuele handelingen gepleegd zonder wederzijdse toestemming”, zoals onderstreept in het Verdrag van Istanbul, geïmplementeerd.

Binnen de reikwijdte van de wet, die tot doel heeft klachten die voortvloeien uit seksueel geweld en onaanvaardbaar gedrag beter te beschermen, wordt elke geslachtsgemeenschap zonder wederzijds goedvinden als verkrachting beschouwd.

Slachtoffers van verkrachting zullen worden vrijgesteld van de verplichting om te bewijzen dat geslachtsgemeenschap zonder wederzijds goedvinden heeft plaatsgevonden door middel van geweld en bedreigingen.

Volgens de wet wordt iemand gestraft als hij geslachtsgemeenschap blijft hebben ondanks de verklaring of het gedrag van de partner dat hij geen seks wil.

De straffen zijn verhoogd
Met de nieuwe wet zijn de straffen voor verkrachting en seksuele intimidatie aanzienlijk verhoogd.

2 tot 8 jaar voor misdaden op het gebied van seksuele intimidatie; Voor verkrachtingsmisdrijven zullen gevangenisstraffen van 4 tot 15 jaar worden opgelegd.

Bij complexe zedendelicten zal ondersteunend bewijsmateriaal zoals lichaamssporen, camerabeelden of sms-berichten nodig blijven.

Er zal geen verjaringstermijn gelden voor verkrachtingsmisdrijven. Slachtoffers van aanranding en intimidatie zullen gemakkelijker een klacht kunnen indienen.

Slachtoffers kunnen aangifte doen op elk politiebureau of via het nummer “0900-8844”. Slachtoffers krijgen 24 uur per dag ondersteuning via het Meldpunt Seksueel Geweld, het nummer 0800-0188.

Het centrum biedt continue psychologische en medische ondersteuning aan slachtoffers van seksueel geweld.

Ook stalken op straat en tijdens het winkelen is een misdrijf
Volgens de nieuwe wet worden seksueel chatten en elke vorm van benadering van kinderen onder de 16 jaar via internet als een misdrijf beschouwd.

Seksuele chats, sms-berichten of e-mails gericht op 16-17-jarige kinderen met een verstandelijke beperking of psychische stoornis vallen ook onder de reikwijdte van criminaliteit.

De Wet Seksuele Misdrijven stelt alle vormen van seksuele intimidatie op straat en op sociale media strafbaar.

Ook stalken op straat of tijdens het winkelen, fysiek contact of obscene opmerkingen en intimidatie op sociale media zullen onder de nieuwe wet strafbaar worden gesteld.

Voordat de wet van kracht werd, kregen 25.000 politieagenten en 250 aanklagers in Nederland een speciale training op het gebied van zedendelicten.

Volgens de politie heeft de nieuwe wet tot doel gedrag te veranderen dat zal leiden tot gelijkwaardige en vrijwillige seksuele interacties.

De Nederlandse minister van Veiligheid en Justitie Dilan Yesilgöz legde het doel van de wet uit met de volgende woorden:

“Met deze wet stellen we een duidelijke norm; seks moet altijd optioneel en gelijkwaardig zijn. “Als iemand weet of had moeten weten dat de ander niet wilde maar toch doorging, heeft hij een misdrijf gepleegd.”

Bir cevap yazın