• Per. May 23rd, 2024

DİYANETİ KAPATMAK İÇİN ÖNERGE VERENLERE DENK PARTİSİNDEN TOKAT GİBİ CEVAP “DİYANET’İ KAPATAMAZSINIZ!”

ByHaber Merkezi

May 14, 2024

DİYANETİ KAPATMAK İÇİN ÖNERGE VERENLERE DENK PARTİSİNDEN TOKAT GİBİ CEVAP “DİYANET’İ KAPATAMAZSINIZ!”

DENK Partisi lideri Stephan van Baarle, Geert Wilders’ın ırkçı Özgürlük Partisi’nin (PVV) Hollanda Diyanet Vakfı’nın (HDV) faaliyetlerinin durdurulmasına yönelik önergesine sert bir dille tepki gösterdi.
RADYO DENiZ CANLI DiNLE
Van Baarle, “Hollanda Diyanet Vakfı, Hollanda’daki Türk toplumunun can damarlarından biridir. Müslüman Türk toplumunun manevi ihtiyaçlarını karşılamakta, kültürlerini ve değerlerini yaşatmalarını sağlamaktadır. Faaliyetlerinin yasaklanması
açık bir şekilde din özgürlüğüne ve Türk toplumunun kültürel haklarına saldırı anlamına gelir” diye konuştu.

PVV partisinin, Hollanda Diyanet Vakfı’nı (HDV) kapatmayı öngören önergesi, Diyanet’in toplum yararına yaptığı birçok faydalı çalışmayı gölgelemektedir. Hukuk devleti ilkelerine tamamen aykırı olan bu tehlikeli teklif, kabul edilemez niteliktedir.
Öneride yer alan iddialarda Hollanda Diyanet Vakfı karalanmakta ve gerçeklerden uzak ifadeler kullanılmaktadır. Daha da önemlisi, binlerce gönüllü ve yöneticisiyle Diyanet’te eğitim faaliyetleri yürüten, hayır işleri yapan, gençlerle ilgilenen ve toplumun bir araya gelmesini sağlayan kişilere büyük bir haksızlık yapılmaktadır.
DENiZ TV OLARAK IZLE
Hollanda’daki Türklerin birlik ve beraberliğinin Diyanet sayesinde pekiştiğini vurgulayan Van Baarle, “Camilerde bir araya gelmek, bayramları kutlamak, geleneklerini yaşatmak Türk toplumunu ayakta tutmaktadır. Diyanet’in kapatılması demek, Türklerin asimilasyona mahkum edilmesi, kültürlerinin yok edilmesi demektir.” ifadelerini kullandı.

Van Baarle, ırkçı ve İslam karşıtı bu önergeyi şiddetle kınayarak şunları kaydetti:”Hollanda’daki yüzbinlerce Türk’ün haklarına ve özgürlüklerine kimsenin dokunamayacağını bir kez daha hatırlatıyoruz. Türk toplumunun inançlarını özgürce
yaşamalarına engel olunmasına asla izin vermeyeceğiz. Sözlerini, “‘Bu önerge aşırı sağcı bir nefret söylemidir, Müslüman Türk toplumunun haklarına saygı gösterilmeli” çağrısı yaparak sonlandırdı.


Bir cevap yazın