• Cts. Tem 13th, 2024

HOTİAD GELENEKSEL İFTARI DEN HAAG DA GERÇEKLEŞTİ

ByHaber Merkezi

Nis 6, 2024

HOTİAD GELENEKSEL İFTARI DEN HAAG DA GERÇEKLEŞTİ

Özcan Özbay

Kısa adı HOTIAD olan Hollanda Türk İşadamları Derneği geleneksel iftar programını önceki akşam Den Haagda gerçekleştirdi.

Misafirleri kapıda karşılayan HOTIAD yönetimi gece boyunca misafirler ile yakından ilgilendi.
RADYODENIZ DINLEMEK ICIN TIKLAYINIZ
Erik de Baedts tarafından sunuculyğu yapılan, Sükrü Kirtiş tarafından çalınan Ney dinletisi ile başlayan gecede bir konuşma yapan HOTIAD Başkanı Hikmet Gürcüoğlu Bu akşam burada bir araya gelisin amacının sadece birlikte yemek yemek olmadığını, aynı zamanda ticari işbirliği bağlarını güçlendirmek ve Hollanda’da sağlıklı bir iş ortamının önemi hakkında konuşmak olduğunu ve ayrıca Kapsamlı programa ek olarak, görüş alışverişinde bulunmak ve bağlantı kurmak için bolca fırsat olacağını belirterek başladığı konuşmasına şöyle devam etti;

“Çeşitli girişimcilerden oluşan bu grubun başkanı olarak, topluluğumuzun nasıl büyüyüp geliştiğini ve kolektif olarak ekonomi ve toplum üzerinde nasıl iz bıraktığımızı görmek beni heyecanlandırıyor.

Bu gecenin odak noktası daha çok Kurumsal Sorumluluk üzerine. Bunun bir diğer boyutu da elbette girişimcilerin sosyal sorumluluğudur. Yerel spor ve kültür faaliyetlerine sürekli destek vermenin ve gıda bankalarına destek vermenin yanı sıra geçen yıl da özel bir şey yaptık. Bunu bir anlığına düşünmek istiyorum.

Deprem mağdurlarına yardım

Geçen yıl 6 Şubat’ta gece saat 04.00’te, çok sert koşullar altında, çok soğuk, oldukça şiddetli hareketler altında, Hollanda ve Belçika’nın toplamı kadar geniş bir alan iki kez vuruldu. Sonuç büyük bir yıkım, milyonlarca insan evsiz kaldı ve onbinlerce ölüm oldu.

Felaketten dört gün sonra bir araya geldik ve 100’den fazla konut konteynerini organize edip afetzedelere ulaştırmaya karar verdik. Toplamda yaklaşık 500 bin euroluk bir harcama. Okyanusta bir damla da olsa en azından bazı ailelere sıcak bir barınak sunabildik. Bu vesileyle, bu kampanyaya maddi katkılarıyla yardımcı olan Hotiad üyelerine ve ayrıca Hotiad dışındaki girişimcilere bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Bu gece bu girişimcilerden bazılarını ekmeğimizi birlikte paylaşmaya davet ettik.

Hotiad olarak gündemimizde aslında pek çok konu var.
-Sürdürülebilirlik, İnovasyon ve Teknoloji,
-Sosyal Sorumluluk ve Kapsayıcılık, -Uluslararası işbirliği ve ticaret gibi.

2024’teki Zorluklar ve Fırsatlar:

2024 yılında bankaların finansman sağlama konusundaki isteksizliği, personel sıkıntısı, hasta çalışanlara ödemelerin devam etmesi ve zorlu iş ortamıyla karşı karşıya kalacağız.

Yemek, perakende, inşaat, teknoloji gibi sektörlerdeki girişimcilerimiz de bundan etkileniyor. Nitelikli personel alımı zor bir hale geldi ve personel eksikliği şirketlerimizin büyümesine engel olabiliyor. Bir topluluk olarak, şirketlerimizin dayanıklılığını ve rekabetçi konumunu güçlendirmek için eğitime yatırım yapmak, becerileri artırmak ve yurt içi ve yurt dışından yeni yetenekleri çekmek gibi bu eksikliğe çözüm bulmak için birlikte çalışmalıyız.

Güçlerimizi birleştirelim, sesimizi duyuralım, refah ve sürdürülebilir bir gelecek için birlikte çalışalım. Politika yapıcılar ve paydaşlarla diyaloğa girelim ve birlikte girişimciliğe değer verilen ve teşvik edilen bir toplum inşa edelim.”

Daha sonra konuşmak için kürsüye davet edilen Hollanda Ekonomi ve İklim Bakanlığı Müsteşarı Erik de Baedts Türkçe olarak İyi akşamlar, burada olmaktan mutluyum diyerek başladığı konuşmasına şöyle devam etti;

“Ekonomi ve İklim Bakanlığı’nda da iftara önem veriyoruz. En azından Müslüman kökenli çok sayıda çalışanın olması nedeniyle bu konuda açık olan ve meslektaşlarıyla bağlantı kurmak isteyen çalışanlar var. Bakanlığın Renkli Ağı geçtiğimiz günlerde bir iftar yemeği düzenledi. ‘Birlikte her zaman daha iyi’ temasıyla. Bir devlet kurumu olarak herkesin kendini evinde hissedebileceği ve kendisi olabileceği bir iş yeri sunmak istiyoruz. Bayramları birlikte kutlamak ve birbirlerinin inançlarına saygı duymak bunun bir parçasıdır.

Bunun sizin gibi bir grup girişimciyle iletişim kurmak için de harika bir fırsat olduğunu düşünüyorum.
Üyelik listenizde çok çeşitli şirketlerden oluşan bir grup görüyorum. Her türlü sektörde faaliyet gösteriyorsunuz: ticari hizmetlerde, geçici istihdam sektöründe, sürdürülebilirlikte, ticarette, gıda endüstrisi ve perakendede ve seyahat endüstrisinde.

Çok sayıda kişinin istihdam edildiği bir aile şirketinin merkezi olabilirsiniz. Belki aynı zamanda bir spor kulübünün ya da kültür derneğinin de sponsorusunuz. Çünkü girişimciler genellikle ciro yaratmaktan çok daha fazlasını yaparlar. Özellikle şu anki gibi bir zamanda, bu iftarda bunu belirtmekte fayda var.

Hollanda toplumuna yaptığınız katkılardan gurur duyabilirsiniz. Çünkü Hollanda sizin gibi şirketler olmadan ayakta kalamaz.

Beş yıl içinde dünyamız farklı görünecek. Jeopolitik ilişkiler giderek rekabetçi konumumuzu belirliyor. Ve bizi bölmekle tehdit eden kültürel farklılıklar var. Hollanda’daki girişimcilerin çoğunluğu toplumumuzda artan kutuplaşmayı iş ortamına yönelik bir tehdit olarak görüyor.

Şunu aklımda tutuyorum: kandırılmamıza izin vermemeliyiz; Hollanda istikrarlı bir ülke, istikrarlı bir demokrasidir. Ve bu kesinlikle bir gecede değişmeyecek. Elbette yeni kabine yeni vurgular oluşturacaktır. Her yeni kabinede durum böyledir.

Hollanda yalnız değildir; ekonomik konumumuz her zaman Avrupa Birliği’ne üye ülkelerle bağlantılıdır. Bu bağlamda fırsatlarımızı görüyor ve öncülerimizi seçiyoruz. Ve bu bağlamda, çoğunlukla Avrupa bağlamında yeni teknolojilere yatırım yapıyoruz. Çünkü birlikte güçlüyüz. Bunu Milli Teknoloji Stratejimizin geliştirilmesinde de görüyorsunuz. Bunu startupların ve ölçek büyütmelerin teşvikinde görüyorsunuz.

Yapacak bir şeyimiz var! Pek çok açıdan dürüst olalım.

Konuşmamı Başkan yardımcınız Faruk Halıcı nın beni etkileyen bir açıklamasıyla bitiriyorum. Faruk Halıcı Sitenizde şöyle diyor:
“Son 20 yılda birçok zorlukla karşılaştım. Beni sebat etmeye motive eden şey, kültürümden miras aldığım bir inançtan geliyor: ‘Bazı sonlar yeni fırsatlar yaratır’ özünde bu, bazı sonların yeni fırsatlar yaratması anlamına gelir.” Bu, ileriye gidebileceğimiz bir zihniyettir!” dedi.

Ekonomi ve İklim Bakanlığı Müsteşarı Erik de Baedts Türkçe olarak başlayıp Hollandaca konuştuktan sonra yine Türkçe olarak konuşmasını “Dinlediğiniz için teşekkür ederim” diyerek bitirdi.

Daha sonra iftara geçildi.
DENIZ TV IZLEMEK ICIN TIKLAYIN
Program bitiminde davetliler birbirleriyle sohbet etme fırsatı bulurken HOTIAD Başkanı Hikmet Gürcüoğlu mikrofonlarımıza gece ile ilgili olarak şunları söyledi;
“Bu HOTIAD ın düzenli olarak yaptıgı 8. iftarımız. Bu yıl biraz daha HOTIAD ın kendi ilgi ve alanına yakın tutmaya çalıştık. Daha ziyade HOTIAD üyeleri ve iş dünyası ile biraraya gelmeye çalıştık. Aramızdaki ilşkileri geliştirmek, bir sofrayı paylaşmak ve bazı mesajları direkt verebilmek adına güzel bir fırsat oldu. HOTIAD ın bundan sonraki projelerinin arasında biliyorsunuz Göçün 60. yılındayız. Bu çerçevede 2 projemiz olacak.”

Bir cevap yazın