• Cum. Mar 1st, 2024

Hollanda Adalet Bakanı Yeşilgöz “Kur’an’ın yakılması suç sayılmaz”

ByHaber Merkezi

Şub 3, 2024

Hollanda Adalet Bakanı Yeşilgöz “Kur’an’ın yakılması suç sayılmaz”

Adalet ve Güvenlik Bakanı Dilan eşilgöz, Denk Partisinin Kur’an veya diğer dini kitapların yakılmasının yasaklanması için sunduğu tasarıyı kabul etmedi.

Geçici hükümetin Adalet ve Güvenlik Bakanı Yeşilgöz, Denk Milletvekili El Abassi’nin Kuran-ı Kerim ve diğer dinlere ait kutsal kitapların yakılmasının yasaklanması için sunduğu önergeyi kabul etmedi. Yeşilgöz, Kur’an veya diğer dini kitapların yakılmasının suç sayılmaması gerektiğini savundu.
RADYODENIZ DINLEMEK ICIN TIKLAYINIZ
Temsilciler Meclisi’ne bir önerge sunan Denk Milletvekili El Abassi, Yahudi karşıtı ve İslamofobik olayların sayısının arttığını ve Hollanda’da herkesin dinini güven içinde yaşayabilmesi gerektiğini belirterek, dini kitapların yakılmasının yasaklanması talebinde bulundu.

Bakan Yeşilgöz yaptığı açıklamada, herhangi bir kitabın yakılmasının “ilkel ve acınası” olarak nitelendirdi ancak “özgür bir demokraside buna izin verildiğini ve bu kuralın da böyle kalması gerektiğini” dile getirdi. Yeşilgöz, “Beğenmediğiniz bir şekilde uygulanan özgürlükler olsa bile, özgürlükler korunmalıdır.” şeklinde ifade kullandı.

‘Kutsal kitapların ne olduğuna karar vermenin’ hükümetin görevi olmadığına inandığını belirten Yeşilgöz, bu durumun somut bir olay karşısında savcının, tahrik veya nefret söylemi olup olmadığını değerlendirebileceği gerçeğini değiştirmediğini kaydetti.

Bilindiği üzere en son birkaç hafta önce aşırı sağcı ve İslam karşıtı Pegida lideri Edwin Wagensveld’in Arnhem’de gerçekleştirdiği eylemde olaylar çıkmış, eylemin yapılacağı alana toplanan Müslüman gençlerden bazıları Kuran’ın yakılmasını engellemeye çalışmıştı.
DENIZ TV IZLEMEK ICIN TIKLAYIN
Wagensveld’in eylemini önceden yasaklamayan Arnhem Belediye Başkanı Ahmed Marcouch ise Belediye Meclisinde yaptığı konuşmada “Böyle olacağını tahmin etmedik. İkinci olayda hemen müdahale ettik.” dedi.

Marcouch ayrıca ülke çapında Kur’an yakılmasının yasaklanması için Den Haag’da lobi faaliyetlerinde bulunacağını da dile getirdi.Bir cevap yazın