• Çar. Haz 19th, 2024

Sales Network Summit 7’inci kez satış dünyasını bir araya getirdi

ByHaber Merkezi

Eki 20, 2023

Sales Network Summit 7’inci kez satış dünyasını bir araya getirdi

Tevfik ŞENDÖL/ İSTANBUL

Sales Network tarafından “Go Global For a Better World” temasıyla düzenlenen ve satış dünyasının farklı sektörlerinden karar vericiler ile uluslararası konuşmacıları ve profesyonelleri bir araya getiren ‘Sales Network Summit’, Uniq İstanbul’da gerçekleşti
RADYO DENiZ CANLI DiNLE
Satış dünyasının farklı sektörlerinden karar vericiler ile birbirinden değerli konuşmacıları ve profesyonelleri bir araya getiren Sales Network Summit, bu yıl 7’nci kez Uniq İstanbul’da gerçekleşti. İki gün boyunca imza etkinlikleri, konuşmalar ve workshoplar ile oldukça yoğun geçen Summit’te bu yıl satış fonksiyonunu etkileyen üç temel konu olan; insan kaynakları uygulamaları, teknoloji uygulamaları ve müşteri deneyimine odaklanıldı. Summit’in kapanışında etkinlik üzerine değerlendirmelerde bulunan Sales Network kurucusu Ergün Güler, “7’ncisi bu yıl gerçekleşen etkinliğin, Cumhuriyetimizin 100. yaşına özel etkinliklerle renklendi. Katılımcılarımız Filenin Sultanları’nın başarısının ardındaki takım ruhundan önemli dersler çıkardı” dedi. Güler, etkinlikte iki gün boyunca 38 oturumda 62 konuşmacının yer aldığını, 7 keynote konuşma olduğunu, bunların içinde 5 uluslararası ismin ve 12 CEO’nun ana konuşmacı veya panelist olarak bulunduğunu da dile getirdi. Summit’e ayrıca 7 yazarın konuşmacı olarak ve kitap imza etkinliği kapsamında katıldığını belirten Güler, Sales Network Topluluğu’nun yine çok değerli Türk ve uluslararası şirketlerin katılımıyla büyümeye devam edeceğini aktardı.


Döngüsel ekonominin değeri 2030 yılında 4,5 trilyon dolar olacak
İngiltere’nin önde gelen üniversitelerinden King’s College/Londra’da Pazarlama Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Gillian Brooks, atıkları ve kirliliği en az düzeye indirmek için kaynakların, ürünlerin ve materyalin verimli şekilde defalarca yeniden kullanımı anlamına gelen döngüsel ekonominin markalar için taşıdığı öneme değindiği sunumunda, günümüzde özellikle moda dünyasının bir sürdürülebilirlik sorunuyla karşı karşıya olduğunu ifade etti. Bu sorunun çözümünde kiralık giysi platformlarının önemli bir işlevi olduğunu belirten Brooks, 5 yıl içinde ikinci el pazarının 51 milyar dolara ulaşacağını ifade etti. Gillian Brooks, böyle rekabetçi bir dünyada markaların bireylerin katılımını teşvik eden bir topluluk oluşturması gerektiğine dikkat çekerek, döngüsel ekonomi içinde yatırım yapılmış bir tüketicinin markaların en büyük değeri olduğunu dile getirdi.
DENiZ TV OLARAK IZLE
Dünyada ve Türkiye’de Değişen Tüketici Trendleri

“Dünyada ve Türkiye’de Değişen Tüketici Trendleri: Sürdürülebilirlik ve Tasarruf” başlıklı panelde Brita Genel Müdürü Ergin Akman ile birlikte analizlerini paylaşan NielsenIQ Afrika ve Orta Doğu Analitik Başkan Yardımcısı & Türkiye Genel Müdürü Didem Şekerel Erdoğan, “Türbülanslı dönemlerden geçiyoruz. Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada bir enflasyon söz konusu. Hızlı tüketim alışkanlıklarına hem Türkiye hem de Avrupa üzerinden bakabiliriz. Avrupa’da pazarlar yüzde 9 seviyesinde büyürken, ciddi fiyat artışları karşısında pazarların daraldığını görüyoruz. Türkiye’deki duruma bakacak olduğumuzda da ülkemizde ciddi fiyat artışları söz konusu ve pazar yüzde 99 seviyelerinde büyüyor. Genel raporların hepsine baktığımızda tüm fiyat artışlarına rağmen hızlı tüketim ürünleri konusunda pazarımız büyümeye devam ediyor” dedi.

Liderler için Yol Haritası
Summit’in ikinci gününde Egon Zehnder tarafından Sales Nertwork Topluluğuna özel gerçekleştirilen araştırmayı Egon Zehnder Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgesi Tüketici ve Perakende Lideri Engin Güven ve Egon Zehnder danışmanı Cesy Cenudioğlu sundu. Sunum üzerine değerlendirmelerde bulunan Sales Network kurucusu Ergün Güler, “Bu sene Egon Zehnder’in Sales Network Summit için hazırladığı özel bir raporu dinleme fırsatı yakaladık. CEO’ların kariyer yolculuklarında satış fonksiyonundan geliyor olmalarının sağladığı avantajları duymak çok motive ediciydi. Topluluğumuzdaki 20 liderimizin satış direktörlüğünden CEO rolüne geçişini biliyorduk. Veriler, gençleri satış rolüne çağırıyor diye düşünüyorum” dedi.

Yapay zekanın sosyal medya stratejileri üzerinde önemli etkisi var:
City University London Bayes Business School Pazarlama Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Öç çeşitlilik, kapsayıcılık ve eşitliğin günümüzde büyük önem taşıdığını ancak markaların bu mesajları dikkatli kullanması gerektiğini belirtti. Yusuf Öç, hassas ve ileri seviyede politize olmuş konular arasında görülen göçmenler, etnik azınlıklar, yaş ve cinsiyet gibi başlıkların, markalar tarafından yanlış kullanımı durumunda krize yol açma ihtimalinin yüksek olduğunu dile getirdi

Geleceğin Liderlerine Sürdürülebilir Başarının İpuçları
Yaklaşık 32 yıl önce genel müdür olarak müthiş bir takımla büyük bir değişime önderlik ettiğine değinen Akın Öngör, geleceğin lider adaylarına yaptığı konuşmasında, “Yaptığımız değişikliğin kalıcı olup olmadığını, sürdürülebilir olup olmadığını uzun bir süre izledim.O zamanlar genel müdürümüze çok önemli bir değişim ve dönüşüm yapmazsak batacağımızı söylemiştim. Taleplerimiz karşılık buldu, onayımızı aldık ve şirketimizde değişim ve dönüşümü gerçekleştirdikten sonra başarıyı yakaladık. Peki, ne yaptık? En kritik konu: İnsan. İnsan kaynağı ve kültür en önemlisi. Biz çalışma kültürünü değiştirdik. 32 yıl önce yaş ortalaması 50’lerdeydi ve iyi eğitimli insanların sayısı çok azdı. Biz de dünyadaki sisteme ayak uydurabilmek için hem mevcut kadromuzu eğittik hem de alanında yetenekli isimleri kadromuza kattık. Hayallerimiz için teknolojilerin en iyilerini de şirketimize getirdik. İlk başta teklif yaptığımız insanlardan bazıları gelmeyi kabul etmezken, çalışma kültürünün değiştiğini görenler bizi tercih etmeye başladı. Çünkü biz torpil yapmadan, kayırma yapmadan her kademede alanlarının en iyilerini seçmeye çalıştık. Erkek egemen bankacılığa karşı kadın-erkek eşitliğini mutlak kılarak ilerledik. Karar mekanizmasının tek bir kişide olmaması için ortak aklı merkezimize alarak planlarda, projelerde birlikte kararlar aldık. Bu yetkiler genel müdür olarak benim görevimken, ben yetkilerimi çalışma arkadaşlarımla paylaştım. Biz yetenek yönetimi sayesinde çok büyük bir kültür değişimi yaptık” dedi.

Bir cevap yazın