• Çar. Nis 17th, 2024

Türkler sordu, Alman politikacılar yanıtladı

ByHaber Merkezi

Eyl 23, 2023

Türkler sordu, Alman politikacılar yanıtladı

Tevfik ŞENDÖL/Moosburg-Mauern

İş insanı Orhan Şöhmelioğlu’nun organize ettiği ‘’Uyum’’ adlı açık oturumda Alman politikacılar Dr.Florian Herrmann, Erich İristorfer, Moosburg’un ikinci Belediye Başkanı Georg Hadersdorfer, Simon Schindlmayr, Tanja Knieler, Benedik Flexeder ve konuşmacı olarak Prof.Dr. Kemal Orak katıldığı açık oturuma yüzün üzerinde Türk katılımcı geldi.
RADYODENIZ DINLEMEK ICIN TIKLAYINIZ
Mauern kasabasında ZUM ALTENWİRT’te gerçekleştirilen uyum, çifte vatandaşlık, Almanlar ve Türklerin uzun yıllardır birlikte yaşamalarına rağmen sorunları nasıl aşılacağı ve devlet dairelerinde yaşanan sorunlar üzerine konuşulduğu açık oturumda Türkler sordu, Alman politikacılar cevaplandırdı. Bavyera’da bir ilke imza atılan açık oturumda politikacılar konukların masalarını bir bir dolaşıp, dertlerini dinleyip, sorularını cevapladılar.


Bakan Dr.Florian Herrmann, ‘’ Bir ilke imza atılan ‘Uyum’ adlı açık oturum olağan dışıydı. Sorunları ve soruları olanların masalarına gidip, birebir dinlemekle bir ilke imza attık. Umarım böyle açık oturumlar gelecekte de organize edilir.’’ diye belirten Dr. Florian Herrmann, Bavyera Eyalet Meclisi üyesi ve Federal İşler ve Medya’dan Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yapan, bu özel etkinliği büyük bir önemle değerlendirdi.

Dr. Florian Herrmann “Türk kökenli vatandaşlarla böyle bir etkinlikte buluşma fırsatı, gerçekten olağanüstü bir deneyimdir. Politikacıların masadan masaya dolaşması fikri, beni büyüledi. Bu yaklaşım, siyaseti ve siyasetçileri vatandaşlara daha yakın getirmeyi ve insanların endişelerini ciddiye almamızı sağlıyor.

Dr. Florian Herrmann: “Bu etkinlik, sadece siyasetçilere değil, aynı zamanda tüm topluluğumuza ve özellikle de türk kökenli vatandaşlarımıza yönelik bir el uzatma fırsatıdır. Sadece dinlemekle kalmıyoruz, aynı zamanda onların görüşlerini ve endişelerini anlamaya çalışıyoruz.”

Bakan Herrmann: “Bu etkinlik, Bavyera’da yaşayan tüm vatandaşlarımız arasında bir köprü kurma ve birbirimizi daha iyi anlama fırsatı sunuyor. Biz politikacılar, insanların seslerini duymalı ve onların endişelerini dikkate almalıyız. Bu, demokrasinin temel bir parçasıdır ve bu etkinlik bunun bir yansımasıdır.”diye düşüncelerini belirtti.

İş insanı Orhan Şöhmelioğlu’nun organize ettiği ‘’Uyum’’ adlı açık oturumda Alman Federal Meclisi üyesi ve Parti İl Başkanı Erich Irlstorfer, “Entegrasyon sadece kelime anlamıyla değil, aynı zamanda eylemle de gerçekleşmelidir. Bu etkinlik, farklı kültürlerin bir araya gelerek zengin bir toplum oluşturmasının güzel bir örneğidir. Bu değerlere sahip çıkmalıyız ve herkesin eşit haklara ve fırsatlara sahip olduğu bir toplumu teşvik etmeliyiz.” diye bilgilendiren Alman Federal Meclisi üyesi ve Parti İl Başkanı Erich Irlstorfer, Hoşgörü, Anlayış ve Saygı değerlerini vurguladı ve şunları ekledi: “Entegrasyon, uzun bir süreçtir ve hepimizi ilgilendirir. Bu süreç, insan haklarına saygı ve karşılıklı hak ve hukuku tanımaya dayanır. Bu etkinlik, partimizin tüm vatandaşlar için eşit fırsatlar ve haklar sağlama konusundaki kararlılığını gösteriyor. Her bir bireyin bu ülkede eşit fırsatlara ve haklara sahip olduğuna inanıyoruz. Bu etkinlik, bu inançları pekiştirmemize yardımcı oluyor ve birlikte daha aydınlık bir geleceğe doğru ilerlememize yardımcı oluyor. Ayrıca, bu etkinliğin gerçekleşmesini sağlayan iş insanı ve arkadaşım Orhan Şöhmelioğlu Bey’e şükranlarımı sunuyorum. Kendisinin bu etkinliği başlatma inisiyatifi, bizim için gerçek bir onur kaynağıdır. Toplumumuzu bir araya getirme konusundaki katkılarından dolayı kendisine teşekkür ediyoruz.” diye belirtti.Bavyera’dan uyuma örnek olarak gösterilen Münih ve Augsburg’daki FOM üniversite eğitim merkezlerinde Genel İşletme Yönetimi Profesörü ve uluslararası yönetim ve girişimcilik Profesörü Doktor Kemal Orak konuşmasında,’’ Modern bir entegrasyon politikası insanların entegrasyonunu içermelidir. Göç biyografileri, eşit fırsatlar ve herkesin fiili katılımı. Yani sosyal, ekonomik ve kültürel hayattır.

Başarılı bir entegrasyon politikasının sonucu: Almanya’da çok kişi sizinle birlikte farklı bağlamlarda bir ellerinde Alman ve Bavyera bayrakları bir arada tutup, diğer ellerinde doğdukları ülkenin bayrağını tutmasıdır.

Toplum genelinde uyumu güçlendirmek için mümkün olan hızlı ve sürdürülebilir çözümler üretmektir entegrasyon. Ancak entegrasyonda başarılı olundu mu, olunmadı mı? Bu uzun maraton elbette. Entegrasyon çabalarında ayarlanması gereken birçok ayar vidası vardır. Ekonomik ve güvenlikle ilgili konular yetersiz kalınıyor.

60 yıllık entegrasyonun ardından odak nokta bir ülkenin gerçekleri Modern ve ekonomik açıdan başarılı olmalıdır.
DENIZ TV IZLEMEK ICIN TIKLAYIN
Sağcı ve radikal insanların korkutucu akını partiler son on yılların entegrasyon başarılarına tehdit oluşturuyorlar. Burada kendilerini farklı konumlandıran partilere gerçekten yalvarıyorum. Sosyal düzeni güvence altına alın. Bu gerçekten korkunç bir düşünce eğer…’’ diye konuştu.

Bir cevap yazın