• Cum. Mar 1st, 2024

Hollanda’da Diş Hekimliği Eğitim süresi 5 yıla iniyor

ByHaber Merkezi

Haz 9, 2023

Hollanda’da Diş Hekimliği Eğitim süresi 5 yıla iniyor

Hollanda’da yaşanan sağlık sektöründeki açık diş hekimliğinde de alarm vermeye başladı. Mevcut Diş Hekimliği açığına tedbir almak isteyen hükümet yeni bir çözüm buldu. Diş Hekimliği Eğitim süresi 5 yıla inmesi düşünülüyor.
RADYODENIZ DINLEMEK ICIN TIKLAYINIZ
Ülkede baş gösteren Diş Hekimi açığını gidermek için hükümet eğitim süresini 6 yıldan 5 yıla indirmeyi planlıyor. Bu şekilde yeni mezun diş hekimlerinin sayısının artırılacağı ve önümüzdeki on yıl içinde yaşanacak açığın kapatılacağı düşünülüyor.


Hollanda da her yıl yaklaşık 220 diş hekimliği öğrencisi mezun olurken, mevcut çalışan yaklaşık 10 bin diş hekiminin yüzde 41,5’inin önümüzdeki on yıl içerisinde emekli olacağı tahmin ediliyor.
DENIZ TV IZLEMEK ICIN TIKLAYIN
Hollanda Kapasite Kurulu’na göre çeşitli tıbbi kursların alınabildiği 243 eğitim merkezinin sayısının 375’e çıkartılması gerektiğine vurgu yaparken Kabine ise böyle bir proje için yeterli bütçe olmadığını savunuyor. Kaynaklara göre, eğitim yerlerinin sayısını artırmak pahalı olacağı için daha çok eğitim süresinin 5 yıla düşürülmesi alternatifi üzerinde duruluyor.


Eğitim süresinin kısaltılmasındaki başlıca amaç, masrafların azaltılması ve aynı miktarda masraf karşılığında daha fazla öğrencinin eğitilmesi. Hükümet bu sayede her yıl fazladan yaklaşık 50 öğrencinin mezun olmasını hedefliyor.Eğitim süresinin ne zaman fiilen kısaltılacağı ise henüz bilinmiyor. Kabinenin öncelikli olarak konuyu Diş Hekimleri Derneği KNMT ile görüşmek istediği belirtiliyor.

Bir cevap yazın