• Çar. Haz 19th, 2024

Türkiye, Amsterdam Saglik Turizmi Fuari’nda yerini aldi

ByHaber Merkezi

Haz 2, 2023

Türkiye, Amsterdam Saglik Turizmi Fuari’nda yerini aldi

Özcan Özbay

Ticaret Bakanligi, TOBB ve DEIK’in destegiyle düzenlenen Amsterdam Saglik Turizmi Fuari basladi. Türkiye’den 60 hastane ve saglik kurulusunun katildigi fuar, Türkiye’nin saglik sektöründeki uzmanligi, yüksek teknoloji kapasitesi, tedavi kolayligi ve yüksek standartlardaki saglik müdahale becerisinin Hollanda ve Avrupa kamuoyuna tanitilmasini amaçlamakta.
RADYODENIZ DINLEMEK ICIN TIKLAYINIZ
Fuarda Türkiye’nin saglik sektöründeki gücü ve potansiyeli vurgulanirken, Hollanda ve Avrupa’dan gelen ziyaretçilere Türkiye’nin saglik turizmi olanaklari sunulmakta.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birligi (TOBB), Dis Ekonomik Iliskiler Kurulu (DEIK) ve Ticaret Bakanligi’nin destegiyle gerçeklestirilen fuara Türkiye’nin Lahey Büyükelçisi Selçuk Ünal, Amsterdam Baskonsolosu Mahmut Burak Ersoy, Rotterdam Baskonsolosu Sevgi Kisacik ve Ankara Ticaret Odasi Baskani Gürsel Baran gibi önemli isimler katildi.

Türk saglik sektörünün dünyada önemli bir konuma geldigini vurgulayan Büyükelçi Ünal, Dünya Saglik Turizmi Merkezi’nin açilisini yapacaklarini ve bu merkezin Türk saglik firmalarini bir araya getirerek kalici isbirliklerine imkan saglamasini umduklarini belirtti.

Ayrica, Türkiye’nin saglik turizmi potansiyelini degerlendiren TOBB Fuarcilik Meclisi Baskani Cihat Alagöz, Rotterdam’da açilacak Dünya Saglik Turizmi Fuar Merkezi hakkinda bilgi verdi. Bu merkezin, Türk saglik turizminin tanitiminin yapildigi ve yaklasik 60 firmanin kalici ofislerinin bulundugu bir merkez olacagi ifade edildi. Cihat Alagöz (TOBB Fuarcılık Sektör Başkanı ve Amsterdam Sağlık Turizmi Fuarının Organizasyon Komitesi Başkanı) “Bu gün çok mutlu ve heyecanlı bir gün. Türkiyeden gelen 60 tane hastane, klinik ve muayenehanenin katılımı ile açılışımızı gerçekleştirdik. Çok yoğun bir ilgi ile karşı karşıyayız. bu yıl ikinci kez Amsterdam da birlikteyiz. Katılımcı ve fuar ziyaretçilerimizde çok fazla bir yoğunluk, ilgi var. Bu ilginin arka planında Türkiyede sağlık konusunda yapılan gelişim ve yatırımların çok büyük bir etkisi var. Türkiye Avrupa ve Dünya sağlık piyasasında hergeçen gün payını arttıran bir ülke.”dedi.Fuara katılan Dr. Kemal Aydın (Genotolog Doktor, İbni Sina Enstitüsü ve Dünya Yaslanma Konseyi Başkanı)da Fuar hakkında şunları söyledi “Fuar organizasyonuna teşekkür ediyorum. Türkiye yi Avrupa ile buluşturdular, sağlık diplomasisi yaptılar. Biz buraya birçok konu ile birlikte geldik. bu yıl Türkiye için çok önemli bir yıl İbni Sina nın kitabının bininci yılı, Türkiye Cumhuriyetinin 100. yılı, Ankaranın Başkent oluşunun 100. yılı, Avrupaya göçün 60. yılı, İbni Sina Enstitüsü ve Dünya Yaslanma konseyinin Avrupada kuruluşunun 25. yılı. Ayrıca biz bu gün Hollanda Ankaralılar Kültür ve Eğitim derneğinde de bir protokol imzalayacağız. Bir yıl boyunca Avrupa da Ankara Yılı olacak.”dedi.
DENIZ TV IZLEMEK ICIN TIKLAYIN
Amsterdam’daki fuara katilan Hollandali ve Belçikali ziyaretçiler, Türkiye’deki saglik hizmetlerinin kalitesini övgüyle dile getirdiler. Türkiye’nin saglik sektöründeki uzmanlik, teknoloji, hiz, kalite ve misafirperverlikleriyle dikkat çektigine vurgu yaptilar.


Hollanda’da saglik harcamalarinin gayrisafi yurt içi hasilaya oraninin yüzde 10’dan fazla oldugu ve Türkiye’nin önemli hastaneler, göz merkezleri, dis klinikleri, estetik cerrahi ve tüp bebek merkezleri gibi saglik kuruluslarinin fuarda yer aldigi bilgisi verildi.

Amsterdam Saglik Turizmi Fuari, 2-3 Haziran tarihlerinde ziyarete açik olacak.


Bir cevap yazın