• Cum. Tem 19th, 2024

Hollanda Küçük Çocuklara da Ötanazi Hakkı Tanınacak

ByHaber Merkezi

Nis 16, 2023

Hollanda Küçük Çocuklara da Ötanazi Hakkı Tanınacak

Hollanda’da Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan ve meclis çoğunluğunun desteğini alan yasa tasarısı ile iyileşme umudu olmayan 12 yaşından küçük çocuklara ötanazi hakkı tanınacak. Tasarı, hükümet ortaklarının üzerinde anlaştığı düzenlemenin bakanlar kuruluna sunulması bekleniyor.
RADYODENIZ DINLEMEK ICIN TIKLAYINIZ
Hollanda, dünyada ötanazi uygulamasını kabul eden ilk ülke olma özelliği taşıyor. 2002 yılından bu yana, çaresiz hastalığı olanlara belirli koşullar altında ölme izni veriliyor. Ancak bu uygulama sadece 12 yaş ve üzeri bireyleri kapsıyor.Hollanda’daki çocuk hekimlerinin ısrarı sonucu hükümet, 12 yaşın altındaki çocuklara ötanazi hakkı verilmesi konusunda yetkili otoritelerden görüş istedi. Uzmanlar, yaşamın son evresindeki bakım ve tedavinin yetersiz kaldığı, 1-12 yaş arası çocuklara ölüm hakkı verilmesini önerdi. Ancak Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan düzenleme, 1 yaşına kadar olan çocukları kapsamıyor.

Hekim örgütlerinin onayını alan yasal düzenleme konusunda, koalisyon hükümetini oluşturan dört parti de anlaştı. Meclis çoğunluğunun desteklediği düzenlemeden, yılda 12 yaşından küçük yaklaşık beş çocuk yararlanacak. Ötanazi hakkı, sürekli epileptik atak geçiren ve öngörülebilir bir gelecekte ölmesi beklenen çocukları kapsayacak.
TV OLARAK IZLE
Düzenlemeye göre, çocuğun ne istediğini belirtemeyeceği var sayılan durumlarda hem anne hem de babasının ötanazi konusunda aynı fikirde olması gerekecek. Çocuğun doktoru da, ötanazi konusunda karar vermek için en az bir bağımsız hekime danışmak zorunda olacak.Belçika, 2014 yılında iyileşme umudu olmayan ve büyük acı çeken 12 yaşından küçük çocuklara ötanazi hakkı tanıyan ilk ülke oldu. Hollanda ise, 2002 yılında, iyileşme umudu olmayan ve çok fazla acı çeken 12 yaşından büyüklere ötanazi hakkı tanıyan ilk ülke oldu.

Hollanda’da 2021 yılında iyileşme umudu olmayan 12 yaş ve üzeri 7 bin 666 kişi, 2022 yılında da 8 bin 720 kişi kendi isteğiyle ölme halkını kullandı.


Bir cevap yazın