• Cum. Tem 19th, 2024

Türkiye’de Asrın Felaketi Depremde Vefat Edenler Dualarla anıldı ve Mevlüt Okutuldu

ByHaber Merkezi

Şub 11, 2023

Türkiye’de Asrın Felaketi Depremde Vefat Edenler Dualarla anıldı ve Mevlüt Okutuldu

Mustafa Koyuncu Arnhem

Arnhem HDV Türkiyem Camisinde Türkiye’de asrın felaketi olan depremde vefat edenler için okutulan mevlüde T.C. Deventer Başkonsolosu Muammer Hakan Cengiz, Arnhem Belediye başkanı Achmed Marcouch, T.C. Deventer Başkonsolosluğu çalışma ve sosyal güvenlik ateşesi Burak Çağatay Doğan, T.C. Deventer Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ateşesi Hüsnü Özmen, Arnhem Denk partisi belediye meclis üyeleri, Sivil toplum kuruluşu temsilçileri ve Arnhem halkından birçok kişi katıldı.

Arnhem Türkiyem Camisi başkanı Galip Aydemir,” Türkiye’de gerçekleşen asrın felaketi deprem için Arnhem ve çevresinde vatandaşlarımızla birlik beraberlik içerisinde tek yürek olduk. Bu acıya dayanılmaz deyip herkes duyarlılık gösterdi. Arnhem belediye başkanımız, Başkonsolosumuz ve vatandaşlarımızla birlik içinde çalışarak yardımlar toplandı, tırlara yüklenip depremzedelere ulaştırılmak için tırlar yola çıktı. Yardımlarımız durmuyor. Cuma namazı sonrası 15 bin avro topladık. Camimizin kadın kolu yardım için sabahtan akşama kadar lahmacun ve börek satarak katkıda bulundular. Yardımda bulunanlara teşekkür ederim dedi”.

T.C. Deventer Başkonsolosu Muammer Hakan Cengiz, “Göreve yeni başladım, Arnhem camisinin ismi Türkiyem Camisi olması nedeniyle ayrıca gurur duymanın yanında, sizlerin insani duyguları, yaptığınız çalışmalar birlik beraberlik içinde yardım kampanyasına destek vermenizden gurur duydum. Gurbette yıllar geçmesine rağmen vatanınızdan, dilinizden, dininizden, kültürünüzden kopmamışsınız. Bu dayanışmayı asla kaybetmeyin, bulunduğunuz ülkeye uyum sağlayarak asimile olmamışsınız, her türlü sorunlarınız için ben her zaman Başkonsolos olarak yanınızda hazırım. Saygılar sunarım” dedi.

Arnhem belediye başkanı Marcouch, “Arnhem belediyesi olarak Türkiye’de gerçekleşen asrın felaketi olan deprem sonrası belediye meclisinde bir dizi kararlar aldık. Bu kararların başında Arnhem belediyesi önünde Türk bayrağını göndere çekip yarıya indirdik. Belediye olarak depremzedelere 165 bin avro yardımda bulunmaya karar aldık. Yardım toplamada birlikte çalışarak yardımların yerine ulaşması için çalışmalar yürüttük. Sizlerin de canla başla çalışmanızdan gurur duydum. Türkiyem Camisinin başkanı bana dedi ki, müslüman bir belediye başkanına sahip olmamız bizleri memnun ediyor, görevimin inşallah uzun sürmesini istiyoruz diyerek beni duygulandırdı. Arnhem’de yaşayan Türk halkının refahı ve haklar için her zaman yanınızdayız” diyerek sözlerini tamamladı.

Daha sonra HDV Deventer bölgesine bağlı sekiz cami hocasının okudukları Mevlüdü Şerifle program sona erdi.

Öte yandan Hollanda Azerbaycan Turk Kultur Dernegin de de Faciada hayatını kaybedenler için anma proğramı düzenlendi.

Katılımcılar, hayatını kaybedenleri bir dakikalık saygı duruşu ile andı. Lahey Ehlibeyt ve Ondört mahsumlar camii hocaları, depremde hayatını kayıp denler için Kur’an-ı Kerim’den dualar okuduktan sonra, etkinlik katılımcılarını selamlayan dernek başkanı İlhan Aşkın başlattığı yardım kampanyası hakkında kısa bilgi verdi.

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Hollanda Krallığı Büyükelçisi Rahman Mustafayev beyde yaptığı konuşmada, hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diledi, yaralılara şifa diledi. Büyükelçi, Azerbaycan ve Türkiye kardeşliğinin sonsuza kadar devam etmesi için her iki ülke halkının çabalarının daha da artırılması gerektiğini kaydetti.

Bir cevap yazın