• Cum. Tem 19th, 2024

Hollanda’da Kur’an-ı Kerim’e yapılan saygısızlığa sert tepki: Aşağılık bir eylem

ByHaber Merkezi

Oca 24, 2023

Hollanda’da Kur’an-ı Kerim’e yapılan saygısızlığa sert tepki: Aşağılık bir eylem

Dışişleri Bakanlığı’ndan, Hollanda’da Kur’an-ı Kerim’e yapılan saygısızlığa sert tepki: Aşağılık bir eylem
İsveç’te Kuran-ı Kerim yakılmasına tepkiler devam ederken bir skandal da Hollanda’da gerçekleşti.

Pegida’nın Hollanda’daki lideri Wagensveld, Kur’an-ı Kerim’i önce yırttı sonra yaktı. Dışişleri Bakanlığı, Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi Marcel Kurpershoek’nun Bakanlığına çağırıldığını, Hollanda’nın bu tür provokatif eylemlere müsaade etmemesinin talep edildiğini bildirdi.Aşırı sağcı siyasetçi Rasmus Paludan’ın Türkiye’nin İsveç büyükelçiliği önünde Kuran’ı Kerim yakmasının sonrasında Türkiye ve İslam dünyası ayağa kalktı. Paludan’dan sonra bir çirkin saldırı da Hollanda’nın Lahey kentinde gerçekleşti.

ÇİRKİN SALDIRIYI SOSYAL MEDYADA PAYLAŞTI
Pegida’nın Hollanda’daki lideri Edwin Wagensveld, dün geçici Temsilciler Meclisinin önünde elinde Kur’an’la açıklamalar yaparak gösteri yaptı. Hollanda’nın diplomatik merkezi olarak bilinen Lahey’de gerçekleşen skandal gösteriyi Wagensveld, sosyal medya hesabından da paylaştı. Görüntülerde Wagensveld’in Kur’an-ı Kerim’in sayfalarını yırttığı, yaktığı ve kitabın üstüne bastığı görüldü.DIŞİŞLERİ’NDAN AÇIKLAMA GELDİ
Dışişleri Bakanlığı, Hollanda’da Kur’an-ı Kerim’i hedef alan saldırı hakkında açıklama yaptı. Hollanda’nın Lahey kentinde İslam düşmanı bir kişinin 22 Ocak’ta kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’i hedef alan aşağılık saldırısını en güçlü şekilde lanetlendiğin belirtildiği belirtilen açıklamada, “İsveç’in ardından bu kez Hollanda’da yaşanan ve kutsal değerlerimize hakaret eden ve nefret suçu içeren bu alçak eylem, İslam düşmanlığının, ayrımcılığın ve yabancı düşmanlığının Avrupa’da artık sınır tanımadığının açık ilanıdır. Bu eylemler sadece Müslümanların değil, tüm insanlığın temel hak ve özgürlüklerini, manevi değerlerini ve toplumsal hoşgörüyü doğrudan hedef almakta; ayrıca bir arada barış içinde yaşama kültürünü zedelemektedir” denildi.

BÜYÜKELÇİ BAKANLIĞA ÇAĞRILDI
Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi Marcel Kurpershoek Dışişleri Bakanlığına çağırılarak eylemin kınandığı ve protesto edildiği ifade edilen açıklamada, ” Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi Bakanlığımıza çağırılarak bu iğrenç ve aşağılık eylemi kınadığımız ve protesto ettiğimiz güçlü ifadelerle bildirilmiş, Hollanda’nın bu tür provokatif eylemlere müsaade etmemesi talep edilmiştir. Hollanda makamlarının olayın failine yönelik gerekli işlemleri yapmasını, bu tür hadiselerin tekrarının önlenmesi amacıyla somut tedbirleri hayata geçirmesini bekliyoruz” ifadelerine yer verildi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’tan Hollanda’da Kur’an-ı Kerim’e saldırıya tepki Açıklaması

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Hollanda’nın Lahey kentinde bir kişinin Kur’an-ı Kerim’i hedef alan saldırısına ilişkin, “Avrupa’nın göbeğinde işlenen bu nefret suçlarına yetkili makamlarca hiçbir şekilde tepki gösterilmemesi, aksine bu eylemlere izin verilmesi, Avrupa’yı Orta Çağ…

Erbaş, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İsveç’in ardından Hollanda’da da Kur’an-ı Kerim’i hedef alan bir saldırıya daha şahit olduklarını belirtti.“Özgürlük” kisvesi altında Avrupa kentlerinde hortlamaya başlayan İslam düşmanlığının sadece Müslümanları değil, toplumsal barışı ve tüm insanlığı da hedef aldığını ifade eden Erbaş, şunları kaydetti:

“Avrupa’nın göbeğinde işlenen bu nefret suçlarına yetkili makamlar tarafından hiçbir şekilde tepki gösterilmemesi, aksine bu eylemlere izin verilmesi, Avrupa’yı Orta Çağ karanlığına yeniden götürme çabasından başka bir şey değildir. Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’e yönelik gerçekleştirilen bu aşağılık saldırıları en güçlü şekilde lanetliyor, yetkili makamların faillere yönelik gerekli işlemleri yapmasını ve bu hadiselerin tekrarının önlenmesi amacıyla somut tedbirlerin hayata geçirilmesini bekliyoruz.”

Bir cevap yazın