• Çar. Nis 17th, 2024

SİZ YETERKİ OKUMAK İSTEYİN..!

ByHaber Merkezi

Haz 15, 2022

SİZ YETERKİ OKUMAK İSTEYİN..!

Günümüz koşullarında eğitime mekân ve zaman engel değil. Teknoloji, dünyanın her yerine kolay ve hızlı bir şekilde erişimi de mümkün kılıyor. Ülkemizin köklü üniversitelerinden Anadolu Üniversitesi de Açıköğretim tecrübesini uzun yıllardır yurtdışına da taşıyor.
DENIZ TV IZLEMEK ICIN TIKLAYINIZ

Milli Eğitim Bakanlı ve Anadolu Üniversitesi iş birliği ile eğitimlerini yarıda bırakmak zorunda kalanlar (İlkokulu bitirenler, İlkokul 4.sınıfı tamamlayan ancak daha sonra devam edemeyenler, ilköğretimi tamamlayan ancak ortaöğretime gidemeyenler ve ortaöğretimi tamamlayamayanlar) için Açıköğretim Ortaokul ve Açıköğretim Lisesi eğitime devam fırsatı sunuyor.

Eğitimine devam etmek isteyenler durumlarını anlattıkları bir dilekçe ve iletişim adreslerini yılın her gününde baplise@anadolu.edu.tr’ye gönderebilirler. Ağustos ayında yapılacak değerlendirme sonrasında kendileri ile iletişime geçilecek ve eğitimlerine devam etme fırsatı edinecekler.

Lise eğitimini tamamlamış ya da lise son sınıfta olanlar da Açıköğretim Fakültesi’nde önlisans ve lisans eğitimlerine devam edebilirler.
RADYODENIZ DINLEMEK ICIN TIKLAYINIZ
Yapmaları gereken; 30 Haziran 2022 tarihine kadar sınav kaydı yaptırmak ve 10 Temmuz 2022 tarihinde online sınava katılmak. Programlar ve sınavlarla ilgili detaylı bilgiye globalcampus.anadolu.edu.tr adresinden ulaşılabilir.

İster Türkiye’de ister Hollanda’da okumuş olsunlar şartları sağlayan herkes Açıköğretim programlarına devam edebilir. Tek bir farkla, Hollanda okullarında eğitim almış olanların Amsterdam Eğitim Ataşeliğimizle (amsterdam@meb.gov.tr) irtibata geçerek karne/diplomalarının denkliklerini yaptırmaları gerekmektedir.

YURTDIŞINDA AÇIKÖĞRETİMLE EĞİTİME DEVAM…

Batı Avrupa Programı Açıköğretim Ortaokulu (AÖO)

Başvuru Koşulları

  • 14 yaşından gün almış olanlar
  • İlkokul mezunları ve 4. sınıfı bitirmiş olanlar
  • İlköğretim okullarının 6. 7. veya 8. sınıfından ayrılanlar ile ortaokul 5. 6. 7. ve 8. sınıfından ayrılanlar,
  • Yetişkinler II. Kademe Eğitimi Başarı Belgesi olanlar,
  • Yurt dışında öğrenim görüp en az ilkokul 4. sınıfını bitirenler düzeyinde denklik belgesi olanlar.

Açık Öğretim Ortaokulu’na kayıt yaptırabilir.

Ancak; bir yıldan fazla süreli kamu görevlisi ebeveynine bağlı olarak yurt dışına çıkmak zorunda kalanlarda yaş sınırı aranmaz.Başvuru Zamanı

Öğrenci adayları başvuru dilekçelerini yılın her ayında e-posta, faks ve posta yoluyla Büromuza gönderebilirler. Bu dilekçede kısaca eğitim durumunuzu adınızı, soyadınızı, iletişim adresinizi ve telefon numaranızı yazınız.

E-posta: baplise@anadolu.edu.tr

Batı Avrupa Programı Açıköğretim Lisesi (AÖL)

Başvuru Koşulları

  • Türkiye’de ortaokulu/ilköğretim okulunu bitirmiş olanlar,
  • Türkiye’de düz lise, meslek lisesi veya dengi bir okula devam ederken tasdikname ile ayrılanlar,
  • Yurtdışında öğrenim görüp denklik yaptırmış ve denklik sonucu lise mezunu olmadığı anlaşılan kişiler,

Avrupa veya EFTA ülkelerinde yerleşik olan veya en az altı ay süreli oturma iznine sahip olanlar başvurabilirler.

ÖNEMLİ: Denkliğinde meslek lisesi yazan adaylar da başvuru yapabilirler. Ancak denkliklerin normal liselere göre yapılmış olması ve kaç kredi kazanıldığının belirtilmiş olması daha uygun olacaktır. Bir yıldan fazla süreli kamu görevlisi ebeveynine bağlı olarak yurt dışına çıkmak zorunda kalanlarda yaş sınırı aranmaz.

 Başvuru Zamanı

Öğrenci adayları başvuru dilekçelerini yılın her ayında e-posta, faks ve posta yoluyla Büromuza gönderebilirler. Bu dilekçede kısaca eğitim durumunuzu adınızı, soyadınızı, iletişim adresinizi ve telefon numaranızı yazınız.

E-posta: baplise@anadolu.edu.tr

Yapılan başvurular her yıl Ağustos ayında değerlendirilerek başvuru sahiplerine online başvuru yapabilmesi için teknik bilgiler yollanır ve aynı zamanda bap.anadolu.edu.tr​ internet sayfasında yayınlanır.Açık Öğretim Lisesi Batı Avrupa Programına kayıt başvuruları, 2014-2015 öğretim yılından itibaren internet üzerinden online olarak alınmaktadır. Online başvurunun ardından Anadolu Üniversitesi Batı Avrupa Bürosu’na iletilen başvuru evrakı Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü’ne ulaştırılacak ve gerekli kayıt işlemleri burada tamamlanacaktır.

Açıköğretim Önlisans ve Lisans ProgramlarıBir cevap yazın