• Cum. Mar 1st, 2024

Hollanda mahkemesi, ülkelerinde savaşmak isteyen 2 Ukraynalı tutuklu sanığı serbest bıraktı

ByHaber Merkezi

Mar 19, 2022

Hollanda mahkemesi, ülkelerinde savaşmak isteyen 2 Ukraynalı tutuklu sanığı serbest bıraktı

BBC – Dünya

Hollanda’nın Middelburg kentindeki bir mahkeme, insan kaçakçılığı suçlamasıyla 6 aydır tutuklu bulunan iki Ukrayna vatandaşını, “kendi ülkelerinde Ruslara karşı savaşmak istedikleri için” serbest bıraktı.

RADYODENIZ DINLEMEK ICIN TIKLAYINIZ

Geçen Eylül ayında, bir grup Arnavutluk vatandaşını İngiltere’ye kaçırmak isterken, bir yelkenli teknede gözaltına alınan 27 ve 29 yaşlarındaki iki Ukraynalı, 6 aydır cezaevindeydi.

Ukraynalı sanıkların avukatı, müvekkillerinin, Ruslara karşı savaşmak için ülkelerine dönmek istediklerini belirterek salıverilmelerini istedi.

DENIZ TV IZLEMEK ICIN TIKLAYINIZ

Zeeland-Batı-Brabant Mahkemesi, Perşembe günü, savaş nedeniyle Ukraynalıların tutukluluğunun askıya alınmasını haklı kılan “özel ve ciddi koşullar” bulunduğuna karar verdi.

Mahkeme, Ukrayna hükümetinin vatandaşlarını ülkeyi savunmaya çağırdığına işaret etti ve şüphelilerin “bu çağrıya uymak için yakıcı bir arzuya” sahip olduklarını ileri sürdü.

Sanıkların ülkelerinde ailelerinin yanında olmasının da önemine vurgu yapan mahkeme, “tutukluluğun ertelenmesi sırasında yeni bir suç işlememeleri koşuluyla” iki Ukraynalıya şartlı tahliye verdi.

İnsan kaçakçılığı ile suçlanan iki sanık, Cuma günü serbest bırakıldı.

Mahkeme sözcüsüne göre, Ukraynalı sanıklar, insan kaçakçılığı davasında, 18 aya kadar hapis cezası istemiyle gıyaben yargılanmaya devam edecek.

Hüküm giymeleri durumunda ise, eğer ileride yeniden Hollanda’ya dönerlerse cezalarını çekmek üzere tutuklanacaklar.

Bir cevap yazın