• Çar. May 29th, 2024

Hollanda’da artan vaka sayilarinin ardindan Kovid-19 önlemleri yeniden sikilastirildi

ByHaber Merkezi

Tem 10, 2021

Hollanda’da artan vaka sayilarinin ardindan Kovid-19 önlemleri yeniden sikilastirildi

Anadolu Ajansi / Selman Aksünger

Hollanda’da hükümet yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgininda artan vaka sayilarinin önüne geçebilmek için önlemlerde yeniden sikilastirilmaya gidildigini açikladi.

RADYODENIZ DINLEMEK ICIN TIKLAYINIZ

Hollanda’da geçici hükümetin Basbakani Mark Rutte ve Saglik Bakani Hugo de Jonge’nin düzenledigi basin toplantisinda, artan vaka sayilari ve yeni tedbirlere iliskin açiklama yapildi. Rutte, yeni tedbirlerin yarin sabah 06.00 itibariyla uygulanmaya baslayacagini 13 Agustos’a kadar yürürlükte kalacagini bildirdi.

DENIZ TV IZLEMEK ICIN TIKLAYINIZ

Disko ve barlar kapatildi

Açiklanan tedbirlere göre kafe ve restoranlar gece yarisi ile sabah 06.00 arasinda kapali olacak ve mesafe kuralina göre müsteri alabilecek.Disko ve barlar yeniden kapatilacak, canli müzik ve konserler yapilmayacak.Bir günden fazla süren etkinlikler 24 saatle sinirlandirilacak. Negatif test sonuçlarinin geçerlilik süresi 40 saatten 24 saate indirilecek. Hizmet sektöründe faaliyet gösteren isletmeler mesafe kuralina göre müsteri kabul edecek.

Rutte: “Istemesek de gerekli”

Günlük vaka sayisinin öngörülenden çok daha hizli yükseldigini belirten Rutte, bazi önlemlerin geri getirilmesine iliskin “Istemesek de gerekli.” dedi. Rutte, baska ülkelerin Hollanda’yi kirmizi listeye almasindan endiselendiklerini dile getirdi.

Saglik bakani de Jonge, artisin bu sekilde devam etmesi durumunda özellikle büyük sehirlerde saglik sektörünün zorlanabilecegini belirtti. Hollanda’da 26 Haziran’da koronavirüs tedbirleri büyük oranda kaldirilirken maske kullanimi toplu tasima ve liselerde zorunlu tutulmustu.

Hollanda’da muhalefet hükümetin haziranda tedbirleri gevsetmekte aceleci davrandigini düsünüyor.

Yeni vaka sayilari artmaya basladi

Hollanda Saglik Bakanligina bagli Saglik ve Çevre için Devlet Enstitüsü (RIVM) bugün açikladigi rakamlara göre, son 24 saatte 6 bin 986 kisiye daha Kovid-19 tanisi konuldu. Bu rakamin 8 Mayis’dan bu yana görülen en yüksek rakam oldugu belirtilirken vaka sayilarinin bir önceki haftaya göre üç katina çiktigi kaydedildi.Ülkede, günlük vaka sayisi haziran ortalarindan itibaren 1000’in altinda seyrederken bu sayi geçen hafta 3 bin, bugün ise 7 bine yaklasti.

Hollanda’da Kovid-19’un mutasyona ugramis ve daha bulasici olan Delta varyantinin yeni vakalarin en az üçte birini olusturdugu düsünülüyor.

Bir cevap yazın