SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINA GENELDE UYULURKEN BAZI ŞEHİRLERDE PROTESTOLAR YAŞANDI

0
217

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINA GENELDE UYULURKEN BAZI ŞEHİRLERDE PROTESTOLAR YAŞANDI

Özcan Özbay

Hollanda’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele tedbirleri kapsamında ülke genelinde 21.00-04.30 saatlerinde getirilen sokağa çıkma kısıtlaması başladı.

Hollanda genelinde genelde uyulan sokağa çıkma yasağı nedeniyle bazı şehirlerde protesto eylemleri yapıldı. Limburg, Rotterdam, Amersfoort ve Stein’da katı korona önlemine karşı bazı protestolar gerçekleşti. Rotterdam da ki eylemde yaklaşık 50 kişi hükümetin korona virüsüne karşı turumunu ve sokağa çıkma yasağı kararını protesto ettiler. Polis sokağa çıkma zamanının yaklaşması üzerine protestoculara kovid 19 virüsü ve yasak hakkında bilgiler verdi.

Limburg’daki eylemde yaklaşık iki yüz genç sosyal medya aracılığıyla anlaşarak toplandı havai fişekler atmak isteyen kalabalığa 40 kişilik polis kuvveti engel oldular. Olayda birkaç kişinin tutuklandığı öğrenilirken kaç kişi olduğu bilinmiyor. Öte yandan Limburg un Ürk ilçesinde bulunan GĞD Ürk test caddesi ateşe verildiği de gelen bilgiler arasında yer aldı. Olay yerinde gençler ‘anti-lockdown’ yazılı pankartlarla bir süre dolaştılar.

Yasak saatlerinde ise gidenler ve yemek dağıtımı yapanlar, iş yerlerinden aldıkları çalışma belgesiyle sokağa çıkabiliyor.Buna ek olarak polis, itfaiye ve ambulans çalışanları, tren, metro, tramvay, otobüs ve taksi sürücüleri, uçak mürettebatı ve kondüktörler, izin belgesi olmaksızın kısıtlamadan muaf tutuluyor.Hastalık, acil durum, hava yoluyla seyahat, adli işlemler, cenazeye katılma ve evcil hayvan gezdirme gibi nedenlerle sokağa çıkanlar da kısıtlama kapsamında yer almıyor.Yasağı ihlal edenlere 95 avro idari para cezası uygulanacak.

Bugün (Cumartesi) itibarıyla yurt dışından gelen yolculara negatif PCR testi ibraz etme zorunluluğuna ek olarak uçuştan en fazla 4 saat önce yapılmış hızlı test ibraz etme zorunluluğu getirildi.Hollanda, bu geceden itibaren İngiltere ile hava ve deniz yolu, Güney Afrika ve tüm Güney Amerika ülkeleriyle de hava yolu ulaşımını karşılıklı olarak durdurdu.

Ülkede 25 Ocak’ta ilkokul ve kreşlerin açılması öngörülüyordu ancak söz konusu tarih 9 Şubat’a ertelendi.

DENIZ TV IZLEMEK ICIN TIKLAYINIZ RADYODENIZ DINLEMEK ICIN TIKLAYINIZ