Hollanda Sağlık Sektöründe Yeni Uygulama; Anne-babasına bakanlar maaş ile işe alınacak

0
798

Hollanda Sağlık Sektöründe Yeni Uygulama; Anne-babasına bakanlar maaşla işe alınacak

Hollanda’da sağlık sektöründeki çalışan eksikliği, son salgın nedeniyle daha da artması nedeniyle bazı sağlık kurumlarının açıklarını kapatmak için, bakıma ihtiyacı olan yaşlıların kendi ailesinden biri tarafından bakıkım yardımı (mantelzorg) alındıyor ise, o kişiyi resmi olarak ise alarak ve ücret ödeyecek.

Bu uygulama henüz başlamamasına rağmen daha söylem halindeyken bile ülkedeki yaşlıları sevindirdi. Hollanda da Yaşlıların, çoğu zaman kendi yakınlarından-tanıdıklarından almak istedikleri yardımların şimdi ücretlendirilmesi onları daha mutlu etti ve bu sayede de sektörün eleman açığının kapatmasına da destek olacağı düşünülüyor.

Hasta anne ya da babasına bakanlar, saat ücreti 10 ile 15 euro arasında değişen ve haftada en fazla 25 saat olan bir kapsamda işe alınıyorlar. Sağlık kurumları bu kişilerin emeklilik primini ve sigorta primlerini de ödüyorlar.

Yapılan yardımın kalitesi görevliler tarafından denetleniyor ve eğer sözkonusu saatler yeterli olmazsa yapılacak bir başvuru ile diğer bazı kurumlardan da destek alınarak haftalık çalışma saatleri uzatılabiliyor.

Koronavirüs salgını döneminde yaşanan eleman ve koruyucu malzeme sıkıntısına çözüm olan bu uygulamanın yayılması bekleniyor. Ancak her sağlık kuruluşu bu uygulamaya pozitif bakmıyor ve mümkün olan en az saati ödemeye çalışıyorlar.

RADYODENIZ DINLEMEK ICIN TIKLAYINIZ