“PROFESYONELLER GENÇLERLE BULUŞUYOR” DA 3. KONUK DÜNYACA ÜNLÜ SANATÇI KARSU

0
907

PROFESYONELLER GENÇLERLE BULUŞUYOR DA 3. KONUK DÜNYACA ÜNLÜ SANATÇI KARSU

Özcan Özbay

Türkiye’nin Rotterdam Başkonsolosu Aytaç Yılmaz ın başlattığı ve bu gün 3. şu gerçekleşen “Profesyoneller Gençlerle Buluşuyor” temalı söyleşinin üçüncüsünde Dünyaca ünlü sanatçımız Karsu Türk gençleriyle bir araya geldi.

Rotterdam Başkonsolosu Aytaç Yılmaz’ın hazırlayıp sunuculuğunu yaptığı söyleşide Dünyaca ünlü sanatçımız Karsu kendisine özgü anlatımıyla gençlere yaşamından kesitler sunarak tavsiyelerde bulundu.

Programın başında Karsu nun seçilip programa katılmasının kesinleşmesinin ardından duyurulduğunda ilginin beklenenin çok çok üstünde olduğunu belirten Rotterdam Başkonsolosu Aytaç Yılmaz “Karsu nun programa katılacağı duyurulduğundan bu yana Türkiyeden özellikle yoğun ilgi var, Programın Rotterdam da olduğunu duyduklarında çok üzüldüler”dedi.

Karsu Hollanda, Amerika ve Avrupa nın ardından Türkiye nin de kendisine yoğunılgı göstermesinden duyduğu mutluluğu dile getirirken kendine özgü üslubu ile yaptığı anlatı bazen katılanlar arasında gülüşmelere neden olurken, Karsu Türkçesinin son zamanlarda dahada düzeldiğini ama yinede anca bu kadar olduğunu vurguladı.

Başarısının sırrını inandığı yoldan sapmadan önündeki engelleri kendisine göre fırsatlara çevirmek olarak açıklayan Karsu, lise yıllarında Amsterdam’da babasının restorantında garsonluk yaptığı sırada hayatının değiştiğini, özellikle 19 yasında inişli çıkışlı çok şeyler yaşadığını anlattı. Karsu New York’ta Carnegie Hall’de 3 bin seyirci ve bazı ünlülerin karşısında konser vermesinin müzik hayatında önemli bir dönüm noktası olduğunu belirterek “19 yaşımdayken çok değişik şeyelr oldu, bir kaza geçirdim, Hayatımda müzisyenlik için çok önemli bir adım olan Bu şansı en iyi şekilde geçirebilmek içinçok çalıştım. Ben hiç bir zaman ünlü olmak istemedim ama herzaman iyi bir müzisyen olmak istedim. Bu benim için olursa en güzeli olacaktı, ama olmasa da eğitim hayatıma her zaman devam edebilirdim.”

“Köservatuara alınmamam benim hırsımı arttırdı”

“Konservatuvara başvurarak eğitimli bir sanatçı olmayı hayal ediyordum ama ne yazıkki beni o zamanın müdürü Konservatuara kabul etmedi. Orada Profesyonel müzik hayatımı yaşayacaktım. Müdürün beni kabul etmemesi hırsımı isteğimi arttırmıştı. Bunu mutlaka başaracaktım, çok çalıştım ve bir süre sonra ismim yavaş yavaş duyulmaya başladığında beni konservatuara davet eden yine aynı o mudure beni hiç unutmayacağı bir cevap verdim. Davetine gittim ve karşılaştığımızda kensdisine o günü unutamayacağı şekilde hatırlattım.” dedi.

bir şeyleri öğrenmek için yasin hiç önemli olmadığını ifade eden Karsu bir çok farklı müzik türünden özel öğretmenler sayseinde farklı müzik dersleri aldığını her zaman çeşitlilikten yana olduğunu belirterek şunları söyledi ” Ben sahneye olduğum gibi çıkıyorum. Herzaman geldiğim yeri, yaşamımı unutmadan beni dinleyenlerin karşısına çıkıp her programımda Hayatımdan ve ailemden çeşitli kısa hikayeler anlatıyorum. Göçmen kökenli olduğum için bazen diğerlerinden iki kat daha fazla çalışmam gerektiğini biliyorum.” dedi.

Hollanda’da 6 yıl önce “En başarılı isimlerden biri” seçilen Karsu Dönmez Dünya’da 50 farklı ülkede konser verdiğini fakat Türkiye’deki atmosferin çok farklı olduğunun altını çizerek, 5 gün önce piyasa çıkan yeni albümünün Türkiye’de çıktığı günden itibaren birinci sıraya yerleşmesinin kendisini çok mutlu ettiğini de belirtti.

Karsu, ajandaşının çok yoğun olduğunu arkadaşlarını bile bazen uzun süre göremedini belirterek “bulduğum her fırsatta önce arkadaşlarımla bir araya geliyorum. Özel yaşamımın bitmemesi için de çok çaba sarfediyorum.”dedi.

KLarsu`nun Kasım ayı sonuna kadar olan programları;

22 Ekim Albüm Release concert ZORLU PSM İstanbul

25 Ekim Clubtour – Oosterpoort GRONİNGEN

26 Ekim Clubtour – Melkweg AMSTERDAM

01 Kasım Club-tour – Burgerweeshuis DEVENTER

02 Kasım Clubtour – Paard DEN HAAG

07 Kasım Clubtour – Doornroosje NİJMEGEN

08 Kasım Clubtour – Metropool ENSCHEDE

09 Kasım Clubtour – 013 TİLBURG

16 Kasım Clubtour – Müziekgieterij MAASTRİCHT

22 Kasım Clubtour – Grounds ROTTERDAM

23 Kasım Clubtour – TivoliVredenburg UTRECHT