DENK: “Bulgaristan – Türkiye sınırında yaşanan kepazelik derhal durmalı”

0
570

DENK: “Bulgaristan – Türkiye sınırında yaşanan kepazelik derhal durmalı”

Bulgar gümrüğünde uygulanan aşağılayıcı muamelelere son!

Rotterdam – Ne yazıkki Hollandalı Türklerin izin yolculuğunda neler çekmek zorunda kaldığını herkes bilir. Bulgar sınırında yaşanan kilometrelerce kuyruklar, rüşvet olayları ve türlü türlü aşağılayıcı muameleler hiç zamanımıza yakışan durumlar değil. DENK olarak Avrupa’nın bu soruna derhal bir çözüm bulması gerektiği kanaatindeyiz ve Avrupa’nın doğu sınırında yaşanan bu kepazelik kesinlikle son bulmalı.

Sınırda yaşanan rüşvet olayları uzun yıllar devam etmekte ve halen çözüme kavuşmuş değil. Ayrıca mecburi dezenfekte edilen araçlardan meblağ alınması ayrı bir saçmalık. Bu sorun özellikle yaz dönemlerinde ailesini ziyaret eden Avrupalı gurbetçiler için bir eziyet oluyor. Avrupa’nın bu köklü sorunu tamamen halletme vakti geldide geçiyor.

DENK partisinin Avrupa Parlamentosu seçimlerinde liste başı adayı olan Ayhan Tonca konu hakkında şu şekilde demeç verdi: “Yaşanan bu olumsuzlukların en büyük mağduru yaz aylarında ailesini ziyaret eden veya tatilini yapmaya giden Avrupalı gurbetçilerdir. İstenilen rüşvet çorba parası adı altında verilene kadar insanlar gümrük kapılarında tutulup rezil ediliyor. Kulağımıza gelen çok utanç verici haberler oluyor. Çocuklarıyla ve ailesiyle birlikte 12 saat gümrük kapılarında insanları haksız yere tutmak bu insanlara işkence etmektir ve bu kesinlikle kabul edilemez. Avrupa kendi sınırlarında yaşanan bu olumsuzluklarla ve yasa dışı rüşvetlerle mücadele etmeli.”

DENK milletvekilleri, Tunahan Kuzu, Farid Azarkan ve Selçuk Öztürk, Ayhan Tonca ile beraber gectigimiz gunlerde bu konuyu sinir kapisini ziyaret ederek gundeme getirdi. Yetkili kisiler ile goruserek bu sorunlarin cozulmesini dile getirdiler.