“Avrupa`da ki Azınlığın Sesi Olacağız”

0
165

“Avrupa`da ki Azınlığın Sesi Olacağız”

Özcan Özbay

Tüm Avrupa da olduğu gibi Hollanda da da 23 Mayıs ta yapılacak olan Avrupa Parlementosu Milletvekili seçimleri son hız devam ediyor. Hollanda dan ilk kez bu seçimlere girecek olan Denk Partisinin ilk sıra adayı Ayhan Tonca önceki gün Partinin Rotterdam da ki genel merkezinde Türk medya temasilcileri ile biraraya gelerek parti hazırlık ve çalışmaları hakkında bilgi verdi.

“Asiri Sag Partilerin Yükselisi Avrupa’yi Rahatsiz Ediyor”

Denk Partisinin Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri liste basi adayi Ayhan Tonca, asiri sagci partilerin son yillardaki yükselisinin Avrupa’nin temel taslarini tehdit eden bir gelisme oldugunu ve bunun AB’yi rahatsiz ettigini söyledi.

Tonca, hepsinin ortak çikis noktasinin AB’den çikmak, ayrimcilik ve irkçilik konusunda asiri sag gruplari tetiklemek oldugunu aktararak, “Asiri sag gruplarin söylemleri eylem, eylemleri de artik fiili icraatlara dönüsmeye basladi. Bu ciddi bir tehlikedir. Sadece azinlik gruplar için degil AB’nin birlikteligine de tehlikedir.” ifadesini kullandi.

Denk Partisinin listelerinde çok renkliliğe önem verildiğinin altını çizen Tonca “Avrupa da ki azınlıkların güveneceği güçlü bir ses olacak ve ırkçılığın karşısında dımdık duracağız.”dedi.

Aşırı sağ partilerin, yakın bir gelecekte AB’deki yasaların ve hukuki süreçlerin önünü kesip azınlık grupların haklarını engelleyeceklerini söyleyen Tonca, şunları kaydetti:

“Ülkeler AB’den ayrilarak kendi yasalarini kendileri belirleyecek ve asiri sag partilerin basta olmasindan dolayi çikarilacak yeni yasalar da azinlik gruplari rahatsiz edecektir. Denk Partisinin AP’deki mücadelesi bu asiri sag partilere ‘dur’ demek olacaktir. Denk Partisi, ayrimciliga ve irkçiliga karsi Hollanda Parlamentosunda, belediye meclislerinde ve eyaletlerde sesini duyurdugu gibi, Avrupa’da da azinligin sesini duyuracaktir.”

Asiri sag gruplarin yükselisi ile Bosna Savasi’nda yasananlarin aynisinin Bati Avrupa’da da gerçeklesmeyeceginin garantisi olmadigina vurgu yapan Tonca, “Bu tehlikelere karsi ‘dur’ demek için sadece azinlik gruplarla degil sag duyulu bütün insanlarla mücadele etmemiz gerekir. Denk partisi olarak yakin bir zamanda Bosna Hersek in de icinde oldugu Bulgaristan i da kapsayan bir tura cikip sikayetleri yerinde inceleyip hazirlayacagimiz raporlarla bunlara alcagimiz cozumleri somut sekilde ortaya cikartacagiz. Biz Avrupa’da böyle bir drami tekrar yasamak istemedigimiz için bunun mücadelesini hep birlikte vermemiz lazim.” diye konustu.

“AB ikili oynuyor”

AB’nin dış politikada çifte standardına son vermesi gerektiğini dile getiren Tonca, “AB ikili oynayarak Orta Doğu’daki yıllardır süren savaşların durdurulmasına çözüm bulamadığı gibi Filistin davası ve İsrail’e karşı yaptırımlar gibi konularda çifte standart uyguluyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Tonca, Türkiye’nin AB’ye üyelik konusunda yıllardır sürekli oyalandığını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Türkiye’ye defalarca söz verilmis fakat hiçbir zaman yerine getirilmemis. Bu da çifte standarttan kaynaklaniyor. Bizim istedigimiz, sözlerin yerine getirilmesi ve sürecin tekrar hizlandirilmasi olacaktir. Bu konuda en önemli konu ise vize sürecidir. Hollandali bir is adami rahatlikla Türkiye’ye kolaylikla vize alarak girip ticari ziyaretlerini yapabiliyor. Fakat bir Türk is adami AB üyesi ülkeye girebilmek için uzun bir prosedür uygulamasindan geçiyor. Hollanda da içinde olmak üzere tüm AB ülkelerinin öncelikli olarak bu vize problemini çözmesi ve kolaylik saglamasi gerekir.”

Toplantı sonrasında kısa bir söyleşiye katılan Denk Partisinden Selçuk Öztürk te Partinin geçmişten bu gününe kadar olan konularında bilgiler verdi.