Onlar da Burka Yasağını Uygulamayacak

0
621

Onlar da Burka Yasağını Uygulamayacak

Amsterdam belediyesinin ardından Rotterdam ve Utrecht belediyesi de burka yasağını uygulamayı düşünmüyor. Burka yasağını uymayanlara öngörülen 400 euro para cezasının ne zaman uygulamaya başlatacağı konusunda ise herhangi bir bilgi yok.

Hollanda’da Burka yasaklanma girişimi, 2005 yılında aşırı sağ eğilimli İslam karşıtı ırkçı parti PVV lideri Geert Wilders’ten geldi. 13 yıldan sonra bu teklif, kamusal alanın bir parçası olarak sadece Senato ve Temsilciler Meclisi tarafından onaylanmıştı. Ancak 5 ay önce Hollanda Senatosu sokak da dahil olmak üzere burka yasağını onaylamıştı.

AMSTERDAM Belediye Başkanı Femke Halsema, katıldığı ‘gençlik ve güvenlik’ konulu bir program sonrasında basına açıklamalarda bulunmuştu. Giydiği kıyafet sebebiyle eleştirilmenin yanlış olduğunu belirten Halsema, “Bir kadını burkalı olduğu için onu tramvaydan çıkarmanın Amsterdam’a ait bir uygulama olmadığını düşünüyorum” ifadelerini kullanmıştı.

AMSTERDAM Belediye Başkanı Femke Halsema, katıldığı ‘gençlik ve güvenlik’ konulu bir program sonrasında basına açıklamalarda bulunmuştu.