ASBİR Hollanda, Sivaslılara unutulmaz bir gün yaşattı

0
2398

ASBİR Hollanda, Sivaslılara unutulmaz bir gün yaşattı

Yalçın Çakır Rotterdam

Kısa adı ASBİR olan Avrupa Sivaslılar Birliği Federasyonunun, 2011 yılından beri faaliyetlerini sürdürmekte olan ASBİR Hollanda Şubesi, bir ilki gerçekleştirerek Hollanda’daki Sivaslıları Rotterdam’da bir araya getirdi.

500 civarında bir katılımcıyla gerçekleştirilen programa başta ASBİR Federasyonu Genel Başkan yardımcısı Gazi Kılınç, HOTİAD Başkanı Hikmet Gürcüoğlu, EUBA Başkanı Hasan Aras, Olde Beth B.V. sahibi Adil Karakaya, Anatolia Nuts sahibi Said Yılmaz, Tandarts Praktijk adına Ahmet ve Hülya Kaya, Benim Sigortam adına Mehmet Keskin Nafi Keleş, JILPAQ adına Faruk Halıcı, Köftehor adına Sefa Çopur, yerel siyasetçiler, Oktay Ünlü, Necat Kaya olmak üzere, Hollanda’daki Sivaslılar, STK temsilcileri, girişimciler, hemşeri dernek yöneticileri, basın mensupları ve Sivas âşığı pek çok davetli katıldı.

asbbir-mehteran2

Geceye Hollanda’daki Sivaslılar, STK temsilcileri, girişimciler politikacılar ve çok sayıda davetli katıldı.

Programda, ses sanatçıları Mustafa Karagöz, Turan Yıldırım, Grup Es, sevilen türkülerle davetlilere unutulmaz anlar yaşatırken, Hollanda Mehteran’ın, Mehteran halay ekibinin gösterileri de salondakiler tarafından coşkuya izlendi. Gecede davetliler için hazırlanan yemek ikramı yapıldı.

ASBİR Hollanda üyelerinden Zeynel Abidin tarafından sunulan programın açış konuşması, ASBİR Hollanda Şube Başkanı Göksel Soyugüzel tarafından yapıldı.

ASBİR Hollanda olarak rotalarını 180 derece yaşadıkları ülkeye çevirdiklerine vurgu yapan Soyugüzel konuşmasında özetle şunlara değindi: “Yıllardır özlem duyduğumuz Sivaslıları bir araya getirmenin mutluluğu içerisindeyim. Ne iyi ettiniz de geldiniz. Hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Biz Hollanda Avrupa Sivaslılar Birliği olarak 2011 yılından beri faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz ancak 2016 yılında resmî kuruluşumuzu gerçekleştirdik. ASBİR ailesi olarak 2011 yılından beri Sivas’a götürülen akülü engelli arabalarda en çok katkıyı Hollanda şubesi olarak biz yaptık. Sivas’a yatırım için zaman zaman gelen heyetlere toplantılar düzenledik. Yatırımcıları teşvik ettik. Ancak faaliyetlerimiz artık Hollanda ağırlıklı olacak. Burada doğup büyüyen gençliğe Sivas’ımızın değerlerini örf, âdet, gelenek, görenek ve kültürünü öğrenmeleri için çaba sarf edeceğiz. Tabi ki Sivas’la olan bağlantılarımızı ilişkilerimizi aynen sürdürmeye çalışacağız. . Biz ASBİR Hollanda olarak hiç bir kimseye ayrım yapmadan, bir çatı altında Sivas’ın mozaiğini oluşturmak istiyoruz. Bizim misyonumuzda, din, dil, mezhep, görüş ayrımcılığı kesinlikle yoktur ve buna da müsaade etmeyeceğiz.

ASBİR Federasyon Başkan Yardımcısı Gazi Kılınç, yaptığı konuşmada hem kendi çalışmalarını başlıklar altında sıraladı hem programla alakalı düşüncelerini hem de genel durum hakkında görüşlerini katılımcılarla paylaştı. Gerekli çalışmalar yapılmazsa, önlemler alınmazsa, nesillerimizin kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağına dikkat çeken Kılınç, bu gibi oluşumların yapacakları çalışmaların, nesillerimizin kurtuluşu için hayatî önem taşıdığının altını çizdi.
asbir-hikmet gurcuogluGünün konuşmacısı HOTİAD Başkanı Hikmet Gürcüoğlu, gündemi değerlendirdiği konuşmasında, bundan sonra toplum olarak belirlenen yol haritasının işlerliğe konulması gerektiğine vurgu yaptı. Rotanın, yönümüzün, yüzümüzün, içerisinde yaşadığımız ülkeye çevrilmesini olumlu bir gelişme olarak değerlendiren Gürcüoğlu, kendilerinin bu durumu, yıllardır katıldığı her toplantıda dile getirdiklerini ifade etti.

Sivas’a yapılan yatırımlara da değinen Gürcüoğlu, “Avrupa’da yaşayan memleket sevdalısı olan hemşerilerinin, Sivas’a yatırım yapmak için çok çaba sarf ettiklerine, gereksiz yere bürokrasi engeliyle karşılaştıklarına dikkat çekerek, bundan dolayı maalesef Avrupalı yatırımcıların Sivas’a yatırım yapmak istemediklerine vurgu yaptı. Bu durumun bir an önce düzeltilmesi gerektiğine belirten Gürcüoğlu, düzenlenen bu geceden de hayli memnun.

Programa destek olan, Koç Et Mamulleri, Tandarts Praktijk, Atlas Otel, Oldebeth Partycentrum, Anka Psy, JILPAQ, Benim Sigortam, Alps Impex, Yılmaz Finans, Melody, Grup Es, Köftehor, İxir, Buhara Baharat, ECC Helal Certifica, Korkmaz Autobedrijf, Hollanda Mehteran’dan oluşan girişimcilere plaketler verildi.

ASBİR Hollanda Yönetim Kurulu Göksel Soyugüzel (Başkan), Aynur Arıkan (Sekreter), Ünsal Artuk (Başkan Yardımcısı) Siyami Demir (Başkan Yardımcısı) Ertuğrul Gültekin (Başkan Yardımcısı), M. Yılmaz (Muhasip/Tanıtım Sorumlusu), Ünal Fırat (Koordinatör), Gökmen Bekar (Gençlik Kolları Sorumlusu) Hülya Kaya (Üye), Beran Yılmaz (Üye), Zeynel Abidin (Üye)