• Cum. Mar 1st, 2024

Çoğunluğun Tercihi: Amsterdam!

ByHaber Merkezi

Ara 13, 2016

Çoğunluğun Tercihi: Amsterdam!

Yapilan arastirmalarda Hollanda’nın başkenti Amsterdam yılbaşında Türklerin seyahat etmek için yurt dışında en çok tercih ettiği şehir oldu.

Çoğunluğun Tercihi: Amsterdam!

Turistik özellikleri ile dikkat çeken Londra ve vizesiz seyahat kolaylığı ile öne çıkan Belgrad da en çok tercih edilen yerler arasında bulunuyor. Ayrıca Berlin, Münih, Düsseldorf, Tiflis, Üsküp, Bakü, Kişinev, Stuttgart gibi şehirler de Türklerin yılbaşında seyahat etmeyi tercih ettiği diğer rotalar arasında başı çekiyor.

Her ay uçakla seyahat eden 10 milyondan fazla kişinin buluşma noktası olan Enuygun.com, gerçekleştirdiği analiz kapsamında 2016 yılının son haftasında Türklerin en çok tercih ettiği yurt dışı lokasyonlarını açıkladı. Ayda 300.000’in üzerinde bilet satışı gerçekleştiren Enuygun.com’un Seyahat Analisti Murat Ekinay’ın açıkladığı verilere göre yeni yılı karşılamak için yılın son haftasında Türk vatandaşları en çok Amsterdam’a seyahat etmeyi tercih ederken, Londra, Berlin, Münih, Düsseldorf, Tiflis, Üsküp, Bakü, Kişinev, Stuttgart, Belgrad gibi şehirler de yılbaşını karşılamak için en çok seyahat edilen yerler arasında başı çekiyor.

Amsterdam’ın her dönem turistik açıdan popülerliğini koruduğunu belirten Ekinay, yılbaşını karşılamak için gözde tatil lokasyonları arasında ilk sırada yer alan Amsterdam’da mutlaka yapılması gerekenleri de paylaştı.

Eğlenceye doyun

Amsterdam’da gece olunca ortaya bambaşka bir şehir çıkıyor. Kentin barları ve gece kulüpleri ile ünlü bölgesi Red Light District’te dolaşarak şehrin eğlence anlayışıyla ilgili fikir sahibi olabilir ve yeni yıl kutlamalarının tadını çıkarabilirsiniz. Şehirde aynı zamanda Dj Tiesto başta olmak üzere birçok ünlünün sahne aldığı mekanlarda sabahın erken saatlerine kadar süren eğlence ile keyifli zaman geçirmek mümkün.

Tarihi kanallarda turlayın

Amsterdam tıpkı Venedik gibi kanalları ile ünlü bir şehir. Kentte yer alan 1500 civarı kanal ve çevresini ister yürüyerek isterseniz de teknelerle dolaşabilirsiniz. Kanallar ve çevresi yılın her mevsiminde farklı güzellikler barındırıyor.

‘I amsterdam yazısı’ ile fotoğraf çektirin

Şehirde tarihi yapılar, kanallar ve müzeleri gezerken karşınıza çıkacak bu dev yazı önünde fotoğraf çektirmeden Amsterdam’dan ayrılmayın. Artık neredeyse kentin kendisi kadar ünlü olan bu yazının ülkemizde ve dünyanın farklı kentlerinde de örneklerini görmek mümkün.

Kalverstraat’ta alışveriş yapın

Alışveriş yapmadan duramayanlar için de Amsterdam neredeyse sayısız alternatif sunuyor. Şehirde hediyelik eşya ve kente özgü şeyler alabileceğiniz çok sayıda dükkan ve mağaza var. Bunların toplandığı en önemli merkezlerden biri ise Kalverstraat. Burada şehirle ilgili hediyelik eşyalar, antikalar ve daha birçok ilginç şeyi bulabilirsiniz.

Rembrandt’ın evini dolaşın

Amsterdam aynı zamanda çok sayıda ünlü ressam, şair ve yazarın da yaşadığı bir kent. Bunlar arasında en ünlülerden biri olarak anılan ressam Rembrandt’ın 1639’dan 1656’ya kadar yaşamını sürdürdüğü tarihi evi de görebilirsiniz. Müzede ünlü ressamın kullandığı eşyaları görerek dönemle ilgili bilgi sahibi de olabilirsiniz.

Jordaan sokaklarında kaybolun

Kentin özellikle son yıllarda en popüler mahallelerinden biri haline gelen Jordaan için de en azından birkaç saat ayırmalısınız. Burada çok sayıda göz alıcı tarihi bina, sanat galerileri, şık kafeler ve restoranlar sizi bekliyor.

Bir cevap yazın