• Cum. Eyl 22nd, 2023

Bağışıklığın Gelişmesinde Anne Sütü Kilit Rol Oynuyor

ByHaber Merkezi

Eyl 23, 2016

Bağışıklığın Gelişmesinde Anne Sütü Kilit Rol Oynuyor

Nutricia Anne Bebek Beslenmesi Bilimsel Kurul Başkanı Prof. Dr. Ruurd van Elburg, “Bebekler küçük yetişkinler değildir. Bebeklerin bağışıklık sistemlerinin güçlenmesinde başta anne sütü mucizesi olmak üzere doğru beslenme de kilit rol oynuyor.” dedi.

Elburg, Hollanda, Utrecht’te bulunan Nutricia Ar-Ge Merkezi’nde gazetecilere yaptığı açıklamada, hamilelik öncesi beslenmeden başlayarak doğumun şekline kadar pek çok unsurun bağışıklığı etkilediğini vurguladı.

Elburg, bebeğin rahme düşmesiyle beraber ilk bin günün bebek beslenmesi için çok önemli olduğunu belirterek, hayattın bir yaşam döngüsü olduğunu ve bu döngünün doğumla başladığını anlattı.

“Bebekler küçük yetişkinler değildir. Bağışıklık sistemlerinin güçlenmesinde başta anne sütü mucizesi olmak üzere doğru beslenme de kilit rol oynuyor.” diyen Elburg, şöyle devam etti:

“Bin gün sonrasında yediklerimiz de çok önemli ama ilk bin gün kadar değil. Folikasit, kadın ve erkeklerin üzerinde yapılan araştırmalarda, bebek sahibi olup olmayacağına dair bilgiler veriyor ve beni şaşırtan bir örnek, erkek eğer alkol alırsa bebek sahibi olması güçleşiyor veya anneler obez olduğunda ortalama olarak diğer annelere göre bebekler daha obez doğabiliyor. Gelişim geriliğine neden oluyor ve bu boy kısalığı olarak ortaya çıkabiliyor. Hepimiz biliyoruz ki, gelişim geriliği çocuk ve yetişkinler için bir dezavantajdır. Fakat, doğum öncesi ve sonrasında doğru beslenir, bebeğinizin de doğru beslenmesini sağlarsanız, bu gibi sorunları atlatabiliyorsunuz.”

“Türkiye’de ilk altı ayda doğru beslenen bebek sayısı azalıyor”

Danone Türkiye Entegrasyonu Genel Sekreteri Dr. Yalım Üner ise anne sütü içerisindeki binlerce farklı molekülün, bir orkestranın müzisyenleri gibi uyum içinde birlikte hareket ederek bebeğin gelişimi için en uygun beslenmeyi sağladığını söyledi.

Anne sütündeki temel bileşenlerin laktoz, yağ, protein, prebiyotikler, LCP’ler, nükleotidler, vitamin ve mineraller olduğunu hatırlatan Üner, “Bu bileşenler de bebeklerin bağışıklık sistemi gelişimi için çok önemlidir.” dedi.

Türkiye’de ilk altı ayda doğru beslenen bebeklerin sayısının giderek azaldığına da dikkati çeken Üner, şöyle devam etti:

“İlk altı ayda çoğu annemiz ne yazık ki, sadece anne sütü vermek yerine, bebeklerin midelerinin yüzde 23’ünü katı gıda ile doldurmayı tercih ediyor. Altıncı aydan sonra da öğünlerinin çoğunluğunun katı gıda değil, anne sütü olması gerekirken, maalesef durumun tam tersi olduğunu görüyoruz. Oysa anne sütü, eşsiz bir besin ve tüm bebeklerin 2 yaşına kadar yeterli miktarda anne sütü ile beslenmesi önerilmektedir. Türkiye’de anne sütü ile beslenmenin düşüşe geçme nedeni ise, anne sütünün değerinin yeterince anlatılmıyor olmasıdır. Biz, anne sütünün önemine dikkat çekiyoruz ve annelere hatta Suriyeli göçmenler için de Arapçası basılan renkli kartlar hazırladık, markamızı basmadık çünkü sadece sağlıklı nesiller yetişsin istiyoruz.”

Üner, Avrupa patentli bileşen devam sütleri için “Anne Sütü Araştırma Merkezi” uzmanları tarafından 40 yıldır devam eden araştırmalarıyla özel olarak geliştirildiğini vurgulayarak, “Danone Nutricia Anne Bebek Beslenmesi olarak bilim ve teknoloji alanındaki yetkinliği tüm dünya otoriteleri nezdinde kabul edilmiş olan araştırma merkezimizde sağlıklı ve başarılı nesiller için araştırmalar yapıyor ve önemli inovasyonlara imza atıyor olmaktan son derece gurur duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın