• Sal. Haz 18th, 2024

HDV ‘Vekâletle Kurban Organizasyonu’ Bilgilendirme Toplantılarını Tamamladı

ByHaber Merkezi

May 21, 2024

HDV ‘Vekâletle Kurban Organizasyonu’ Bilgilendirme Toplantılarını Tamamladı

Hollanda Diyanet Vakfı 2024 yılı vekâlet yoluyla Kurbanlarını kestirmek isteyen vatandaşlarımıza yardımcı olmak amacıyla düzenlenen toplantılar Amersfort HDV Mevlana Camii ve Rotterdam HDV Laleli Camii konferans salonlarında yapıldı.
RADYO DENiZ CANLI DiNLE
Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan toplantılara Din Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Şaban Kondi, Din Hizmetleri Müşaviri Dr. Ömer Özgül, Deventer bölgesi Din Hizmetleri Ataşesi Hüsnü Özmen, Rotterdam Bölgesi Ataşesi Dr. Muhammed Emin Altın, Hollanda Diyanet Vakfı Başkanı Muhlis Koç, Şube Başkanı ve Yöneticileri, Din Görevlileri ve Kurban gönüllüleri katıldı.

Program Vekâletle Kurban organizasyonunun yapıldığı Camilerin Başkanları Yusuf Aslan ve Metin Özyürek’in ev sahibi olarak misafirlere yaptığı selamlama konuşması ile devam etti. Daha sonra kürsüye davet edilen Din Hizmetleri Müşaviri Sayın Dr. Ömer Özgül yaptığı açılış konuşmasında geçen yıl Vekâletle Kurban organizasyonunda görev alan Din Görevlisi, Dernek yöneticileri ve bağışta bulunan hayırseverlere teşekkür etti. 2024 yılı için daha çok mazlum ve mağdura bayram sevinci yaşatmak için hedef belirlediklerini, bu yolda gerekli gayretin gösterileceğinden emin olduğunu söyledi.

Açılış konuşmalarının ardından kürsüye gelen Din Hizmetleri Genel Müdürü Sayın Dr. Şaban Kondi yaptığı konuşmada “Kurbanını Paylaş Kardeşinle Yakınlaş” teması ile yıllardır yürütülen Vekâletle Kurban Kesim Organizasyonunun mağdur ve mazlum coğrafyaların umudu olduğunu söyledi. Vekâletle Kurban Kesim organizasyonunun 1993 yılından bu tarafa yapıldığını, amacın Müslüman kardeşlerimize bayram sevincini yaşatmak ve mutluluğu paylaşmak olduğunu söyledi. Hayırsever vatandaşların vekâletini verdikleri kurbanların dünyanın çeşitli ülkelerinde İslami usullere ve hijyen şartlarına dikkat edilerek kesildiğini vurguladı. Diyanetin her konuda olduğu gibi Kurban organizasyonunda da güvenin sembolü olduğunu ifade etti. Kurban fiyatlarının reel piyasa koşullarına uygun en gerçekçi rakamlarla belirlendiğini söyledi. Kendisinin de Vekâletle Kurban organizasyonunu gerçekleştirmek için Kenya’ ya gittiğini Kurbanların İslami usullere uygun olarak kesildiğini, vekâlet verenlerin isimlerinin tek tek okunduğunu, hayvanların kurban edilecek vasıfta olduğunu ifade etti.
DENiZ TV OLARAK IZLE
Daha sonra önceki yıllarda Hollanda’dan Vekâletle Kurban organizasyonu için Tanzanya’ya giden Enschede HDV Selimiye Camii başkanı Abdurrahman Biçici’ de söz alarak yaşadığı tecrübeyi görsellerle anlattı. Orada gördüklerinden çok etkilendiğini söyleyen Biçici ihtiyacın zannedildiğinden daha fazla olduğunu belirterek daha fazla ihtiyaç sahibine ulaşmak için gayret sarfetmeliyiz dedi.

Hollanda Diyanet Vakfı Vekâletle Kurban Organizasyonu sorumlusu Turgay Ergezen de katılımcılara organizasyon hakkında teknik bilgiler verdi. Yapılan ikramın ardından program sona erdi.


Bir cevap yazın