• Çar. May 29th, 2024

Stephan van Baarle (DENK): Wilders’lı aşırı sağcı yıkım koalisyonu Hollanda için felaket!

ByHaber Merkezi

May 16, 2024

Stephan van Baarle (DENK): Wilders’lı aşırı sağcı yıkım koalisyonu Hollanda için felaket!


LAHEY – Hollanda’da PVV, VVD, NSC ve BBB koalisyonu hükümet kurmak üzere anlaştılar. Açıkladıkları mutabakat metni bugün kamuoyu ile paylaşıldı.
RADYODENIZ DINLEMEK ICIN TIKLAYINIZ
DENK Partisi lideri Van Baarle, yaptığı açıklamada, Wilders (PVV), Yeşilgöz (VVD), Omzicht (NSC) ve Van der Plas (BBB) gibi aşırı sağcı siyasi aktörlerin Hollanda için karanlık bir gelecek hazırladığını belirtti. Bu ittifak, kamu hizmetlerini parçalayarak, eğitim ve sağlık alanlarında milyarlarca avro kesintiye giderek, asgari ücretteki söz verilen artışı geri çekerek ülkeyi felakete sürükleyeceğini ifade etti. Ayrıca, işsizlik maaşının süresinin azaltılması ve yoksullukla mücadelede somut adımlar atılmamasının da içler acısı bir durum olduğunu vurguladı.

Van Baarle: Bu İslam karşıtı bir ittifak

Van Baarle, bu ittifakın ayrıca İslam karşıtlığını yaygınlaştırmayı hedeflediğini ve Geert Wilders’in İslam karşıtı söylemlerinin bu anlaşmanın merkezinde yer aldığını belirtti.

Ezan, başörtüsü, kuran kursları, çifte vatandaşlık

Ezanın kısıtlanması, polis ve belediye memurlarının başörtüsünün yasaklanması, Kuran kurslarının denetime tabi tutulması gibi adımların yanı sıra çifte vatandaşlığın yasaklanması gibi vahim kararlarla da bu anlaşmanın korkunç boyutlarda olduğuna dikkat çekti.

İsrail ve Ermenistan dostu koalisyon

Ayrıca, bu koalisyonun İsrail yanlısı olduğunu ve İsrail’in haklılığını sürekli vurgulayarak, Hollanda’nın Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşımayı planladığını belirten Van Baarle, bu koalisyonun aynı zamanda İsrail’in Filistinlilere karşı işlediği suçları ödüllendirmeyi amaçladığını ifade etti. Gazze’deki zulme karşı çıkan eylemcilerin gösteri haklarını ellerinden almaya çalıştıklarına da dikkat çekerken, anlaşmada Azerbaycan’ın haklı Karabağ davasının karşısında Ermenistan’ın yanında yer alınmasını sert bir dille eleştirdi.
DENIZ TV IZLEMEK ICIN TIKLAYIN
Hollanda için büyük bir tehlike

DENK lideri, bu koalisyonun Hollanda için büyük bir tehlike olduğunu ve önümüzdeki dört yıl boyunca bu hükümete karşı mücadele edeceklerini belirtti. Irkçılığı ve ayrımcılığı asla normalleştirmeyeceklerini ve devlet hizmetlerinin kesintiye uğramasına izin vermeyeceklerini vurguladı. Son olarak, vatandaşların desteğini ve katılımını talep ederek, mücadelelerine destek olmalarını istedi.


Bir cevap yazın