• Cum. Mar 1st, 2024

TC Federal Almanya Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, Münih’te Bavyera Eyaleti Dışişleri ve Uluslararası İlişkiler Bakanı Eric Beisswenger’le bir araya geldi

ByHaber Merkezi

Şub 8, 2024

TC Federal Almanya Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, Münih’te Bavyera Eyaleti Dışişleri ve Uluslararası İlişkiler Bakanı Eric Beisswenger’le bir araya geldi

Tevfik ŞENDÖL/ MÜNİH

TC Federal Almanya Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, Münih’te Bavyera Eyaleti Dışişleri ve Uluslararası İlişkiler Bakanı Eric Beisswenger’in şerefine verdiği yemekli davette, Türkiye ile Bavyera arasındaki ekonomik, siyasi ve sosyal konularda görüş alışverişi yapıldı.
RADYODENIZ DINLEMEK ICIN TIKLAYINIZ
Münih Başkonsolosu Süalp Erdoğan, Nürnberg Başkonsolosu Fatma Taşan Cebeci ile Münih Ekonomi ve Ticaret Ataşeleri Recep Aslan ve Ali Bayraktar’ın da katıldıkları davette Bavyera Sanayi ve Ticaret Odası Yönetiminden Stefanie Spinner- König, Linde ve Wacker Kimya Konsernleri Başkanlarıyla, Arcora İnt. Ltd. Başkanı Sami Memili, Bardan Global Logistik yönetim müdürü Aykan Celdik, BMF Grubu ortak yöneticisi Dr.Philipp von Waldenfels ve Bavyera Türk Toplumu Derneği başkanı Prof.Dr. Vural Ünlü davette bulundular.

Bavyera Eyaleti Dışişleri ve Uluslararası İlişkiler Bakanı Eric Beisswenger’in Beisswenger, Büyükelçi Başar’ı selamlama konuşmasında, Türkiye ile ekonomik bağlara değinirken , 60 yıl önce davetle gelen Türk işgücünün Bavyera ekonomisine verdiği katkıyla bugün toplumun ayrılmaz parçası olarak Bavyera’da 200 Bin üzerinde yerleşik nüfus olduğunu ve iki ülke arasında köprü oluşturduğunu vurguladı.

Büyükelçi Başar da katıldığı davette teşekkür ederken, Türkiyenin AB yolunda devamlı kararlılığını vurgularken Bavyera olarak esasen Avrupa’nın bir parçası olan Türkiye’ye destek beklediklerini belirtti. Karadeniz’de, Doğu Akdeniz’de Nato ortağı olarak yürütülen işbirliği konusuna değinen Başar Türkiye’nin güvenilir bir partner olarak yakın doğu ülkeleriyle de ilişkileri dolayısıyla Almanya’ya ekonomi ve siyasi anlamda destek sağlayabileceği şeklinde görüş belirtti.
DENIZ TV IZLEMEK ICIN TIKLAYIN
Davet sahibi Bakan Beissiwenger ile TC Büyükkelçisi Başar arasında karşılıklı hediye verilmesi sonrası heyetler arası toplantı sona erdi.

Bir cevap yazın