• Cum. Tem 19th, 2024

DENK milletvekilleri mazbatalarını alarak göreve başladılar

ByHaber Merkezi

Ara 8, 2023

DENK milletvekilleri mazbatalarını alarak göreve başladılar

22 Ekim’de gerçekleşen Parlamento Seçimleri’nde, Van Baarle liderliğindeki DENK Partisi, tarihinde görülmemiş şekilde yüksek oy alarak beklentilerin üzerinde bir sonuç elde etti. Hollanda’nın neredeyse tamamında oylarını artıran DENK, dördüncü milletvekilini birkaç bin oyla kıl payı kaçırdı. Parlamentodaki sandalye sayısını muhafaza eden DENK, üç milletvekili ile siyasi arenada önemli bir oyuncu olarak yükselmeye devam edecek gibi gözüküyor.
RADYODENIZ DINLEMEK ICIN TIKLAYINIZ
DENK Partisi, Stephan Van Baarle liderliğindeki başarılı performansıyla dikkat çekmeye ve siyasi arenada hızla büyümeye devam ediyor. Van Baarle, parti liderliğini devraldığından bu yana gösterdiği etkileyici performans sayesinde, DENK’i siyasi rakiplerine karşı güçlü bir konuma taşıdı. Bir önceki dönemde de DENK adına milletvekili olan Van Baarle, sosyoloji mezunu ve siyasi tecrübesini Rotterdam Belediyesi’nde DENK adına Grup Başkanlığı ve parlamentoda baş danışmanlık yaparak edinmişti.

DENK Partisi’nin seçim başarısı, Van Baarle liderliğindeki partinin yeni nesil genç siyasetçiler ile ortaya koydukları siyasi vizyonun bir yansıması olarak değerlendiriliyor.

Ayrıca, son dönemdeki siyasi çalışmalarıyla DENK Partisi, özellikle geçtiğimiz dönem bütçe görüşmelerinde Stephan Van Baarle’nın Başbakan Rutte ve Adalet Bakanı Dilan Yeşilgöz’e yönelik yaptığı haklı eleştirilerle dikkat çekti. Aynı oturumda, ırkçı ve İslam karşıtı politikaları ile bilinen Geert Wilders’e karşı da sert eleştiriler yapan Van Baarle, bu tutumundan dolayı geniş bir destek ve olumlu tepkilerle karşılanmıştı. DENK Partisi, özellikle İsrail’in Gazze’ye yönelik politikalarına karşı gösterdiği hassasiyet ve insan haklarına verdiği önem nedeniyle büyük takdir toplamış, hatta bu tutumları sebebiyle tehdit ve suç duyurusuna maruz kalmıştır.Stephan van Baarle’nın yanı sıra Hollanda Parlamentosu’nda DENK’i temsil edecek diğer milletvekilleri ise Doğukan Ergin ve İsmail El Abassi.

Kamu Yönetimi mezunu Doğukan Ergin, milletvekili danışmanlığı ve iki dönem Schiedam Belediye Meclis Üyeliği’nin yanı sıra Schiedam Belediye Encümen Azası olarak Fen İşleri ve Eğitim gibi önemli konularda idari tecrübeye sahip yetenekli bir siyasetçi.

Ergin, “Parlamentoda ayrımcılığa ve İslam karşıtlığına yer olmayan bir Hollanda için mücadele edeceğim” diyor. “22 Kasım’daki seçimler partimizin aldığı sonuç itibariyle sevindirici fakat ırkçı ve İslam karşıtı Wilders’in partisi PVV’nin aldığı sonuç bakımından Hollanda’daki Müslümanlar açısından dehşet verici bir durum. Bu siyasi tablonun doğuracağı sonuçlar temel haklarımıza yönelik büyük tehlikeler içerecektir. Haklarımıza sahip çıkmak için hayati bir dönüm noktasındayız. İnsanların kökenleri veya inançları nedeniyle dışlanmaları artık son bulması gerekiyor. Parlamentoda, herkesin kendisi olabileceği, ayrımcılığa ve İslam karşıtlığına yer olmayan bir Hollanda için mücadele edeceğim” şeklinde ekliyor.
DENIZ TV IZLEMEK ICIN TIKLAYIN
Vergi Hukuku Uzmanı ve DENK Partisi adına Utrecht Belediye Meclis Üyeliği yapmış olan İsmail El Abassi, üçüncü sıradan parlamentoya girmeye hak kazanan DENK milletvekili. Özellikle İslam karşıtlığı ve Müslümanlara yönelik ayrımcılığa karşı çalışmalarıyla bilinen El Abassi, Utrecht’de sayısız hizmete imza atmıştır.

El Abassi, “Toplumuzda ırkçılık ve Müslümanlara yönelik nefret had safhaya ulaşmıştır. Müslümanlar haksız yere kara listelere alınmakta ve camilerimiz yasal olmayan şekilde dinlenmektedir. Bu gidişata dur diyeceğiz” diyor.

Bir cevap yazın