• Paz. May 26th, 2024

Hollanda’da Özellikle Risk Grubundakilere Korona Aşısı Uyarısı

ByHaber Merkezi

Eyl 25, 2023

Hollanda’da Özellikle Risk Grubundakilere Korona Aşısı Uyarısı

Hala varlığını sürdüren COVID-19 salgını, özellikle risk grubundaki bireyler için hala tehdit oluşturuyor. Hollanda hükümeti, sonbahar aylarında korona aşısı yaptırma tavsiyesinde bulunuyor.

Koronavirüs, tüm dünyayı etkilemeye devam ediyor ve farklı varyasyonlarıyla karşımıza çıkıyor. Bu nedenle Hollanda, risk grubundaki kişilere özellikle sonbahar aylarında korona aşısı olmalarını tavsiye ediyor.
RADYODENIZ DINLEMEK ICIN TIKLAYINIZ
Rijksoverheid tarafından yapılan son açıklamada, kronik rahatsızlıkları bulunan, her yıl grip aşısı yapılması önerilen veya doğrudan hasta teması olan sağlık çalışanları gibi risk gruplarına aşı yapılması gerektiği vurgulanmıştır.


Koronavirüs aşısının, hastaneye yatışları ve ölümleri önlemeye yardımcı olduğu belirtilmiştir. Aşı olması tavsiye edilen kişiler şunlardır:

60 yaş ve üzerindeki Hollandalılar,
18 yaş ve üzerindeki Hollandalılar ve yıllık grip aşı davetiyesi alanlar (örneğin kardiyovasküler hastalık, diyabet veya akciğer hastalığı nedeniyle),
Yüksek tıbbi risk taşıyanlar (örneğin, ciddi bir bağışıklık bozukluğu olanlar),
Hamile kadınlar,
Sağlık hizmetlerinde çalışanlar ve doğrudan hasta teması olanlar.
Bunlar dışında kalan kişiler, örneğin aile üyelerinde sağlık sorunları bulunanlar da aşı yaptırabilirler.Korona aşısını nasıl alabilirsiniz?

60 yaş ve üzeri kişilere RIVM tarafından davetiye gönderilecektir.
Diğer yaş grupları ve risk altındaki kişiler, GGD’den randevu alarak aşı yaptırabilirler.
Aşı randevusu, 16 Ekim 2023’ten itibaren planjeprik.nl web sitesi üzerinden DigiD kodu ile veya mesai saatleri içinde 0800-7070 numaralı telefondan alınabilir.
Korona aşısı, 2023 yılının Aralık ayının sonuna kadar GGD tarafından uygulanacaktır. Hamileler ve yüksek risk grubundaki kişiler 2024 yılı boyunca da aşı yaptırabilirler.
Aşı randevusu için ev doktorundan alınan bir sevk belgesi gerekmektedir.
Hollanda’da korona aşısı zorunlu değildir. Ancak genel aşılama çabaları ve daha önceki aşılar veya enfeksiyonların oluşturduğu bağışıklık, toplumda koruma sağlamaktadır.
DENIZ TV IZLEMEK ICIN TIKLAYIN
Daha fazla bilgi için mijnvragenovercorona.nl/tr sitesini ziyaret edebilir veya 1400 numarasını arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın