• Cum. Tem 19th, 2024

Turgut Torunoğulları DTİK Avrupa Komitesi Başkanı Seçildi

ByHaber Merkezi

Eyl 19, 2023

Turgut Torunoğulları DTİK Avrupa Komitesi Başkanı Seçildi

Mustafa Koyuncu – İstanbul

Türk Diasporasının zirvesi DTİK 10. Kurultayı’nda buluştu

650 kişi oy kullanma hakkına sahipdi, 350 kişi oy kullandı oy dağılımı Almanya delegesi 145 oy kullandı 143 oy geçerli sayıldı. Fransa 62 oy kullandı 42 oy geçerli, Hollanda 41 oy kullandı 41 oy geçerli sayıldı.
RADYODENIZ DINLEMEK ICIN TIKLAYINIZ
Avrupa’dan katılan seçilen ülke temsilçileri biraya gelip Avrupa DTİK komitesi başkanlığına Hollanda temsilcisi seçilen Turgut Torunoğulları’nı seçtiklerini açıklaması sonrası adeta tezarruatlarla salon inliyordu Hollanda’dan gelenlerin yüzlerinden şevinçleri okunuyordu.

Avrupa DTİK komitesi başkanlığına seçilen, Edelstaal Simtronc Orka Hotels yönetim kurulu başkanı Turgut Torunoğulları, “Birlik beraberlik içerisinde çalışarak DTİK çatısı altında Türkiye’yi en iyi şekilde tanıtacağız. Ticari sorunlarımızı birlikde çözeceğiz, daha öceki Avrupa komitesi dönemi başkanlığımda yaptıklarım yapacaklarımın teminatıdır. Seçilmiş arkadaşlarımla birlikde sorunlarımızı tesbit ederek birlilde çözeceğiz”. dediDış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) çatısı altında faaliyet gösteren Dünya Türk İş Konseyi (DTİK), Türk diasporasının zirvesindeki isimleri DTİK 10. Kurultayı’nda buluşturdu. Dünyanın dört bir yanındaki üst düzey şirket yöneticileri, siyasetçiler, bürokratlar, akademisyenler, ekonomistler ve bilim insanlarını bir araya getiren DTİK 10. Kurultayı, 131 ülkeden 4 bini aşkın Türk diaspora temsilcisini İstanbul’da ağırladı.

T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Ticaret Bakanlığı koordinasyonu ve DEİK’in ev sahipliğinde düzenlenen DTİK Kurultayı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve DEİK-DTİK Başkanı Nail Olpak’ın katılımlarıyla gerçekleşti.
DENIZ TV IZLEMEK ICIN TIKLAYIN
Erdoğan: “DTİK, Türk Devletleri Teşkilatı’nın adeta bir parçası olacak”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Erdoğan, DTİK Kurultayı’nın Türk Devletleri Teşkilatı Beş Devlet Tek Diaspora gündemiyle toplanmasının son derece isabetli bulduğunu belirterek, “DTİK Kurultayı kapsamında Türk Devletleri Teşkilatı ile Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) arasında imzalanacak protokolün hayırlı olmasını diliyorum. Bu anlaşma ile DTİK, teşkilatımızın ekonomi alanındaki hedeflerine ulaşmasında da rol oynayacak ve etkin bir parçası haline gelecek. Türk diasporasının yaklaşık 8 milyonu bulduğunu düşünürsek, üzerinde yükseldiğimiz zeminin önemini daha iyi anlayabiliriz. Türk dünyası ve İslam dünyasından temsilcileriyle bir araya geldiğimiz bu diaspora şöleni için DEİK Başkanı Nail Olpak olmak üzere tüm DTİK ailesine teşekkür ediyorum. Anavatanları ve diasporasıyla birlikte burada temsil edilen gücün büyüklüğünün tüm dünya farkında. Dünya Türk İş Konseyi gibi yapıların katkılarıyla kültürel, siyasi, ekonomik, tarihsel, sosyal bağlarımızı güçlendirmek için sürekli çalışıyoruz. Böylece hem kendi vatanımızda hem de diasporadaki kardeşlerimiz ile yeni bir dönemi birlikte açacağız. Özellikle Batı ülkelerinde ne Türkiye’nin ne de diğer dostlarımızın diasporadaki güçlerini birleştirmek bir yana, teker teker bile yeterince etkin kullanamadığı da bir gerçek. Sayısal ve ekonomik bizlerden çok daha zayıf olan diasporaların, siyasi açıdan bizden çok daha güçlü olduğunu yaşadığımız her hadisede görüyoruz. Dolayısıyla bunun için hep birlikte çok daha fazla çalışmamız, daha yakın iş birliği içinde olmamız ve çok daha etkin mekanizmalar kurmamız gerekiyor. DTİK Kurultayı gibi platformların iş dünyamızdan başlayarak, sosyal ve siyasi tüm alanlara yayılan bir dalga oluşturacağına inanıyorum. Küresel düzeydeki her gelişmeyi kendi ortak hedeflerimizin dinamosu haline getirerek kısa sürede dünya çapında hayırlı neticeler elde edeceğimizden şüphe duymuyorum” şeklinde konuştu.

Öte yandan DTİK Almanya temsiçisi olarak da Kemal Şahin seçildi.

Bir cevap yazın