• Cum. Tem 19th, 2024

15 Temmuz şehitleri Hollanda’da anıldı

ByHaber Merkezi

Tem 17, 2023

15 Temmuz şehitleri Hollanda’da anıldı

Hollanda, İsviçre ve Avusturya’da “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” dolayısıyla anma etkinlikleri düzenlendi.

Türkiye’nin Lahey Büyükelçisi Selçuk Ünal’ın ev sahipliğinde büyükelçilik konutunda düzenlenen anma etkinliğine, Pakistan’ın Lahey Büyükelçisi Suljuk Mustansar Tarar, Azerbaycan ve Katar Büyükelçiliğinden temsilciler, Türkiye’nin Amsterdam, Rotterdam ve Deventer Başkonsolosları, Denk Partisi Amsterdam Meclis üyesi Süleyman Koyuncu, Türkiye’nin Hollanda’daki misyon şefliklerinde çalışanlar ve Hollanda’daki Türk toplumunun temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.Törende, şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşu yapılması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kur’an-ı Kerim tilavet edildi.

Büyükelçi Ünal, burada yaptığı konuşmada, Türk milletinin, dünyada eşi benzeri görülmemiş bir cesaretle FETÖ’ye karşı büyük bir demokrasi zaferine imza attığını söyledi. Ünal, “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün anlam ve öneminin iyi bilenmesi, iyi anlatılması ve FETÖ’nün ülkemiz ve tüm uluslararası toplum için arz ettiği sinsi tehdidin unutulmaması için hafızalarımızın diri tutulması gerekmektedir.” dedi.
DENIZ TV IZLEMEK ICIN TIKLAYIN
“Cumhuriyetimizin ikinci 100 yılına hazırlandığımız bu dönemde, 15 Temmuz gecesi vatandaşlarımızın vatan ve millet uğruna vermiş olduğu mücadele sayesinde yeni Türkiye Yüzyılının temelleri atıldı.” diyen Ünal, bu sebeple bu yıl ki kutlamaların Türkiye Yüzyılının şehitleri temasıyla yapıldığını ifade etti.

Ünal, FETÖ’cülerin Türki milletinin direncini ve demokrasiye olan bağlığını hesaplayamadığını dile getirerek, “Bu kahramanları hatırlatmak, anılarını diri tutmak ve çocuklarımıza anlatmak zorundayız.” değerlendirmesini yaptı.

Hollanda’da, 15 Temmuz etkinlikleri kapsamında darbe girişiminde şehit olan vatandaşlar ile tüm şehitler için dün cuma namazı öncesi dua okundu.Bir cevap yazın