• Cum. Tem 19th, 2024

Büyükelçi Selçuk Ünal USAR.NL’nin 20. yılına Katıldı

ByHaber Merkezi

Haz 7, 2023

Büyükelçi Selçuk Ünal USAR.NL’nin 20. yılına Katıldı

Asrın felaketı Hatay ve Çevresini kapsayan o büyük depremin hemen ardından bölgeye giderek kurtarma çalışmalarına katılan USAR.NL 20. yılını kutluyor. Kutlama etkinliklerine birtek yabancı olarak Türkiye Büyükelçisi Selçuk Ünal katıldı.
RADYODENIZ DINLEMEK ICIN TIKLAYINIZ
Büyükelçi Ünal, Hollanda Dışişleri Bakanı Wopke Hoekstra’nın da yer aldığı, “Yabancı tek davetli” olarak katıldığı toplantıda Türkiye ve Hollanda arasındaki derin tarihi ve dostane bağları vurgulayan bir konuşma yaptı.


Hollanda’nın USAR.NL’yi 1999’da yaşanan o zamanın felaketi depremlerden sonra kurmaya karar verdiğini anımsatan Ünal, bu nedenle davetin çok anlamlı olduğunu ifade etti. Ayrıca Türkler ve Hollandalılar arasındaki ilişkilerin uzun bir tarihi geçmişe dayandığını ve gerçekte 1571’de başladığını belirtti.
DENIZ TV IZLEMEK ICIN TIKLAYIN
Konuşmasında USAR.NL’ye ve Hollandalı dostlara, Türkiye’deki yıkıcı depremler sonrasında verdikleri destek için teşekkür eden Büyükelçi, “USAR ekibi 12 kişi, 1 köpek ve bir kanaryayı kurtardı. İnsanlığın tüm inançlarında bir canı kurtarmak, insanlığı kurtarmaktır. Yani sizler sadece gelecekteki aileleri değil, insanlığı da kurtardınız.” ifadelerini kullandı.


Ünal, Türkiye’nin Hollanda’ya verdiği desteği de vurgulayarak, “Hollanda yıkıcı sellerle karşı karşıya kaldığında, Türkiye de her zaman hızlı destek ve dayanışma sunarak ikili ilişkilerimizin derinliğini gösterdi.” şeklinde konuştu.Ünal, son olarak sözlerini Türk-Hollanda toplumuna bir öneri ile tamamladı. Ünal “STK’ların birçoğu bir Hollanda-Türk arama ve kurtarma ekibi kurulmasını tavsiye etti. Umarım 30. yıl dönümünüzde burada duran ve bu fikrin gerçekleşmesini takdir eden farklı bir Türk Büyükelçisi olur. Teşekkür ederim.”dedi.Bir cevap yazın