• Cum. Mar 1st, 2024

DENK: PKK’nın seçim merkezindeki varlığı kabul edilemez

ByHaber Merkezi

May 9, 2023

DENK: PKK’nın seçim merkezindeki varlığı kabul edilemez

DENK Milletvekili Stephan van Baarle, geçtiğimiz Pazar günü Hollanda’nın Amsterdam kentinde Türk vatandaşlarının Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için oy kullandıkları merkezde PKK destekçilerinin provokasyonuna değinerek, bu durumun kabul edilemez olduğunu belirtti.

Van Baarle, oy kullanma merkezindeki PKK destekçilerinin varlığı ve bölücübaşı lehine slogan atmalarının onbinlerce insanın katilinin desteklenmesi anlamına geldiğini Sosyal İşler Bakanı Karien van Gennep’e yönelttiği sorularla ifade etti. Ayrıca, bu provokasyonun polis tarafından derinlemesine araştırılması gerektiğini vurguladı.

Hollanda Temsilciler Meclisi gündeminde de yer alan PKK yandaşlarının provokasyonu, tartışmaların fitilini ateşledi. Meclis Genel Kurulu’ndaki oturumda, ırkçı Wilders’in PVV Partisi, Türkiye seçimlerinin Hollanda’da yasaklanması teklifinde bulundu. Bu girişim üzerine DENK Milletvekili Stephan van Baarle, Sosyal İşler Bakanı Karien van Gennep’ten bu açıklamayı kınaması gerektiğini istedi.Hollandalı Türklerin oy kullanma hakları olduğunu ve bu hakların Hollanda’da herkes tarafından saygı görmesi gerektiğini belirten Van Baarle, ayrıca ırkçı politikacıların Hollandalı Türkler üzerinden siyaset yapmalarına son verilmesi gerektiğini söyledi.

Bir cevap yazın