• Çar. Haz 19th, 2024

Hollanda’da farklı din mensuplarının katılımıyla “Ulusal İftar” programı düzenlendi

ByHaber Merkezi

Nis 12, 2023

Hollanda’da farklı din mensuplarının katılımıyla “Güven ve inancın gücü” temalı “Ulusal İftar” programı düzenlendi

Hollanda Türk İşadamları Derneği (HOTİAD) ile Devlet ve Müslümanlar Arası İletişim Organı (CMO) tarafından gerçekleştirilen iftar programında Müslümanlar ve farklı dinin mensupları bir araya geldi.

İftarda konuşma yapan CMO Başkanı Muhsin Köktaş, Hollanda toplumunun her kesiminden birçok insanın Ulusal İftar programında toplanmasının çok hoş bir duygu olduğunu söyledi.
Günlük hayatta bazen inanç ve güven arasında ayrım yapıldığına dikkati çeken Köktaş, “Kişi veya kurumların dürüstlüğüne inanmak, güven ortamı yaratmanın ön koşuludur. İnanç olmadan güven olamaz. Buradan yola çıkarak inanmanın ve güvenmenin eşit olduğunu söyleyebiliriz.” dedi.

Köktaş, “Müslümanlar, merhametli ve sevgi dolu, yarattıklarına asla zulmetmeyen bir Allah’a inanırlar. O sevgi dolu ve bağışlayıcıdır. Duaları işitir ve yarattıklarını izler. Allah’a iman eden bireyler, bu niteliklere güvenerek yaşamlarını sürdürürler. Müslümanlar bu şekilde Allah’a tevekkül eder.” diye konuştu.Hollanda Yasaları Koruma Bakanı Franc Weerwind de iyi bir iletişimin samimi bir selamlama ile başladığını belirterek, “Karşılıklı birlikteliğin bu özel gecesinde sizleri selamlıyorum. Bu akşamı sizlerle birlikte kutlamaktan onur duyuyorum.” ifadesini kullandı.

Kendisinin ülkedeki cezaevlerinde güvenli bir yaşam ortamından sorumlu olduğuna işaret eden Weerwind, şunları kaydetti:
“Ramazanın sadece hoşgörü, cömertlik, hayırseverlik ve beraberlikten ibaret olmadığını öğrendim. İslam’a göre oruç tutmak aynı zamanda kendine hakim olmayı öğretir ve disiplin, tahammül ve nefis gibi niteliklere katkıda bulunabilir. Bunlar, mahkumların kendilerini daha iyi bir kişi olma yolunda çalışma isteklerini güçlendirebilecek niteliklerdir. Manevi rehberlerin tutuklu kişilere bu konuda yardımcı olabileceklerini biliyorum. Samimi bir selamlama ile onlara daha iyi bir gelecek için umut verebilirler. Yeniden özgür oldukları, güzel dostluklar kurabilecekleri, aileleri ve sevdikleriyle birlikte hurma ve çorba yiyebilecekleri bir gelecek verebilirler.”

Weerwind, Hollanda’da, hapishane sisteminde manevi rehber olarak adlandırılan yaklaşık 170 din görevlisinin çalıştığına vurgu yaparak, farklı din ve inançların ülkede başka hiçbir yerde böyle net bir şekilde bir arada bulunmadığını dile getirdi.

Hollanda Ayrımcılık ve Irkçılıkla Mücadele Ulusal Koordinatörü (NCDR) Rabin Baldewsingh de Hz. Muhammed’in veda hutbesine işaret ederek hiç kimsenin kimseden üstün olmadığını, üstünlüğün ancak takvada ve iyi bir insan olmakta olduğuna vurgu yaptı.

HOTİAD Başkanı Hikmet Gürcüoğlu da “Bu gecenin mesajı, farklılıkları kabul etmemiz ve bizi birleştiren bağların temelini oluşturan dostluğu güçlendirebileceğimize güvenmemizdir” diye konuştu.

İftara, farklı ülkelerin büyükelçilerinin yanı sıra farklı etnik kökenlerden sivil toplum kuruluşu yöneticileri ile Hıristiyan ve Musevi din adamlarının olduğu 210 kişi katıldı.

HOTİAD 2023 Barış Ödülü Mirjam Ateş Snijdewind’e verildi.

Dün akşam Hollanda’nın iş ve siyaset dünyası bir araya getiren geleneksel Ulusal İftar (Nationale Iftar) programı aynı zamanda özel bir ödül törenine sahne oldu. HOTİAD 2023 Barış Ödülü Mirjam Ateş Snijdewind’e verildi.

Hollanda’da Müslümanlar ve Hükümet İrtibat Kuruluşu (CMO) ve Hollanda Türk İş Adamları Derneği (HOTİAD) olarak Ramazan ayında düzenlenen geleneksel Ulusal İftar (Nationale Iftar) programında HOTİAD 2023 Barış Ödülü’nün sahibi de belli oldu.

HOTİAD 2023 Barış Ödülü Mirjam Ateş Snijdewind’e verildi. Mehmet Emin Ateş’in eşi Mirjam Ateş Snijdewind ödülünü Hollanda Hukuku ve Yasaları Koruma Bakanı Franc Weerwind’in elinden aldı.

Bakan ödül öncesi konuşmasında, Mirjam Hanım’ın yıllardır özveri ile toplum için yaptığı çalışmalardan ötürü bu ödülü fazlası ile hak ettiğini söyledi.Programa katılan isimlerden bazıları:
HOTİAD Başkanı Hikmet Gürcüoglu, Hollanda Kültür ve Medyadan sorumlu Devlet Bakanı Günay Uslu, T.C. Lahey Büyükelçisi Selçuk Ünal, CMO Başkanı Muhsin Köktaş, Hukuk ve İnsan Hakları Bakanı Franc Weerwind, Ayrımcılıkla Mücadele Koordinatörü Rabin Baldewsingh, T.C. Lahey Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Prof. Dr. Haluk Songur, Hollanda Protestan Kiliseler Birliği adına René de Reuver, İlk ve Orta Eğitim Bakanı Dennis Wiersma, IGMG Güney Hollanda Başkanı Mustafa Aktalan, HTF Başkanı Murat Gedik, MÜSİAD Hollanda Başkanı Ali Köklü, TNOP TOVER Başkanı Durmuş Doğan, Deventer Başkonsolosu M. Hakan Cengiz, Amsterdam Başkonsolosu Burak Ersoy, NCRD, Kuzey Hollanda Sular İdaresi Meclis üyesi Songül Akkaya ve Delfland Sular İdaresi Meclis Üyesi Fadime Örgü, Ombudsman Mehmet Emin Ateş, Amsterdam Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Adil Akaltun, TİCF Başkanı Ömer Altay, Fas, Azerbaycan diplomatları, Hollandalı iş dünyası, siyasi temsilciler iftara renk katan onlarca renkli ve ünlü sima arasında yer alan bazı isimlerdi.Bir cevap yazın