• Cts. Nis 20th, 2024

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, Çanakkale Şehitlerimiz ve Depremlerde Yaşamlarını Kaybedenler Anıldı

ByHaber Merkezi

Mar 19, 2023

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, Çanakkale Şehitlerimiz ve Depremlerde Yaşamlarını Kaybedenler Anıldı

Özcan Özbay

Açılış konuşması saygı duruşu ve istiklal marşımızın okunması ile başladı. Daha sonra kürsüye Rotterdam Başkonsolosu Sevgi Kısacık çıktı. Başkonsolos Kısacaik konuşmasında “Bu gün Türk savaş tarihine altın harflerle yazılan çanakkale zaferinin 108 yıldönümünü kutlamak üzere ve canlarını feda eden şehitlerimizi anmak üzere briaraya geldik. Bundan tam 108 yıl önce tüm zorluklara rağmen, ordumuz düşmana çanakkalenin geçilemeyeceğini gösterdi. Şehitler gününde dünyanın dört biryerinde yaşamlarını yitiren şehitlerimizide anıyoruz. Bundan yaklaşık 1,5 ay önce ülkemizde çok büyük bir deprem felaketi yaşadık burada yaşamlarını yitirenleride rahmetle anıyoruz. Bu zor günlerde herkesin seferber olduğunu gördük. Bu vesile ile milletimizin dayanışma gücünün ve çanakkale ruhunun var olduğunu bir kez daha görmüş olduk dedi.”dedi.

Çanakkale Şehitleri için hazırlanan video gösterisi izlendi. Ardından Semih Arıkan ve öğrencisiŞerife Taşkır ile Çanakkale Türkülerinden eserler çalışp seslendirdiler.

Programda Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy un yazdığı ve “Allah bu millete bir daha ‘İstiklal Marşı’ yazdırmasın” dediği İstiklal marşımızın 10 kıta tamamı Güleser Kürk tarafından okundu.

Daha sonra 6 Şubattan bu yana ülkemizi yasa boğan depremlerle ilgili çekilen bir video gösterisi izlenildi.

Din görevlisi Halim Balcıoğlu tarafından Kuran-ı Kerim tılaveti okundu.
Sonrasında Mustafa Kemel Atatürk, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, Çanakkale şehitlerimiz ve depremlerde yaşamlarını kaybedenler için Rotterdam Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ateşesi Muhammed Emin Altın dua okudu.

Son olarak davetlilere ikramda bulunuldu ve program sona erdi.

Başkonsolosluk binasında gerçekleşen programa STK temsilcileri, vatandaşlar ve Basın mensupları katıldılar.

Bir cevap yazın