• Cum. Tem 19th, 2024

CHP HOLLANDA BİRLİĞİ`NDEN COŞKULU CUMHURİYET KUTLAMASI

Özcan Özbay
Erdinc Utku
Mustafa Koyuncu

CHP Hollanda Birligi Hollanda’nın Lahey kentinde, genis katilim ile Cumhuriyet Bayramıni çoşkulu bir şekilde kutladı.

Cumhuriyet Halk Partisi Hollanda Birliği’nin düzenlediği Cumhuriyetin kurulusunun 99. yılı kutlaması Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile demokrasi şehitleri için bir dakikalık saygı duruşu ve ardindan İstiklal marşı ile başladı.Yaklasik 300 kisinin katildigi muhtesem Cumhuriyet Bayramı kutlamasına Turkiye den Tele1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, CHP Yurtdışı Birlikleri Koordinatörü Hakverdi Gürbüz konuşmacı olarak katıldı.

Son zamanlarda Hollanda da yeniden gorulmeye baslanan birlik ve beraberlik buradada on plana cikti. Programa Hollanda icinden etkinliğe İyi Parti Hollanda Temsilcisi Adnan Büyükbilgin, Hollanda Türk Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Ömer Altay, IOT Zeki Baran, Uid Baskani Hasan Tekten ve ekibi, Musiad 2. Baskani Esra Toprak Demir ve temsilciler ile
Almanya CHP Birlik Başkanı ibrahim vurulan ve Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) Başkanı Recai Aksu ile yardimcisi Erdinc Utku’nun da aralarında bulunduğu çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi ile kalabalık bir yurttaş topluluğu katıldı.Kısa bir açılış konuşması yapan CHP Hollanda Birliği Başkanı Bülent Çoban, aydınlanmada kadınların katkısı ve önemine vurgu yaparak, Cumhuriyet sayesinde her alanda önemli başarılara imza atıldığını söyledi. Çoban, Tele1’e destek olunmasını, özgür basına ve Cumhuriyete sahip çıkılmasını istedi.

Daha sonra kürsüye gelen Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Mahir Polat, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ve İzmir’in selamlarını getirdiğini belirterek “Kimsesizlerin kimsesi Cumhuriyetin 99. Yılı kutlu olsun” dedi.

Polat “Sizleri sadece döviz getiren vatandaşlar olarak değil, saygın yurttaşlarımız olarak görüyoruz. Yurtdışındaki yurttaşlarımızın sorunlarını çözmek için çalışıyoruz. Trafik cezaları düzenlemesine destek olduk. Uçak biletlerinden verginin kaldırılması vb. diğer sorunlarla da yakından ilgileniyoruz. Başımızda kendi hayatını kara para ile sürdüren, gençlerimizi uyuşturucu batağına batırmış bir iktidar var. Cumhuriyet’i 2. Yüzyılında demokrasi ile taçlandıracağız” diye konuştu.CHP Yurtdışı Birlikleri Koordinatörü Hakverdi Gürbüz ise “Biliyorum her şey kötü. Ama hiçbir şey 1920’lerden daha kötü değil. Biz daha şanslıyız. Bize yol gösteren, ışık tutan Mustafa Kemal Atatürk gibi bir önderimiz var” dedi.

Gürbüz , partililerden önümüzdeki seçimlerde “sandığa gitmeyenleri sandığa gitmeye ikna etmelerini ve yoğun bir şekilde çalışarak CHP’yi yurtdışında birinci parti yapmalarını” istedi.

Söz verilen Hollanda Türk Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Ömer Altay da konuşmasında “birlik beraberlik ve kucaklaşma” çağrısı yaptı.

YANARDAĞ : CUMHURİYET KAZANACAK
Tele1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, Standart bir Cumhuriyet kutlaması konuşması yapmayacağını “Türkiye nereye gidiyor onu anlatacağını” belirterek başladığı konuşmasında “Bir daha Cumhuriyet kutlaması yapıp yapmayacağımız tehlikede. 2023 seçimleri belirleyici” dedi.

Gabriel García Márquez’in Kırmızı Pazartesi roman kahramanı Santiago Nasar’ın öldürülmesini örnek göstererek “işleneceğini herkesin bildiği, engel olmak için kimsenin bir şey yapmadığı” bir cinayet işleniyor. Cumhuriyet karşıtları gözümüzün önünde Cumhuriyet’in sonunu getirmek istiyor. Gözümüzün önünde işlenen cinayeti önleyemedik.” dedi.Türkiye’de “yetmez ama evet”çilerin de gericilerle birlikte cumhuriyete saldırdığını ifade eden Yanardağ solcuların da 27 Mayıs anayasasına ve özgürlük ortamına sahip çıkmadığını biçimsel nedenlerle karşı çıktığını söyledi.

“İçtihad Kapısı” kitabına gönderme yaparak “Arap ülkeleri hala Orta Çağ’dalar. İslam dünyasında sadece Türkiye Orta Çağ’dan çıkmıştı.” diyen ve inanç merkezli bilgi anlayışı ile akıl ve bilim merkezli anlayış farkını içtihad kapısı kitabında anlattığına dikkat çeken Yanardağ, “İmam Gazali’den itibaren Muaviye ideolojisini Emeviler’in çöl Araplarının Bedevi gericiliğini din diye dayatıyorlar.” şeklinde konuştu.
RADYODENIZ DINLEMEK ICIN TIKLAYINIZ
Yanardağ “Türkiye’de yıllarca komünizm ile savaş adı altında Cumhuriyet’e ve Kemalizm’e saldırıldı. Sovyetler Birliği Kurtuluş savaşında bizi desteklemişti. Ancak daha sonra ülkemiz bizlerle savaşanların yanına, Sovyetlerin karşısına çekildi” şeklinde konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başarılı bir şekilde tüm Cumhuriyet savunucularını bir araya topladığını ve Cumhurbaşkanlığı için en iyi aday olduğunu vurgulayan Yanardağ, iktidarın önümüzdeki seçimlerde her türlü hileyi, yolu yöntemi kullanacağını, Tele1’in sabaha kadar yayın yaparak yerel seçimlerde hileye engel olduğunu hatırlattı.
DENIZ TV IZLEMEK ICIN TIKLAYINIZ
Yanardağ sözlerini “2023 seçiminin cumhuriyet için bir kader seçimi olduğunu söyledi ve sözlerini “Ya Cumhuriyet kazanacak ve toplumcu ve temel değerlerine dönecek ya da cumhuriyet bütünüyle tasfiye edilecek. Ben Cumhuriyet’in, Türkiye’nin cumhuriyetçi güçlerinin kazanacağına inanıyorum.” diyerek tamamladı.

Sanatçılar Mustafa Güngece ve Ercan Söğüt’ün eserleriyle Neselenen gece daha sonra cekilisle devam etti. Tele1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ Tele1 yararına satılan kitaplarını imzaladı.


Bir cevap yazın