• Paz. May 26th, 2024

HOLLANDADA 12 YIL CEZA ALIP TÜRKİYE YE KAÇAN UYUŞTURUCU BARONU ÇETİN GÖREN SERBEST BIRAKILDI

ByHaber Merkezi

Eyl 8, 2022

HOLLANDADA 12 YIL CEZA ALIP TÜRKİYE YE KAÇAN UYUŞTURUCU BARONU ÇETİN GÖREN SERBEST BIRAKILDI

Özcan Özbay

Hollanda da 2016 yılında yakalanan ve büyük miktarda uyuşturucu kaçakçılığı yapmaktan hakkında 12 yıl ceza verilen, daha sonrada Polisin elinden kaçarak Türkiye ye giden, burada Türk Polisinin 2020 yılı Haziran ayında 110 farklı adrese ani yaptığı baskında ele geçirilerek tutuklanan firari uyuşturucu baronu Çetin Gören önceki gün çıkarıldığı mahkemede serbest bırakıldı.
DENIZ TV IZLEMEK ICIN TIKLAYINIZ
Uyuşturucu ve suç gelirlerine yönelik yürütülen ‘Bataklık’ soruşturmasında yeni bir gelişme yaşandı.Hollanda da da saskinlik yaratan karara gore 73 sanığın yargılandığı davada örgüt yöneticileri Nejat Daş ve Çetin Gören’in de aralarında bulunduğu 8 tutuklu sanık serbest bırakıldı.

Kamuoyunda “Bataklık” adı verilen operasyonda yakalanan ve “suçtan kaynaklanan mal varlığını aklama ve uyuşturucu ticareti” suçlarından haklarında dava açılan örgüt kurucuları Çetin Gören ile Nejat Daş’ın da aralarında bulunduğu 73 sanıklı davanın görülmesine devam edildi.

Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya sanıklar, avukatları ve yakınları katıldı.

Mahkeme Başkanı Hasan Şatır, önceki celse alınan ara karar gereği dava dosyasına gelen evrakı okudu, buna ilişkin beyanda bulunmaları için taraflara söz verdi.TUTUKLU SANIK KALMADI
Uzun süre tutuklu olduklarını belirten bazı sanıklar, davanın sona geldiğini, bu nedenle tahliye olmayı beklediklerini söyledi.

Sanık ve avukatlarının beyanının ardından ara kararını açıklayan mahkeme, sanıklar Çetin Gören, Nejat Daş, Cemal Deniz Şahan, Faruk İşcan, Handan Kaymaz, Kevork Durna, Mehmet Murat Buldanlıoğlu ve Zülfü Mengan’ı adli kontrol şartıyla tahliye etti.

Böylece dosyada tutuklu sanık kalmadı.


İDDİANAMEDEN
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 2 sanık örgüt kurucusu ve elebaşı, 5 sanık örgüt yöneticisi, 53 sanık örgüt üyesi, 13 sanık ise örgüte üye olmamakla birlikte yardım etmekle suçlandı.Örgüt elebaşları olarak gösterilen sanıklar Nejat Daş ve Çetin Gören’in, “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak” ve “suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklamak” suçlarından cezalandırılması istendi.

Bu kapsamda, Daş ve Gören’in 60’ar kez “zincirleme olarak suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklamak” suçundan 450’şer yıldan 1470’er yıla kadar, “suç işlemek amacıyla örgüt kurmaktan” ise 5’er yıldan 12’şer yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep edildi.


İddianamede “örgüt yöneticisi” olarak gösterilen sanıklar Cemal Deniz Şahan, Perry James Young, Handan Kaymaz, Halil Arslantaş ve Uğur Bülent Göçer’in de aynı suçlardan cezalandırılmaları istendi.
RADYODENIZ DINLEMEK ICIN TIKLAYINIZ
Sanıklar arasında yer alan eski emniyet müdürü Necmettin Yüksek hakkında da “suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklamak” ve “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak” suçlarından 8 yıl 6 aydan 20 yıla kadar hapis talebinde bulunuldu.


Bir cevap yazın