• Çar. Haz 19th, 2024

Pasaportlar için yeni dönem! Bugün başladı, tamamen değişiyor, en fazla 5 yıl

ByHaber Merkezi

Eyl 1, 2022

Pasaportlar için yeni dönem! Bugün başladı, tamamen değişiyor, en fazla 5 yıl

Pasaportlarla ilgili son dakika gelişmesi! Bugün itibarıyla başladı. 5 Mayıs’tan itibaren hususi (yeşil) pasaportların geçerlilik süresi 5 yıldan 10 yıla çıkarıldı. Süresi dolan yeşil pasaportların geçerlilik süresinin uzatılması işlemleri bugün başladı. Tamamen ücretsiz olarak yapılıyor. Bugünden itibaren uzatma işlemlerine başlanırken, süresi dolan pasaportların süresinin en fazla 5 yıl uzatılabileceği belirtildi. Buna göre süresi uzatılacak pasaportun geçerlilik süresinin dolmuş olması veya dolmasına 1 seneden az süre kalmış olması gerekiyor. Öte yandan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçtiğimiz günlerde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nü ziyaret ederek yerli ve milli pasaportun detaylarını anlatmıştı. İşte pasaportta yeni dönemin tüm detayları ve yapılan son açıklamalar…
DENIZ TV IZLEMEK ICIN TIKLAYINIZ
Pasaportta yeni dönem! Yerli ve milli hamlesi yapıldı. Artık değişiyor. Bugün itibarıyla işlemler tamamen ücretsiz şekilde yapılmaya başlandı. İşte pasaportlarla ilgili son dakika gelişmesinin detayları…

Yerli ve milli pasaport üretimine başlayan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, süresi dolan hususi (yeşil) pasaportların geçerlilik süresinin uzatılması işlemine de başladı.

Buna göre; hususi (yeşil) pasaportun geçerlilik süresi 5 yıldan 10 yıla çıkarılması nedeniyle, süresi dolan veya dolmasına bir yıldan az süre kalan pasaportların bugünden itibaren geçerlilik süresinde uzatma işlemine başlanırken, süre uzatma işlemi ücretsiz yapılıyor.

ÜRETİME BAŞLANDI
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ve Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünce yürütülen çalışmalar tamamlanarak 25 Ağustos itibariyle yerli ve milli pasaportun üretimine başlandı.Ayrıca yerli pasaporta geçiş süreci tamamlanıncaya kadar vatandaşların acil pasaport talepleri de karşılanmaya devam ediliyor.

SÜRESİ DOLAN HUSUSİ PASAPORTLAR 5 YIL DAHA UZATILABİLECEK
05 Mayıs itibariyle hususi (yeşil) pasaportun geçerlilik süresinin 5 yıldan 10 yıla çıkarılması nedeniyle geçerlilik süresi dolan veya dolmasına bir yıldan az süre kalan hususi pasaportların bugünden itibaren geçerlilik süresinde uzatma işlemine başlandı.

Hususi pasaportların geçerlilik süresinin uzatma işlemi kapsamında:
– 01.06.2010 tarihinden sonra düzenlenmiş ve fiziki olarak iptal edilmemiş (delinmemiş, vb) pasaport ile il nüfus ve vatandaşlık müdürlüklerine şahsen müracaat edilmelidir.

– Hususi(yeşil) pasaport uzatma işlemi ücretsizdir.

– Süresi uzatılacak pasaportun geçerlilik süresinin dolmuş olması veya dolmasına bir yıldan az süresi kalmış olmalıdır.

– Kanunda belirlenen sınırlamaları aşmayacak şekilde hak sahiplerinin pasaport süresi en fazla beş yıl uzatılır.

– Basım aşamasında bekleyen başvurular hariç, uzatma işleminde hususi pasaport başvurusunda olduğu gibi çalışanlardan talep formu, emeklilerden ise sistemde kayıtlı değilse emekli belgesi talep edilir.

– Hak sahibinin çocuklarına ilişkin başvurularda; Pasaport Kanununda belirlenen yaş sınırı (25 yaş) ve diğer şartlar doğrultusunda uzatma işlemi yapılır.


– Ergin olmayanların pasaportlarının süre uzatımı işleminde yasal temsilcilerin muvafakatı alınır.

BAKAN SOYLU DETAYLARI AKTARMIŞTI
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçtiğimiz günlerde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nü ziyaret ederek yerli ve milli pasaportun detaylarını anlatmıştı. Ocak ayından bu yana 1 milyon 630 bin pasaport basıldığını aktaran Soylu, geçen yılın aynı döneminde ise 1 milyon 153 bin pasaport basımının yapıldığını ifade etmişti.

Soylu, “Yerli pasaportlarda ilk olarak yeşil pasaport basacağız. Burada yüksek bir talep var. Günlük pasaport talebi 7-8 bindir ama son 4-5 aydır bu talep 10 bin-15 bin arasında gidip geliyor. Bu da şundan kaynaklanıyor, özellikle her şeyi siyasallaştırmayı seven bir candaş medya var. Bu medya, toplumu yanlış bilgilendirip meseleyi kaosa döndürebilmek için kasti bir anons yaptı, ‘Fahiş fiyata 2023’te pasaport ulaşacak’ dedi.

Bu tamamen spekülatif bir söz. Öyle bir yayın yaptılar ki başarılı da oldular. Hainliğin sınırı yok. Hakikaten fitnenin, hainliğin sınırı yok. Yaklaşık 7-8 binlik üretim talebimizi 15-16 bine çekiverdiler. Biz ona da yetişiriz. Yılbaşından itibaren 1 milyon 630 bin pasaport verdik ve bunların yüzde 58’i yurt dışına çıkmadı.

Pasaport yurt dışına çıkmak için kullanılmadı. Acil durumlarda zaten günü birlik pasaport veriyoruz. Bunu uzun yıllardan beri veriyoruz. O kadar seri çalışıyoruz, gelip buradan bir saat sonra pasaportunu alma imkanına sahip. Bunu da manipüle ettiler, ‘Uzun kuyruklar oluşuyor’ diyerek” şeklinde konuşmuştu.

Bakan Soylu, açıklamasına şöyle devam etmişti: “Bütün nüfus müdürlüklerimiz süre uzatımını yapabilecek. Herhangi bir ücret ödemeden, para vermeden, 5 yıllık, 3 yıllık veya 2 yıllık süresi dolan pasaportlarını 10 yıla çıkarabilecekler.”

YERLİ VE MİLLİ PASAPORTLARDA ‘TÜRKİYE’ YAZACAK
Yerli ve milli pasaportların özelliklerini anlatan Bakan Soylu, bu pasaportlarda ‘Turkey’ yerine ‘Türkiye’ ifadesinin yer aldığına dikkati çekti. Bakan Soylu, önceki pasaportlarda 27 güvenlik ögesi bulunduğunu, yerli ve milli pasaportta ise 36 ilave güvenlik ögesinin daha yer aldığını kaydetti.

Bakan Soylu, Türkiye’nin kendi yerli ve milli pasaportunu basmaya başladığını aktararak, “İlk önce bin adet basılacak, ertesi gün 2 bin, ertesi gün 5 bin, ertesi gün 10 bin adet basacağız” demişti. Pasaport üretiminde kullanılan yarı mamul üretimine ilişkin de adımlar attıklarını söyleyen Soylu, şöyle konuştu: “Önümüzdeki ayın sonuna kadar yaklaşık 170 bin pasaportu basmış olacağız, bu bir aylık süreç içerisinde. Daha sonra 250 bine, daha sonra 300 bine, daha sonra yükselerek devam edecek. Yeşil pasaportu bastıktan sonra, hem diplomatik hem umumi hem de gri pasaportu basmaya başlayacağız.


Pasaport üretiminde kullanılan yarı mamul üretimine ilişkin de adımlar attıklarını söyleyen Soylu, şöyle konuştu: “Önümüzdeki ayın sonuna kadar yaklaşık 170 bin pasaportu basmış olacağız, bu bir aylık süreç içerisinde. Daha sonra 250 bine, daha sonra 300 bine, daha sonra yükselerek devam edecek. Yeşil pasaportu bastıktan sonra, hem diplomatik hem umumi hem de gri pasaportu basmaya başlayacağız.

Mümkün olduğunca 5-10 gün içerisinde yeşil pasaportun, bekleyen talebinin tamamını eritmiş olacağız. Bir üretim planlaması yaptık. Sonra hem vereceğiz hem de stoklamaya başlayacağız.
RADYODENIZ DINLEMEK ICIN TIKLAYINIZ
Hem diplomatik hem umumi hem de gri pasaportu, yeşil pasaportun talebinin azalmasını sağlayarak gerçekleştirmiş olacağız. 120 bin umumi pasaport talebi var, şu anda elimizde 100 bin umumi pasaportumuz var. Bir problemimiz kalmış değil. Yeşil pasaport talebini de burada basarak karşılamış olacağız.”


Bir cevap yazın