• Çar. Haz 19th, 2024

Hollanda’dan yola çıkan grup, eski hac yolunu yürüyerek geziyor

ByHaber Merkezi

Haz 9, 2022

Hollanda’dan yola çıkan grup, eski hac yolunu yürüyerek geziyor

İhlas Haber Ajansı – Onur Dal

Hollanda, Malezya ve Endonezyalı turistlerden oluşan 10 kişilik grup, yürüyerek Türkiye’nin neredeyse yarısını geziyor
DENIZ TV IZLEMEK ICIN TIKLAYINIZ
AFYONKARAHİSAR – Hollanda, Malezya ve Endonezyalı turistlerden oluşan 10 kişilik grup, Türk rehber eşliğinde eski hac yolunu takip ederek İstanbul’dan Konya’ya kadar cami, türbe ve tarihi değere sahip yerleri yürüyerek geziyor. Gezi rotasında gurubun son uğrak yeri ise Afyonkarahisar oldu.


Hollanda’da bir araya gelen Malezya ve Endonezya asıllı turistlerden oluşan 10 kişilik grup ilk olarak uçakla İstanbul’a geldiler. Grup üyeleri ardından İstanbul’dan Mekke’ye uzanan eski hac yolunun Konya’ya kadar olan bölümünü yürüyerek takip edip zorlu, ama bir o kadarda güzel bir yolculuğa çıktı. Grup üyeleri güzergahları çerçevesinde Afyonkarahisar’ın Bolvadin ilçesine geldiler. Burada tarihi camileri gezen grup üyeleri ardından Kanuni Sultan Süleyman’ın ordusunu geçirdiği Kırkgöz Köprüsü’nü gezdi.
RADYODENIZ DINLEMEK ICIN TIKLAYINIZ
Burada İhlas Haber Ajansı muhabirine geziyle ilgili açıklamalarda bulunan grubun rehberi Sedat Çakır, geziyi 20 yıldan fazladır sürdürdüklerini ifade etti. Çakır, “1996 yılından beri bu kültür rotasını hazırlıyoruz. Rotamız İstanbul Eyüp Sultan’dan başlıyor ve türbeleri ziyaret ederek eski kadim haç yolunu takip ederek Konya’da Mevlana Celaleddin-i Rümi’ye Mevlana’ya ulaşıyoruz. Şuanda da Bolvadin ve Çay ilçeleri arasında olan Kırkgöz köprüsü üzerindeyiz. Bu tarihi köprüyü de görmekten mutluluk duyuyoruz. Bundan sonra da 14 gün içinde de Çay, Sultandağı ve Akşehir üzerinden Konya’ya ulaşmış olacağız inşallah” diye konuştu.


Bir cevap yazın