• Sal. Haz 18th, 2024

Hollanda hükümeti sigarayı bıraktıracak yasa tasarısı hazırlıyor! Bir paketi 47 Euro’dan satılacak

ByHaber Merkezi

Haz 2, 2022

Hollanda hükümeti sigarayı bıraktıracak yasa tasarısı hazırlıyor! Bir paketi 47 Euro’dan satılacak

Erdem Aksoy

Hollanda Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı yasa tasarısı ülkede adeta büyük bir şok etkisi yarattı. Sigara tüketimini azaltmak için hazırlanan çalışmayla bir paket sigaranın fiyatı 47 euroya ulaşacak. Ülkede şu an nüfusun yüzde 20’si sigara içerken hükümetin planı ise 2040’ta bu oranı yüzde 5’e indirmek.
DENIZ TV IZLEMEK ICIN TIKLAYINIZ
Ülkenin saygın gazetelerinden De Telegraaf, Sağlık Bakanı Maarten van Ooijen’in sigarayla mücadele kapsamında gündemine aldığı yeni hamleleri okurlarına duyurdu. Sigara içmeyen bir nesil istediğini daha önce de söyleyen sağlık bakanının bu karar kapsamında sigara fiyatlarını artıracağı belirtildi.


FİYATLAR ONLARCA EURO ARTACAK
Uzun vadeli planda sigara fiyatlarının onlarca euro artabileceği açıklanırken 2040’ta bir paket sigaranın 47 euro olmasının öngörüldüğü kaydedildi.“FİYATLAR ARTARSA SİGARAYI BIRAKIRIZ”
Van Ooijen’in bilimsel araştırmaları merceğine aldığı ve Maastricht Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmadan etkilendiği de belirtildi. De Telegraaf’ta yer alan haberde, üniversitede yapılan araştırmada ankete katılanların yüzde 50’si sigara fiyatlarının artması durumunda sigarayı bırakacağını söylemişti.
RADYODENIZ DINLEMEK ICIN TIKLAYINIZ
ÜLKENİN YÜZDE 20’Sİ SİGARA İÇİYOR
Ülkede şu an nüfusun yüzde 20’si sigara içerken hükümetin planı ise 2040’ta bu oranı yüzde 5’e indirmek. Şu an ülkede bir paket sigara fiyatı ortalama 8 euro olarak belirlenirken, gelecek yıldan 2025’e kadar ise 10 euroya çıkması planlanıyor.


Bir cevap yazın