• Çar. Nis 17th, 2024

HOTİAD ULUSAL İFTARINA DAMGA VURAN SÖZ…

ByHaber Merkezi

Nis 26, 2022

HOTİAD ULUSAL İFTARINA DAMGA VURAN SÖZ…

Özcan Özbay

Kısa adı HOTİAD olan Hollanda Türk İşadamları Derneğinin geleneksel hale getirdiği ULUSAL İFTAR programında bu yıl Hotiad başkanı Hikmet Gürcüoğlu`nun sözleri damgayı vurdu “Başbakan Rutte Müslüman vatandaşlarını da Kucaklaması gerekir. Bu iftar programı da onun için çok değerli bir fırsattı.”

Hollanda da her yıl üst düzeyde katılımları ile gerçekleştirdiği Ulusal İftar programı ile Ülke içinde birlik ve beraberliği pekiştiren çatı kuruluşlarından biri olan HOTİAD bu yıl da Uusal İftar da ülkede yaşayan tüm etnik grupları, akademisyenleri ve Devlet temsilcilerini biraraya getirdi.

Geçtiğimiz Pazartesi günü, Scheveningen’deki Leonardo Royal Hotel’de gerçekleşen 6.Ulusal İftar (Nationale İftar) programın da Hollanda-Türk İşadamları Derneği (HOTİAD) ve Müslümanlar ve Hükümet İletişim Organı (CMO) tarafından düzenlenen bu yılki iftar buluşmasının ana teması ‘Geloof in Vrede’(Barışa İnanmak) olarak belirlendi. Bu doğrultuda ülkedeki Tüm dini ve felsefi kuruluşların başkanları, din adamları, önde gelen Hollandalı STK’ların başkanları, politikacılar, gazeteciler, köşe yazarları, bilim adamları, memurlar, araştırmacılar, yazarlar, girişimciler Milletvekilleri ve farklı ülkelerin büyükelçiler katıldı.

RADYODENIZ DINLEMEK ICIN TIKLAYINIZ

Sosyal İşler ve İstihdam Bakanı Karien van Gennip in da katıldığı Gecede Adalet Sarayı müdürü Erik de Baedts de oturum başkanı olarak yer aldı.İftar programında konuşma yapan CMO Başkanı Muhsin Köktaş, farklı etnik kökenli kişilerin bir masada yan yana oturmalarının çok güzel olduğunu söyledi.

Köktaş, “Bu bir iftar yemeğidir. Hepimiz birlikte iftar yapmanın bir buluşma vesilesi olduğunun farkındayız. Bu tür karşılaşmalar tamamen Ramazan ruhuna uygundur. Bu ramazan ayının özüdür.” dedi.

Daha sonra kürsüye davet edilen Hollanda Sosyal İşler ve Çalışma Bakanı Karien van Gennip de iftarda farklı kültür ve inanışlardaki insanlarla olmanın kendisi için onur verici olduğunu belirterek “Ramazan artık Hollanda’da geleneksel hale geldi. Bir arkadaş, tanıdık veya meslektaşla oruç tutan gayrimüslimlerle ilgili hikayeleri de muhtemelen biliyorsunuzdur. Aynı şekilde iftar veya Ramazan Bayramı davetini kabul edenler çoğalıyor. Bu şekilde daha fazla bir araya gelip birlikte yürüyoruz ve bu çok güzel.” dedi.

DENIZ TV IZLEMEK ICIN TIKLAYINIZ

İlk defa bir iftara katıldığını vurgulayan Van Gennip, Hollanda’da yaşayan herkesin Hollanda toplumunun bir parçası olduğunu ve herkesin kendini tam bir vatandaş gibi hissetmesinin önemli olduğunu belirterek “Ben Katolik bir çevreden geliyorum. İnanç, birçok insanın hayatında önemlidir ve toplumda önemli bir bağlantı faktörüdür. Özellikle de birbirimizi tanıma arzusu ile birbirimizi ziyaret etmeye devam edersek. Aynı bu gece gibi.” dedi.

Programın son konuşmasını yapan HOTİAD Başkanı Hikmet Gürcüoğlu da oruç tutmanın özünün misafirperver olmak ve sevinçleri insanlar ile paylaşmakla yakından ilişkili olduğunu söyleyerek başladığı konuşmasında, “Bizim açımızdan bu iftar, sadece sofrayı ve bu ani birbirimizle paylaşmak değil, aynı zamanda ‘Baba Yurdu’ dediğimiz Hollanda’nın geleceğini de paylaşmak demektir. Bu anlamda, biz Yeni Hollandalılar, bu gelecek vizyonu birlikte şekillendirmek için birçok sosyal alanda çaba göstermeye devam edeceğiz.” dedi.


Gürcüoğlu konuşmasında iki yıldır Başbakan Rutte ye de davet gönderdiklerini ancak son dakikada sürekli bir işi çıkması nedeniyle programa katılmadığını söyleyerek ” Bizim arzumuz Başbakanın aramızda olması idi. İki yıldır sürekli bir sebep ile gelemediğini son anda duyuyoruz. Kabul ediyoruz, doğrudur diyoruz. Ancak diğer taraftan da kendisine artık Müslüman vatandaşlarını da kucaklaması gerektiğini, iftar dediğimiz bu fırsatın onun için çok güzel fırsat olduğunu dile getiriyoruz. Fakat bu yılı da böyle geçirdik. Seneye planımız ki artık o noktada olduğumuzu düşünüyoruz. Bunu bir Başbakandan ziyade Kralın görev alanı, ilgi alanı diye düşünüyoruz. Komiserlerinden birtanesi bu akşam burada idi onun görüşü “Neden Olmasın” şeklinde. Dolayısıyla seneye büyük ihtimalle Kral Williem aramızda olacak.”dedi.
Bir cevap yazın