• Sal. Haz 18th, 2024

HOTİAD’ın 5 CEO ile 5 Gün Projesi gala akşamıyla taçlandırıldı

ByHaber Merkezi

Mar 31, 2022

HOTİAD’ın 5 CEO ile 5 Gün Projesi gala akşamıyla taçlandırıldı

Hollanda’da yaşayan Türk gençlerine yeni ufuklar açmak, yeni nesillere daha iyi bir gelecek oluşturmalarına katkı sağlamak isteyen HOTİAD, HBO mezunu ve üniversite son sınıf öğrencilerine yönelik gerçekleştirdiği “5 CEO ile 5 Gün” programını düzenlenen gala gecesi ile sonlandırdı.

Salı günü Rotterdam Zuidplein Tiyatrosunda gerçekleştirilen ve sunuculuğunu Nilgün Şahin’in yaptığı, Türkiye’den TÜSİAD Bilim Kurulu üyesi ve President at European Mentoring and Coaching, Dr. Rıza Kadılar’ın konuşmacı olarak katıldığı gala akşamında, Türkiye’nin Lahey Büyükelçisi Şaban Dişli ve Rotterdam Başkonsolosu Aytaç Yılmaz’ın yanı sıra çeşitli meslek gruplarından, iş dünyasından bilinen simalar ve öğrenciler yer aldı.

HOTİAD Başkanı Hikmet Gürcüoğlu galanın açılış konuşmasında, pandemiden dolayı ertelenen gala gecesini ancak düzenleme fırsatını yakaladıklarını dile getirdi.

“Bu ülkenin geçmişinde yoktuk, ama geleceğine talibiz”

Gürcüoğlu konuşmasında: “Bir yerde varım, buradayım demekle var olmuyorsun. Varlığınızı hissettiriyorsanız ancak varsınız. Hatta ne kadar hissettiriyorsanız o kadar varsınız. HOTİAD’ın bu çalışmasını da bu kapsamda görmenizi isterim. Hollanda Türk toplumunu daha iyi konumlandırmak, varlığını daha iyi hissettirmek amacımızdır. Potansiyelimizin büyüklüğünü biliyoruz ancak işlemeyen potansiyel statik enerji gibi, durduğu yerde bir şeye yaramıyor. Ama ne zaman dinamik enerjiye dönüşüyor, o zaman faydalanıyoruz. Gençler bizim özel ilgi alanımız. Üniversitelilere yönelik yapmış olduğumuz öğrenci buluşmaları, başarıyı ödüllendirmek için yapmış olduğumuz başarı ödülleri faaliyetlerimiz ve bu gibi çalışmalarımız, gençlerimizin hedefini büyütmeye, ufuklarını açmaya yönelik etkinliklerdir.

Özellikle eğitim alanındaki rakamlar göz dolduruyor. 60 binin üzerinde üniversite ve HBO mezunu olan gencimiz var. Bu, on binlerce mühendis, hekim, hukukçu, iktisatçı demektir.

Bu potansiyel ve bu rakamlara dayanarak diyoruz ki: Bu ülkenin geçmişinde belki yoktuk, ama bu ülkenin geleceğine talibiz. Geçen yıl, 2100 yılının Hollanda’sının nüfus yapısı/demografisi açıklandı. Torunlarımızın görebileceği 80 yıl sonrasını konuşuyoruz. Sonuç şu: Hollanda nüfusunun yüzde 56’sı yabancılardan oluşacak. Türk toplumu olarak kendimizi o günlere hazırlamak zorundayız. Göçmen gruplar içerisinde başarı şansı en yüksek grubu Türkler oluşturuyor. Potansiyelimizi doğru kanalize etmek durumundayız. 5CEO ile 5 Gün Programı bir seferlik bir çalışma değil. Önemli bir etkisini gözlerimizle gördük; dolayısıyla devam edeceğiz. Ne kadar çok başarılı öğrencimiz varsa bilin ki, bir o kadar da patronumuz, profesyonellerimiz, CEO’muz var demektir. Bu çalışmalardan kimse kaçmıyor, daha güzeli ve verimlileri ile beraber olacağız.

Gördüğünüz gibi artık acıklı, ezik, tahta bavullu göç hikâyelerini, yol ve dil bilmezliği kimse konuşmuyor. Türk toplumunun başarılarını, geleceğe olan güveni konuşuyoruz. Siz biz demeden hepimizin geleceğini konuşuyoruz. Üzerimize düşen görevi, sorumluluk ve yükümlülükleri ve görev dağılımını konuşuyoruz. HOTİAD olarak bu bilinci ve çabayı ortaya koymaya çalışıyoruz.”

“Fark et, fark kat, fark at!”

Bu tür etkinliklerin kendisini mutlu ettiğine değinen Lahey Büyükelçisi Şaban Dişli, bu gibi çalışmaların kesintisiz devam etmesini istedi.

Şaban Dişli programda yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi: “Başarı sorumluluğu da beraberinde getiriyor. Yarınların mimarı ve taşıyıcısı olan gençlerimizi doğru şekilde yetiştirmek ve onların yolunu aydınlatmak, tecrübelerimizi paylaşmak hepimizin sorumluluğudur. Başta STK’lar olmak üzere insanımızın bu sorumluluğu ve vizyonu layığı ile taşıdığını görmek beni oldukça gururlandırıyor. Bu gururun en iyi örneklerinden biri de HOTİAD’dır. HOTİAD’ın gençlere verdiği değeri bu program en iyi şekilde özetliyor. Ben de bu anlamdaki çabalara birkaç cümle ile katkıda bulunmaya çalışacağım. Değerli CEO’larımız bu 5 gün içerisinde yanlarında bulunan gençlere, bilgi, birikim, deneyim, tecrübe ve başarılarının sırlarını anlatmışlardır. Bunu gençlerin kendilerini ifade edişlerinde görmek mümkün. Bence başarının şu üç kelimede anahtarı var: 1- Fark et!.. Etrafında ne oluyor ne bitiyor; ne tür gelişmeler bekleniyor, bu gelişmeler nasıl sağlanıyor, bunları fark et… 2- Fark Kat!.. Bu gördüğün gelişmeleri bir ileri safhaya taşımak mümkün mü, yolu, yöntemi var mı, başka metotlarla nasıl bir katkıda bulunabilirim düşüncesiyle hareket etmek… ve üçüncüsü de Fark at!.. İşte, fark edip, fark kattığınız zaman birlikte yola çıktıklarınıza fark atarsınız. Yani, fark et, fark kat, fark at… Bundan dolayı da Türk toplumu bu topraklarda diğer göçmen gruplara oranla çok daha başarılı oldular ve fark attılar. Bugün Hollanda-Türkiye arası ticaret 11 milyar avroyu aştıysa, işte o sizin fark atmanızla olmuştur.”

Programda Dr. Rıza Kadılar, “Geleceğin Liderleri Yetişiyor” konu başlığında bir konuşma yaptı.

Kaynak: Dogus.nl

Bir cevap yazın