• Per. May 23rd, 2024

CUMHURİYETİN 98. YIL COŞKUSU

ByHaber Merkezi

Eki 29, 2021

CUMHURİYETİN 98. YIL COŞKUSU

Türkiye’nin Lahey Büyükelçiliği’nin ev sahipliğinde, Amsterdam, Rotterdam ve Deventer Başkonsolosluklarının da katkısıyla 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 98. yıl dönümü Hollanda’nın Amsterdam şehrinde kutlandı.

Corendon Village Oteli’nde Türk misafirler için düzenlenen resepsiyona, Türkiye’nin Lahey Büyükelçisi Şaban Dişli ve eşi Ayşe Dişli, Deventer Başkonsolosu Tuna Yücel Modrak, Amsterdam Başkonsolosu Engin Arıkan, Rotterdam Başkonsolosu Aytaç Yılmaz, Konsuluklarda görev yapan Ateşeler, Basın Müşaviri, yabancı misyon şefleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, Askeri Ataşeliklerde görev yapan üst düzey subaylar, bunun yanı sıra çok sayıda davetli katıldılar.

RADYODENIZ DINLEMEK ICIN TIKLAYINIZ

Büyükelçi Şaban Dişli ve Eşi Ayşe Dişli, Deventer Başkonsolosu Tuna Yücel Modrak, Amsterdam Başkonsolosu Engin Arıkan, Rotterdam Başkonsolosu Aytaç Yılmaz ve Lahey Büyükelçelik Müsteşarı Pınar Gülün Kayseri davetlileri kapıda karşıladı.

İstiklal Marşı ve Hollanda Millî Marşı ile başlayan gecede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın göndermiş olduğu mesajın okunması ile başladı.

Daha sonra Lahey Büyükelçi Şaban Dişli konuşmasında şunları dile getirdi: “Özellikle eşim ve şahsım ile bu resepsiyonu birlikte düzenlediğimiz Rotterdam, Amsterdam ve Deventer Başkonsolosluklarımız ile birlikte çalıştığımız mesai arkadaşlarımız adına hoş geldiniz diyor, sevgi ve saygı ile selamlıyorum.

DENIZ TV IZLEMEK ICIN TIKLAYINIZ

Saygıdeğer Vatandaşlarımız, Değerli Konuklarımız, Sevgili Kardeşlerim, Hepbirlikte Cumhuriyet Bayramımızı kutluyoruz. Nice yüz yıllara diyoruz.

Covid-19 pandemisi nedeniyle geçen yıl gerçekleştiremediğimiz resepsiyonu bu yıl tedbirler çerçevesinde ve kısıtlı katılımla da olsa yüz yüze düzenlemekten büyük mutluluk duyuyorum. Maalesef kısıtlamaların bu yıl da sürebileceği endişesiyle davetiyelerimizi biraz geciktirmek zorunda kaldık. Bu vesileyle pandemi nedeniyle kaybettiğimiz canlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Çok şükür ki gerek Türkiye’de gerek Hollanda’da, pandeminin gidişatı alınan tedbirlerle iyiye doğru gidiyor. Ancak gelinen nokta, Covid-19’a karşı en büyük silahımızın aşılama olduğunu gösteriyor. Hep birlikte bu konuda sorumluluk alarak toplumumuzun tamamen aşılanması noktasında elimizden geleni yapmamız gerektiğini burada vurgulamak istiyorum.

Kıymetli vatandaşlarımız, Milletimiz, Kurtuluş Savaşı’mız ve onu takip eden dönemde her tür zorluğa rağmen, “Türk milletinin istiklalini yine milletin kendi azim ve kararı kurtaracaktır” ilkesinden hareket ederek, tüm dünyaya azim ve kararlılık dersi vermiştir.

MillÎ egemenlik ilkesi, böylece Türk milletinin yüksek karakterinde yeni bir anlam kazanmış, dünyadaki birçok millete müstakil yaşama mücadelesinde ilham olmuştur.

Ülkemizin, bugün izlediği dış politika esasen milletimizin yüksek karakterinin, kararlılığının ve tecrübelerinin bir göstergesi ve sonucudur.

Cumhuriyetimizin kuruluşundan bu yana geçen 98 yılda Türkiye, insani ve girişimci dış politikası, laik ve sosyal devlet anlayışı, genç ve dinamik nüfusu ve güçlü ekonomisiyle uluslararası toplumun saygın ve sözü geçen bir üyesi olmuştur.

Türkiye, hiçbir zaman içine kapanık, uluslararası toplumdan kopuk bir vaziyet içerisinde bulunmaya razı olmamış, uluslararası sisteme her zaman katkı sunmaya devam etmiştir.

Bu açıdan, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta barış, dünyada barış” ilkesi ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın “dünya beşten büyüktür” ifadesi, uluslararası sistemin daha adil ve yaşanabilir hâle getirilebilmesi hedefimizi ifade etmektedir.

2023 hedeflerimiz doğrultusunda Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlarken her alanda yeni başarılara imza atmış olacağımıza olan inancımız tamdır. Bu inançla, asıl hedefimiz olan Cumhuriyetimizi muasır medeniyet seviyesinin ötesine taşımak için kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz.

Hepbirlikte, gelecek kuşaklarımızın bizden daha iyi koşullarda yaşamaları ve bizden daha önemli başarılara imza atmaları için çalışmak en önemli sorumluluğumuzdur. Bu, ülkemizdeki vatandaşlarımız için olduğu kadar Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımız için de geçerlidir.

Bu minvalde, Hollanda’daki toplumumuzun bulunduğu ülkenin ekonomisine ve toplumsal yaşamına yapıcı katkıda bulunması ve kendinden sonraki kuşakların daha da iyi koşullarda yaşamasına yönelik çaba ve başarı göstermesi bizler için gurur vericidir.

Vatandaşlarımızın Hollanda’da kurduğu küçük ve orta ölçekli işletme sayısının yaklaşık 25.000’i bulmuş olmasını, insanımızın girişimciliği sayesinde bu sayının her geçen gün arttığını görmek bizi sevindirmektedir. Bu başarılarınızı muhataplarımıza her fırsatta gururla anlatıyoruz.

Aynı şekilde, hayatın her alanında başarılı toplumumuzun, örneğin burada veya Türkiye’de doğmuş Türk kökenlilerin sanat camiasında ve ülkenin en müstesna kültür çevrelerinde beğeni ve takdir toplaması da bizi mutlu etmektedir.

Burada yaşayan vatandaşlarımız ve Türk toplumunun kendi kültürlerinden ve dillerinden kopmadan, en iyi şekilde yetişmeleri, hem içinde yaşadıkları Hollanda toplumu hem de ülkemiz için önemlidir.

Sizlerin bu bilinç ve iştiyakla ortaya koyduğunuz gayretleri görüp gururlanırken, sizlerin birlik ve beraberlik ruhu, huzur ve refah içinde olmanız, Hollanda’daki imkân ve fırsatlardan en iyi şekilde yararlanmanız için her tür desteği vermeye devam ediyoruz.

400 yılı aşan köklü ilişkilerimizin bulunduğu Hollanda ile karşılıklı saygı temelinde, kapsamlı ilişkilerimiz devam etmektedir. Ticaret hacmimiz, küresel ticareti olumsuz yönde etkileyen Covid-19 pandemisine rağmen 2020 yılında 9,3 milyar Avro düzeyinde gerçekleşti. Bu rakamı daha da yukarıya taşıyacak araçlara ve karşılıklı iradeye sahibiz. Bu alanda da sizlere güveniyoruz.

Sizlerin de gayretleriyle, mevcut durumda her iki ülkeye de önemli katkılar sunmanın ülkemizle Hollanda arasında her alandaki ilişkilerin önümüzdeki dönem güçlenerek gerçek potansiyelini yakalayacağına inanıyorum.

Bu düşüncelerle sizlerin huzurunda bir kez daha, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ü, kahraman silah arkadaşlarını, vatan uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi şükran ve rahmetle, kahraman gazilerimizi minnetle anıyorum.

Hollanda’da yaşayan siz değerli vatandaşlarımız başta olmak üzere, tüm milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum.”

Corendon Oteli’nde gerçekleştirilen resepsiyonda davetlilere lezzetli yemek çeşitleri ikram edildi. Davetliler birlikte hoşça bir vakit geçirdiler

Bir cevap yazın