• Per. May 23rd, 2024

IOT ROTTERDAM POLİSİNDEKİ IRKÇILIĞI SORUŞTURDU

ByHaber Merkezi

May 27, 2021

IOT ROTTERDAM POLİSİNDEKİ IRKÇILIĞI SORUŞTURDU

Özcan Özbay

Rotterdam polisinin kendi aralarındaki watsaap grubunda yabancı kökenli bir şahıs ile ilgili olarak yaptığı yazışmaların ülke genelinde infial yaratması üzerine harekete geçen Türkler için Danışma Kurulu (İOT) bu konuda Rotterdam Polis müdürleri ile biraraya gelerek konuyu derinlemesine görüştü.

RADYODENIZ DINLEMEK ICIN TIKLAYINIZ

Rotterdam Polis Teşkilatı Baş Komiseri Fred Westerbeke “Ayrımcılıkla mücadele için yoğun bir çaba sarf ediyoruz!”

DENIZ TV IZLEMEK ICIN TIKLAYINIZ

Salı günü gerçekleşen görüşmeye IOT Başkanı Zeki Baran ile IOT Saymanı Düzgün Kayak katıldı. Basına yansıyan mesajların içeriğinin şoke edici olduğunu belirten IOT Heyeti, ayrımcılıkla mücadele konusunda daha etkili ve sonuç alıcı önlemler alınmasını istedi.

Rotterdam Polis Teşkilatı Baş Komiseri Fred Westerbeke ise, ayrımcı içerikli mesajları yazan polis memurlarına geç müdahale edildiği eleştirisine katılmadığını, konuyla ilgili araştırmanın uzun sürdüğünü ve ilgili polislere ağır uyarı cezası verildiğini belirtti. Ayrımcılık konusunu ciddiye aldıklarını, bu sorunu yüzde yüz yok etmenin mümkün olmadığını söyleyen baş komiser, etkin mücadele amacıyla 5 yıl sürecek “Polis herkes için vardır” (Politie voor iedereen) sloganıyla bir program hazırladıklarını ve ayrımcılıkla mücadeleyi öncelikli hedef olarak ele alacaklarını belirtti.

Görüşmede, ayrımcılıkla ve mücadeleyle ilgili gelişmeleri değerlendirmek üzere, Rotterdam Polisi ile IOT arasında düzenli görüşmeler yapılması kararlaştırıldı. Taraflar arasında bir sonraki görüşme 2 Aralık tarihinde gerçekleşecek.

İOT Başkanı Zeki Baran Rotterdam polisi ile sorunları olanların direkt olarak kendilerine ulaşmalarını belirterek”Rotterdam Polisiyle ilgili soru ve olası şikayetlerinizi IOT’ ye (info@iot.nl) bildirebilirsiniz.”dedi.

Bir cevap yazın