• Per. May 23rd, 2024

İsrail Şiddeti Enschede’de Kınandı

ByHaber Merkezi

May 17, 2021

İsrail Şiddeti Enschede’de Kınandı

Seyit Burhaneddin Kekeç

Enschede’de bulunan Sivil Top Örgütleri, Hollanda Diyanet Vakfına bağlı Selimiye ve Ulu Cami, Milli Görüş Enschede Davet Cemiyeti ve Fas kökenli Müslümanlara ait olan İslam Derneği Enschede Cami Filistin’e Destek Mitingi düzenledi.

RADYODENIZ DINLEMEK ICIN TIKLAYINIZ

Destek mitingine Davet cemiyetinde hafızlık eğitimi alan Hamza Özdemir’in okuduğu Kur’an-ı Kerim’le başlandı.

16 Mayıs Pazar günü Enschede’de bulunan Boulevard 1945’te bulunan Villa De Bank parkında yapılan gösteriye 750 civarında gösterici topluluğu katıldı. Destek mitinginde, Enschede’de bulunan Hollanda Diyanet Vakfına bağlı camiler adına Enes Sarıakçe, Davet Cemiyeti temsilcisi Hakan Acar, İslam Derneği Enschede Cami temsilcisi Fatıma Tagnaouti, eski gazeteci Jan Ter Haar ve Filistin’de bizzat İsrail zulmünü gören ve yaşayan adının Amro olduğunu öğrendiğimiz Filistin vatandaşı bir konuşma yaptı.

Enschede’de bulunan Hollanda Diyanet Vakfına bağlı camiler adına konuşan Enes Sarıakçe, Filistin’de İsrail’in insan hak ve özgürlükleri adına hangi değer var ise hepsini çiğnediği buna Birleşmiş Milletlerin ve dünyanın seyirci kalmasının üzücü olduğunu belirtirken, ‘Biz Müslüman olduğumuz için değil insan olduğumuz için buradayız. İnsan hak ve özgürlüklerini savunuyoruz’ deyip “Özgür Filistin” sloganı atınca orada bulunan herkes tek ses olup ‘özgür Filistin’ diye slogan attı.

DENIZ TV IZLEMEK ICIN TIKLAYINIZ

Daha sonra konuşma yapan Davet Cemiyeti Temsilcisi Hakan Acar konuşmasında, “Biz savaş istemiyoruz. Allah’ım lütfen dualarımızı işitin. Ebabille yaptığın gibi Filistinli kardeşlerimize de yardım et. Biz barıştan yanayız ama İsrail bizi tahrik ediyor. Bugün Enschede’de olduğu gibi artık ayağa kalkmak istiyoruz. Sesimizi tekrar duyurmak istiyoruz. Artık şiddeti durdurun. Filistin Özgürleşsin. Ama görüyoruz ki İsrail orada oldukça bu mümkün görünmüyor. Biz Müslümanlar olarak bütün dünyada barış istiyoruz. Evlerimize döndüğümüzde barış için dua edeceğiz, provokasyonlara kapılmayacağız. Evlerimizde en büyük gücümüz olan dualarımızla Filistinli kardeşlerimizin yanında olacağız. Lütfen dualarınızda Filistin’i unutmayın” dedikten sonra İsrail çocukları öldürmeyi durdur sloganı attı. Bu slogan orada bulanan göstericiler tarafından dakikalarca tekrarlandı.

Fatıma Tagnaouti duygusal bir konuşma yaparak “Filistin’de çocuklar öldürülürken dünyanın seyirci kalmasına vurgu yaptı.

Filistin’de İsrail zulmünü bizzat yaşayan ve yaşananları gören Filistinli Amro İsrail’in yaptığı ve yaşadığı zulümleri anlattı.

Eski gazeteci Jan Ter Haal ise yaptığı konuşmasında İsrail’e ekonomik boykot yapılmasını önererek; Dünyada bulunan herkesi İsrail ürünlerini boykot etmeye davet etti.

Enschede Selimiye Cami Başkanı Abdurrahman Biçici kapanıi konuşmasında katılımcılara teşekkür ederek Filistin halkının yanında olduklarını belirtti.

Miting boyunca İsrail aleyhine sloganlar atılıp İsrail kınanırken Filistinliler lehine destek sloganları atılıp dualar edildi.

Miting öğle namazının topluca kılınması ve namaz sonunda yapılan dua ile sona erdi.

Bir cevap yazın