Hollanda’da, riskli ülkelerden dönüşlerde Kovid-19 testi mecburi oldu

0
1823

Hollanda’da, riskli ülkelerden dönüşlerde Kovid-19 testi uygulanacak

Gelen son dakika haberlerine göre Riskli bölge ilan edilen ülkelerden Hollanda’ya yapılacak girişlerde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testi uygulaması yapılacağı bildirildi.

Hollanda Sağlık Bakanı Hugo de Jonge, Başbakan Mark Rutte ile düzenlediği basın toplantısında, “riskli bölge” ilan edilen ülkelerden Hollanda’ya girişlerde Kovid-19 test yapma zorunluluğu olmayacağı fakat ülkeye giriş yapan yolcuların bu testi yapmasının kaçınılmaz hale getirileceğini söyledi.Riskli bölge ilan edilen ülkelerden gelenleri mutlaka test yapmak istediklerini belirten de Jonge, test bölümünün yolcuların güzergahı üzerinde olacak şekilde tasarlanacağını ve görevliler tarafından yolcuların buraya yönlendirileceğini ifade etti.De Jonge, havalimanlarındaki test uygulamasını bir hafta sonrası için hazır hale getirmek istediklerini ifade ederek, söz konusu ülkelerden giriş yapan yolcuların ayrıca 14 gün karantinada kalmaları gerektiğini ve yetkililer tarafından zaman zaman telefonla aranarak karantinada olup olmadıklarının kontrol edileceğini dile getirdi.Almanya’da bu testin zorunlu olacağını söyleyen de Jonge, orada bu uygulamanın işleyişine bakılacağı ve ileride Hollanda’da da zorunlu hale getirilebileceğini kaydetti.Başbakan Rutte da, ülkede son zamanlarda yükselen vaka sayılarını önleme amaçlı yeni kararları açıklayarak, temel kurallar ile birlikte 1,5 metre sosyal mesafe ve hijyen kurallara uymada gevşeklik gösterilmemesi gerektiğine vurguladı.Bölgesel ve ülke bazında bazı önlemlerin alındığını açıklayan Rutte, Türkiye gibi turuncu kategoride olan ülkelerden gelen kisilerin 2 hafta karantina mecburiyeti olacagini, Gelen kisileri GGD’ler telefonla arayarak karantina mecburiyetini hatirlatacak ve uyulduguna dair kontrol edebilecek. Yurtdisindan gelen kisilerden kendilerini test ettirmeleri istenecek. Önce Schiphol, sonrasinda baska havalimanlarinda test yerleri olacak. Test negatif çiksa bile kisi 2 hafta karantinada kalacak.

Restoran ve kafe gibi yerleri ziyaret etmek için önceden kayit yapma ve iletisim bilgileri birakma mecburiyeti getirildi. Korona vakasi tesbit edilirse GGD (saglik müdürlügü) ziyaretçilerle irtbita geçecek.
Içerde veya disarda hizmet almak için rezervasyon, saglik taramasi ve sabit yer zorunlulugu var.

GGD Isletmede korona tesbit ederse eger Veiligheidsregio isletmeyi 2 hafta kapatma hakkina sahip.

Gerekli durumlarda Veiligheidsregio baskani (Rijnmond bölgesi Aboutalep) ek tedbirler alma gücünü sahip. Isletmelerde açilis ve kapalis saatlerini belirleme hakki var. Eger isterse maske zorunluluguda getirebilir.

Rutte, ögrencilerin tanisma ve cesitli etkinliklerinin online yapilacagini, Sadece ders programina dahil olan spor gibi aktivitelere kisitli olarak küçük gruplara izin verilecegini, En geç saat 22.00’de bu programlar sonlandirilacagini Ve içki servis edilmeyeceginide belirtti.

Kaynak: AA

RADYODENIZ DINLEMEK ICIN TIKLAYINIZ