Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarına ehliyet müjdesi

0
972

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarına ehliyet müjdesi

Özcan Özbay

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları Türkiye’ye arabalarıyla gidip bir yıldan fazla kalabiliyorlar. Ancak gurbetçilerin yurtdışından aldıkları ehliyet Türkiye’de giriş yapıldığı tarihten itibaren en fazla 1 yıl geçerli.

1 yıldan fazla Türkiye’de kalmayı planlayan bir Türk vatandaşı mevcut yabancı sürücü belgesini Türkiye iade etmesi gerekiyor. Bu durum vatandaşları zahmete sokuyor.

Gurbetçilerin Türkiye’de araç kullanmak için bulundukları ülkeden aldıkları ehliyetleri Türkiye’ye iade zorunluluğu kaldırılıyor.

Türk vatandaşlarının ehliyet değiştirme sorunu ortadan kalkacak
AK Parti İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya sosyal medya hesabından yurtdışında yaşayan vatandaşlarla ilgili müjdeli bir haberi paylaşarak “Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın ülkelerinde araç kullanmak için yurtdışı ehliyetlerini Türkiye’ye iade zorunluğunun önüne geçmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz… Karayolları Yönetmeliği’nde yer alan “Ülkemiz sürücü belgeleri ile değiştirilen dış ülkelerden alınmış sürücü belgeleri ilgili ülkeye gönderilir” ibaresini değiştirerek yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın ehliyetlerinin kendilerinde kalmasını hedefliyoruz.”sözlerine yer verdi.