KORONA VİRÜSÜ ŞİMDİDE KANALİZASYONDA ÇIKTI

0
1758

KORONA VİRÜSÜ ŞİMDİDE KANALİZASYONDA ÇIKTI

Özcan Özbay

Dünyayı sarsan ve Hollanda da ölümlerin giderek yükseldiği korona virüsü RİVM Ulusal Halk sağlığı ve çevre Enstitüsünün yaptığı çalışmalarda kanalizasyonlarda çıktı.

Yetkililer yaptıkları araştırmalarda ÇOVİD-19 olan bazı hastaların dışkılarında yeni koronavirüs olduğu ve bu dışkıların, tuvaletler aracılığıyla kanalizasyonlara karıştığı ortaya çıktı. Buna göre ilk olarak Atık su çalışanları hijyen yönetmeliklerine uymaları durumunda virüse karşı korunmuş olacakları belirtildi.

Amsterdam ve Tilburg’daki atık sularda görülen bu yeni tehlike ayrıca atık suyu Loon op Zand’dan arıtma kanalizasyon arıtma tesisinde gözlemlenmiştir.

Virüsün Hollanda da görülme tarihi olarak belirlenen 17 Şubat ta Amsterdam Schiphol’de haftalık atık su örneklerinin alınması sırasında temiz olan atık suların geçen süre içinde virüslü çıkması hasta kişilerin dışkıları nedeniyle virüsün bu şekilde de yayılma gösterdiği şimdi atık suyu temizleyerek içme suyuna çeviren ülkelerde de endişe ile karşılandığı öğrenildi.

Koruyucu önlemler

Önceki araştırmalar, atık su ile çalışan insanlar için koruyucu önlemlerin sadece bilinen patojenlere karşı koruma sağlamadığını göstermiştir. Bu önlemler yeni korona virüsüne karşı da çalışır. Atık su ile çalışan kişiler, atık su sisi ile doğrudan temastan ve yutma ve / veya solumaktan kaçınmalıdır. Bu, işe uygun kişisel koruyucu ekipman giymeleri gerektiği anlamına gelir. (Koruyucu dış giysileri, eldivenleri, çizmeleri, güvenlik gözlüklerini, maskeyi ve / veya yüz koruma-FFP3’u düşünün). Atık su ile güvenli bir şekilde çalışmak için tüm bu önlemler şu panolarının Çalışma Koşulları Kataloğunda vardır. Ayrıca, atık su çalışanları el hijyenine dikkat etmeli ve yıkanmamış ellerle gözlere, burun ve ağza dokunmamalıdır. Yemekten önce ve her tuvaletin ardından el temizliğine mutlaka dikkat etmeli ve dirsekte hapşırma veya öksürme sonrasında da herkesin ellerini yıkaması olayın ilerlemesini engelleyecektir.